Supla interface'y z innymi protokołami

vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Nawiązując do prowadzonej wcześniej rozmowy na temat protokołów mbus / wmbus

Projekt
https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

potrafi czytać dane między innymi z nakładki AT-WMBUS-16-2 firmy APATOR na wodomierz

są biblioteki do odczytu danych z liczników energii ORNO przez RS-485 w protokole mbus.

@pzygmunt - jaka jest sugerowana droga przekazywania danych do SUPLA cloud?

Jest przykład impulse_counter.c ale czy jedyna droga to tylko przez standardowe urządzenie zarejestrowane w Supla

Czy można dane przekazać do wirtualnego urządzenia i kanału?

Jeżeli tylko przez urządzenie to prośba o opisanie bliżej tej architektury (przez jakie struktury? Co może być modyfikowane w nich co nie?)

Liczę na szczegóły techniczne.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Obecnie nie ma wirtualnych urządzeń. Sugeruję zbudować bramkę w oparciu o licznik elektryczny lub licznik impulsów.
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Czyli w oparciu o kod z impulse_counter.c ?

Mam na myśli strukturę danych.

Czy może lepszy jest przykład dla przekazywania temperatury?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Chcesz przekazywać pomiary energii poprzez temperaturę ?!
Jak już pisałem. Licznik impulsów lub licznik energii.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@vcompl, jeśli chodzi o bramkę ModBus <-> Supla to należy wykorzystać ELECTRICITIMETER, czyli kanał dla licznika energii. Ja niestety nie czuję się na siłach aby ogarnąć samodzielnie napisanie takiego firmware, ale chętnie dołączę się do pomocy przy elektronice i testach.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

1. Czy chodzi o nakładkę na port IR licznika <=> Supla a'la one meter?

2. Cały czas kombinuje jak wyczytać impulsy z liczników wody na których nam nakladki radiowe. Musze przejzec co tu kolega na github ma.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

@Robert Błaszczak - jeżeli nie ma wirtualnych urządzeń to właśnie o struktury danych pytałem w poprzednich postach

Czy ktoś konkretnie może zaproponować (przy wykorzystaniu kodu opisującego ELECTRICITIMETER] w jakich polach przekazywać dane z wodomierza i np gazowierza?

W chwili obecnej z APATORA udaje się odczytać (Apator niestety stosuje niestandardowe wypełnienie ramki wmbus) całkowite zużycie wodu.

Po stronie programu odczytującego z nakładki da się wyliczyć zużycie chwilowe. Szkoda, że jeszcze nie czyta się alarmów (jest np przeciek, itp). Struktura danych przekazywana do SUPLA powinna mieć na to miejsce.

Dla licznika energii ORNO OR-WE-504 (podobno dla innych też nowszych modeli 1 i 3faz z homologacją) jest dostępne:

nas_volts 223.3
nas_amps 0.3
nas_watts 34.0
nas_var 83.0
ac_hz 50.0
nas_wh 23630.0
nas_varh 12593.0
ac_cosfi 0.507

@QLQ

ad 1 - Dołączam zdjecia
ad 2 Tak to ten projekt na github jest dla Ciebie. Potrzebny jest minimum klucz rtl-sdr
APATOR_2.jpg
APATOR_2.jpg (1.88 MiB) Przejrzano 4168 razy
APATOR_1.jpg
APATOR_1.jpg (1.95 MiB) Przejrzano 4168 razy
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Mi najwygodniej byłoby popracować nad tą bramką w wersji oprogramowania na Raspberry Pi (supla-dev)

Rozumiem, ze w tej chwili electricity_meter i impulse_counter nie są zintegrowane z Raspberry Pi (supla-dev).

Struktura kodu Raspberry Pi (supla-dev) rózni się trochę od tej dla supla-espressif-esp

@pzygmunt czy możesz w punktach wypisać kroki potrzebne do zintegrowania supla_esp_electricity_meter.c i impulse_counter.c z Raspberry Pi (supla-dev)?

Tak na marginesie trochę dziwię się że Supla na Raspberry Pi stała się tak mało popularna. Dla pewnych opcji sterowania (nie dopuszkowe moduły) jest wygodniej robić obsługę przez Raspberry Pi Zero (w minimalnej cenie i wersji w Botland.pl - 26zł).

Pisząc o wygodzie mam np na myśli zapewnienie stabilności dostępu do sieci [nawet wifi]
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dlaczego nie w ESP ?
W kodzie masz wszystko. Opisywanie togo nie ma sensu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne”