Mulit DS18B20 and OLED Display

Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Udało mi się w końcu "opanować" shield wyświetlacza OLED do WeMos D1 mini.
Zastosowałem bibliotekę AdaFruit oraz SparkFun.

W przypadku biblioteki AdaFruit można w trybie konfiguracyjnym modułu wprowadzić adres wyświetlacza po I2C, natomiast w przypadku biblioteki SparkFun nie ma takiej możliwości. Kompilacje muszą być z góry określonym adresem, ale są tylko dwa do wyboru, więc to żaden kłopot.

Pod poziomą linią wyświetlane są komunikaty diagnostyczne. Mamy jeszcze ekran startowy, łączenia się z wi-fi, trybu konfiguracji, zapisu configa i czyszczenia EEpromu.

.
Załączniki
adafruit.png
adafruit.png (312.34 KiB) Przejrzano 4464 razy
sparkfun.png
sparkfun.png (223.11 KiB) Przejrzano 4464 razy
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Zybi, czy działa to już do 8 czujników? I czy w supli da się wyświetlić wynik pomiarów czy tylko na oled'zie?
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

dawidd pisze: śr lip 18, 2018 5:44 am Zybi, czy działa to już do 8 czujników? I czy w supli da się wyświetlić wynik pomiarów czy tylko na oled'zie?
Tak, działa to już na 8 czujników. Wyniki pomiarów są również w Supli. W Supli generowanych jest 8 kanałów natomiast na wyświetlaczu jest tyle wyników ile będzie podłączonych czujników, wykrywanie jest automatyczne. Nieużywane kanały wyłączamy w Supli. Przy pracującym module, pomiędzy "resetami" jeżeli jakiś czujnik nie będzie wykrywany to na Oledzie pojawi się napis error.
Dałem również obsługę przekaźnika oraz przycisku. Dostępne tryby dla przycisku: monostable, bistable i gate (2-5 sekund).
Jest też obsługa diody konfiguracyjnej, ważna przynajmniej dla pierwszego uruchomienia, bo później diagnostyka jest też na Oledzie. Mamy także do wyboru czas wyświetlania poszczególnych wyników na Oledzie.
A najważniejsze jest to, że moduł nie na efektu klekotania przekażnika przy utracie połączenia z serwerem.
MMarcin
Posty: 127
Rejestracja: pt wrz 08, 2017 6:38 am

A czy jest możliwość zmiany nazwy "sensor1" itd. na inną np. Bojler, piec itp?
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

MMarcin pisze: śr lip 18, 2018 10:17 am A czy jest możliwość zmiany nazwy "sensor1" itd. na inną np. Bojler, piec itp?
Da się, tylko trzeba nad tym popracować, bo najlepiej, aby była możliwość definiowania nazwy w trybie konfiguracji modułu. Na sztywno to szybsza implementacja.
Awatar użytkownika
dawidd
Posty: 615
Rejestracja: wt gru 19, 2017 12:45 pm

Widzę ze nie tylko ja myślę nad wykorzystaniem tego softu do kotłowni :)
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Układ testowy zmontowany na Triple-Base od myfriendów - będzie w firmware obsługa drugiego przekaźnika. Są też pojedyncze i podwójne płytki.

Przy okazji polecam relay-shield firmy RobotDyn, gdyż w łatwy sposób możemy go skonfigurować pod obsługę z innego portu niż defaultowy D1 (GPIO5). Jedno cięcie, jedna kropla lutowia i załatwione.

.
Załączniki
triple_base.png
triple_base.png (465.59 KiB) Przejrzano 4395 razy
relay_shield.png
relay_shield.png (657.63 KiB) Przejrzano 4395 razy
Awatar użytkownika
Lector
Posty: 1400
Rejestracja: pt lis 17, 2017 2:26 pm
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Zybi pisze: sob lip 14, 2018 5:27 pm Do softu dla Sonoff-a Touch-a bez "klekotania" już blisko.
Soft będzie ogólnodostępny czy przez PRIV?
Niespełniony automatyk. :mrgreen:
https://3d-lamp.photos/
NetAs
Posty: 136
Rejestracja: pn maja 28, 2018 7:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Zibi, mam pytanie do Ciebie odnośnie Wemos-a, ja głównie nim się bawię bo ma od razu zasilanie. Pytanko, czy rezystor jest wymagany na te czujniki temperatury ds18b20, ja tego rezystora nie używam ponieważ wg specyfikacji:

D3 GPIO0 Linia cyfrowa I/O z rezystorem podciągającym do VCC 10 kΩ.
D4 GPIO2 Linia cyfrowa I/O z rezystorem podciągającym do VCC 10 kΩ. Dołączona, wbudowana dioda LED.
D8 GPIO15 Linia cyfrowa I/O z rezystorem podciągającym do GND 10 kΩ. Linia magistrali SPI - SS.

Jak to właściwie powinno być?
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Przy krótkich przewodach do czujnika wewnętrzne rezystory podciągające w zupełności wystarczą, ale przy większych odległościach należy dobierać zewnętrzny rezystor.
Do GPIO15 czujnika nie podłączysz.
Zablokowany

Wróć do „Nowości”