Action trigger / wyzwalacz akcji / button

Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wsosniak pisze: wt gru 31, 2019 5:00 pm szkoda, bo bardziej takiego rozwiązania software-owego się spodziewałem , bez ingerencji/dedykowanego firmware , gdzie od strony cloud , supla (triggery na bazie danych) sprawdzałaby zmianę stanów ON lub OFF i uruchamiała odpowiednie sceny , kanały....
Spokojnie. To już będzie obszar logiki.... kolejny etap.
andrew01
Posty: 162
Rejestracja: pt maja 24, 2019 6:49 am

Ja bym sobie marzył jakiś kanał gdzie można by było podłączyć kontaktrony i inne czujniki w konfiguracji 2eol.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

wsosniak pisze: wt gru 31, 2019 5:00 pm no to teraz kumam. Chociaż od strony przeciętnego użytkownika to bardzo skomplikowanie wygląda.

szkoda, bo bardziej takiego rozwiązania software-owego się spodziewałem , bez ingerencji/dedykowanego firmware , gdzie od strony cloud , supla (triggery na bazie danych) sprawdzałaby zmianę stanów ON lub OFF i uruchamiała odpowiednie sceny , kanały.... . Użytkownik od strony cloud by miał tylko jedną dodatkową zakładkę - jak poniżej na print screen-ie .

Czy te inne typy triggerów są aż tak pożądane ? podwójne , potrójne......nacisnięcie ? nie za bardzo to komplikujecie ?) :
Dla mnie ten ACTIONTRIGGER to taki wstęp do logiki. Wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić można ogarnąć używając tego nowego kanału i poprzez odpowiednie dostosowanie softu na urządzeniu.
Robiąc tego typu kanał/funkcjonalność tylko po stronie serwera, można by korzystać praktycznie tylko z dwóch stanów: włączony, włączony - i nimi wyzwalać akcje. Takie rozwiązanie po stronie serwera ma też swoje plusy, bo można dodać tego typu akcje tylko poprzez zmiany w konfitura na serwerze.
Jednak na serwerze nie można wykrywać wciśnięcia, puszczenia, przytrzymania, dwukliku itd.
Np w salonie często na się kilka świateł. Możesz jeden przycisk zaprogramować, że długie przytrzymanie gasi wszystkie światła. Podobnie można zrobić przy wyjściu z domu - normalnie używasz przycisku do zapalania/gaszenia światła w przedpokoju, a długie przytrzymanie gasi wszystko w domu.
Mając kilka rolet w pomieszczeniu, możesz mieć osobne przyciski i sterowniki do każdej rolety, ale długie przytrzymanie steruje wszystkimi w pokoju.
Dwuklik w salonie może przygotować salon do oglądania TV itd
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

klew pisze: śr sty 01, 2020 8:01 am
wsosniak pisze: wt gru 31, 2019 5:00 pm no to teraz kumam. Chociaż od strony przeciętnego użytkownika to bardzo skomplikowanie wygląda.

szkoda, bo bardziej takiego rozwiązania software-owego się spodziewałem , bez ingerencji/dedykowanego firmware , gdzie od strony cloud , supla (triggery na bazie danych) sprawdzałaby zmianę stanów ON lub OFF i uruchamiała odpowiednie sceny , kanały.... . Użytkownik od strony cloud by miał tylko jedną dodatkową zakładkę - jak poniżej na print screen-ie .

Czy te inne typy triggerów są aż tak pożądane ? podwójne , potrójne......nacisnięcie ? nie za bardzo to komplikujecie ?) :
Dla mnie ten ACTIONTRIGGER to taki wstęp do logiki. Wszystkie rzeczy, które chcesz zrobić można ogarnąć używając tego nowego kanału i poprzez odpowiednie dostosowanie softu na urządzeniu.
Robiąc tego typu kanał/funkcjonalność tylko po stronie serwera, można by korzystać praktycznie tylko z dwóch stanów: włączony, włączony - i nimi wyzwalać akcje. Takie rozwiązanie po stronie serwera ma też swoje plusy, bo można dodać tego typu akcje tylko poprzez zmiany w konfitura na serwerze.
Jednak na serwerze nie można wykrywać wciśnięcia, puszczenia, przytrzymania, dwukliku itd.
Np w salonie często na się kilka świateł. Możesz jeden przycisk zaprogramować, że długie przytrzymanie gasi wszystkie światła. Podobnie można zrobić przy wyjściu z domu - normalnie używasz przycisku do zapalania/gaszenia światła w przedpokoju, a długie przytrzymanie gasi wszystko w domu.
Mając kilka rolet w pomieszczeniu, możesz mieć osobne przyciski i sterowniki do każdej rolety, ale długie przytrzymanie steruje wszystkimi w pokoju.
Dwuklik w salonie może przygotować salon do oglądania TV itd
tak tak :) już to wczoraj załapałem :)
Przemek ? Jeśli ktoś ma tylko produkty tylko ZAMELA ( ROW-01, ROW-02, ...... ), a zakładam że jest takich ludzi dużo (może i nawet dużo więcej niż ludzi DIY/pasjonatów), mają tym ogarnięty cały dom , nie zamierzają tego zmieniać , a chcieliby używać tych dwu klików, przytrzymania przycisku .......to co wtedy ? Dostarczycie aktualizację firmware do ROW-ów , SRW- ....?
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Obawiam się że nie będzie to tak działać. Oficjalne "buttony" raczej będą mieć tylko funkcjonalność "buttona". Nie będą same z siebie robić nic.

