Automatyczna aktualizacja

PLF10T
Posty: 232
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Czy jeśli oprogramowanie SONOFF (2.5.3) ma włączoną opcję automatycznej aktualizacji, to rzeczywiście w momencie udostępnienia kolejnej wersji samo się to zaktualizuje? Sorry za głupie pytanie :roll: , ale nie znam szczegółów tego mechanizmu.

Jak to działa? Gdzie musi się pojawić nowy soft, żeby SONOFF to zauważył i pobrał aktualizację?
Czy można jakoś wymusić aktualizację oprogramowania pomijając podpięcie do programatora i wrzucenie w ten sposób nowego softu?
siba
Posty: 99
Rejestracja: pn lut 06, 2017 4:01 pm
Lokalizacja: Kraków

Tutaj masz pięknie wszystko wyjaśnione:
viewtopic.php?p=25269#p25269
PLF10T
Posty: 232
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Doceniam wkład pracy autora wskazanego opisu/tutoriala, ale to materiał dla "fachowca". Jest zresztą o tym mowa zaraz na początku:
Dla kogo jest ten FAQ?
Dla tych co sobie sami kompilują soft. Trzeba deko ogarniać linuxa i minimalnie znać c, bash, sql, php.
Ja potrzebuję informacji dla prostego użytkownika, który pobiera gotowe skompilowane oprogramowanie i teraz chciałby, żeby mu się to zaczęło samo aktualizować:

* czy muszę coś sam w tym zakresie robić, np. pobrać instalator lokalnie i "gdzieś" go umieścić?
* a może moje urządzenie samo sprawdza "gdzieś" dostępność nowszych wersji i je pobiera?
* gdzie sprawdzić numer wersji, która jest aktualnie w urządzeniu wiem, ale gdzie sprawdzić, jaka wersja jest aktualnie najnowsza?
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2802
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Przejdź na stronę konfiguracyjną modułu i sprawdź czy masz tam sekcję FirmwareUpdate?

Jeśli sekcja jest, to pytanie skąd masz ten soft?
Jeśli jest to soft oficjalny, to używa on oficjalnej klucza publicznego dla tego softu, co oznacza, że nowa wersja softu może być skompilowana i podpisana przez posiadacza klucza prywatnego, najprawdopodobniej jest to @pzygmunt.

Z jakiego serwera/cloud korzysta ten moduł?
Jeśli z oficjalnego, to nowa wersja może się tam kiedyś pojawić, jeśli zostanie skompilowana, podpisana i umieszczona do pobrania.

Aktualizacja jednak sama się nie pobierze, musisz zainicjować proces poprzez zmianę na stronie konfiguracyjnej modułu FirmwareUpdate=yes, zapisanie konfiguracji modułu i wyjście z trybu config lub restart modułu.

Jeśli będzie nowa wersja softu na serwerze dla Twojego modułu, to się pobierze, zweryfikuje i na nią przełączy.

Tak to oficjalnie wygląda.
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
PLF10T
Posty: 232
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

Dziękuję @lesny8, to mi wszystko wyjaśnia.

Oprogramowanie jest "oficjalne" i jest podpięte pod oficjalny cloud. Moduł ma włączoną opcję FirmwareUpdate.
Jak i gdzie sprawdzić, jaka jest najnowsza wersja dla tego modułu i czy rzeczywiście urządzenie jest w nią wyposażone?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie ma aktualizacji dla tego firmware-u
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2802
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Jeżeli ponownie wejdziesz na stronę konfiguracyjną modułu i zobaczysz tą samą wersję softu np. wspomniane "2.5.3" i w dolnej sekcji zobaczysz FirmwareUpdate=no to znaczy, że proces aktualizacji się odbył ale nowszy soft dla tego modułu nie został znaleziony, lub doszło do jakiegoś błędu, np. podczas weryfikacji.
Jeżeli zobaczysz inny numer wersji softu np. "2.7.2" to będzie oznaczało, że moduł pomyślnie się zaktualizował.

Tu dla pewności @pzygmunt musiałby się wypowiedzieć, czy istnieją oficjalne kompilacje w oparciu o aktualne źródła, dla wspomnianego modułu? Domyślam się, że może takowych na tę chwilę nie być.

Edit
Ooo.. Przemek potwierdził moje przypuszczenia zanim kliknąłem wyślij ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
PLF10T
Posty: 232
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 6:24 pm

pzygmunt pisze: pn gru 17, 2018 2:17 pm Nie ma aktualizacji dla tego firmware-u
A czy jest takie miejsce, gdzie można to odczytać samemu, żeby za każdym razem nie zadawać takich pytań?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie ma.
Jak jest jakaś ważna aktualizacja to użytkownicy będą o tym informowani ale aktualizacje są obecnie pilnowane tylko przy modułach Zamel-a.
pawbuj
Posty: 28
Rejestracja: pn kwie 27, 2020 8:39 am

nabyłem ostatnio na allegro gniazdko wifi Sonoff S26 z wgrana supla . Niestety jest tam wersja 2.0.2. Na dwóch innych aukcjach nabyłem urzadzenia w wersji 2.7.2. Czy mogę to samemu zaktualizować ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „supla-dev”