Zobacz sobie np fibaro button ;)

Choć w sumie dałoby sie zrobić by ROW oprócz normalnego kanału udostępniał także drugi kanał action trigger, który analizuje wciśnięcia...

To musi Przemek powiedzieć jakie są plany.
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

fracz pisze: śr sty 01, 2020 10:44 am ...
Choć w sumie dałoby sie zrobić by ROW oprócz normalnego kanału udostępniał także drugi kanał action trigger, który analizuje wciśnięcia...
To musi Przemek powiedzieć jakie są plany.
Jesli projektujecie taką funkcjonalność jak ACTION TRIGGER to nie możecie zamponieć o ZAMELu - chociażby o PNW-01. Przecież to jest w zasadzie gotowy przycisk ("ala" fibaro button) - fakt : wizulanie fibaro button wyprzedza PNW-01 o lata świetle . Ale jak PNW-01 byłby ogarnięty to ROW w zasadzie też. A jak ROW byłby ogarnięty to ..... możliwości przyłączenia fizycznego przycisku do ROW byłyby nieograniczone , i w tym momencie fibaro button byłby lata świetlne za SUPLA BUTTON :)
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

i jeszcze jedną rzecz dodam : Moja instalacja SUPLI to około 50 urządzeń , połowa to badziew z chin a połowa to ZAMEL . Już jakiś czas temu powiedziałem sobie że muszę miec wszystko z ZAMEL-a. Jedną z przyczyn dlaczego jeszcze trzymam chińszczyznę jest ta funkcjonalność przycisku którą realizuję za pomocą EWELINK -> IFTTT -> WEBHOOK. I na ten przycisk z akcjami WŁĄCZ i WYŁĄCZ czekałem z utęsknieniem :) Jeśli to co teraz robicie nie będzie "gadało" z ROW (PNW) to tą wymianę urządzeń na ZAMEL-a będę musiał odłożyć znowu w czasie, do czasu . tak jak napisał Przemek :
pzygmunt pisze: wt gru 31, 2019 6:29 pm
wsosniak pisze: wt gru 31, 2019 5:00 pm szkoda, bo bardziej takiego rozwiązania software-owego się spodziewałem , bez ingerencji/dedykowanego firmware , gdzie od strony cloud , supla (triggery na bazie danych) sprawdzałaby zmianę stanów ON lub OFF i uruchamiała odpowiednie sceny , kanały....
Spokojnie. To już będzie obszar logiki.... kolejny etap.
No szkoda , bo w sumie , jesli urządzenia ZAMEL zostaną z tym samym firmware co obecnie , a ja wykorzystam obszar logiki, to i tak tej nowej fukcjonalności nie bedę mógł używać, Szkoda bo za urządzenia ZAMEL/SUPLA się jednak płaci :)
Ostatnio zmieniony śr sty 01, 2020 11:50 am przez wsosniak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wyzwalacz akcji (action trigger) ma konkretne zastosowanie. To o czym mówicie to logika którą też wprowadzimy. Pozwoli ona ustawić np.

JEŚLI WŁĄCZONO ŚWIATŁO TO ZASŁOŃ ROLETY.

Nie będzie istotne czy światło włączył ROW-01 czy PNW-01 czy Sonoff. Nie będzie to też wymagało aktualizacji firmware-u.

Taki sprzęt jak ROW czy PNW już włącza konkretne urządzenia. Tak samo jak SRW-01 steruje roletami. Można pomyśleć aby do ich wejść dodać równolegle również kanał wyzwalający. Np w SRW-01 dodać zamykanie/otwieranie grupy rolet przy np potrójnym naciśnięciu... musimy to jednak dopiero przetestować jak to wyjdzie w praktyce. To samo dotyczy Sonoff-a. Nic nie stoi na przeszkodzie aby przyciski były też spięte z kanałami wyzwalającymi. Kwestia aktualizacji firmware-u.

Podsumowując. Wyzwalacz to „zalążek logiki” z tym, że wymaga aktualizacji firmware-u. Logika z prawdziwego zdarzenia nie będzie wymagała aktualizacji firmware-u.
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

no to czekam na tą logikę :)

dzieki za info !
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Być może nie będziesz musiał czekać na logikę. Najprawdopodobniej Zamel udostępni aktualizacje dodając tym samym równoległe kanały wyzwalające.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zagadnienia ogólne”