Licznik energii elekrycznej

Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

2 miesiace powalczylem ze zliczaniem z "diody" i troche słabo.
Producent licznika podaje 1 kWh =1500 "mrugnięć"- niestety moje liczydlo (sonoff+czujnik światła gubi ponad 50% mrugniec).
Aktualnie wysterowalem czujnik światła na 1 kWh=700 impulsów i potestuje z tydzien-zobaczymy jakie beda odchyly.
Nie jestem geekiem co sie jara cyferkami z dokladnoscia do 0,001 i to mi wystarczy ale mysle że @Ernest musi pogonic produkcje albo @pzygmunt z apką 2.3 coby w Leroyu można zakupić "mewke".

Inne rozwiazania chyba nie beda idealnie dzialac lub nie beda wspierane ze wzgledu na brak atestow czy tez niebezpieczenstawo dla "przerabiaczy" (np. PZEM004).
Niestety tu wchodzą już wyższe moce i troche szkoda zjarać chałupe a ubezpieczycielowi powiedzieć: "to Supla a nie ja, poproszę odszkodowanie" :) Co innego włączyć choinkę a co innego odpalić piec 24kWh + oświetlenie hali:)
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

@o_rany czym odczytujesz mignięcia? Ja mam zwykły sheld z fotorezystorem, wyregulowałem czułość i 100% impulsów zlicza.
Załączniki
Screenshot_11.jpg
Screenshot_11.jpg (23.75 KiB) Przejrzano 3639 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dla tego schield-a przygotuję toturial i dedykowany firmware pokazujący jak krok po kroku zbudować licznik impulsów.
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

No moje ustrojstwo troszke inne.... Moze nie wyrabia przy 1500imp albo moja dioda zbyt wolno wygasa i traktuje 2 imp jako 1.
Po dzisiejszej nccce wyliczyl mi 657imp/kWh.

Co myslicie aby zrobic moze rodzaj przyslony (np ciemna klisza) na diodzie jesli wysterowanie potencjometru nie daje efektu?
Załączniki
Adnotacja 2019-03-19 154510.jpg
Adnotacja 2019-03-19 154510.jpg (85.91 KiB) Przejrzano 3615 razy
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

Ja mam wylutowany z płytki fotorezystor i podłączony kablami, ok. 30cm. Sam fotorezystor mam w miniaturowej obudowie bez spodu, 10x15mm. Fotorezystor jest na maxa przy szybce licznika. Obudowę mam po to aby wyeliminować choć trochę światło padające z boku.
Na płytce jest dioda, która sygnalizuje odczytanie impulsu. Czy u Ciebie ta dioda zawsze odczytuje impulsy z licznika? Obserwowałeś to? Być może jest problem w samej płytce? Może ma wadę lub sam fotorezystor? U mnie 100% impulsów jest odczytywane.
Co prawda do odczytu energii nie używam Supli ale EasyEsp, które dane zbiera do pamięci i wysyła co 5 minut jako pakiet. Dane zbiera i rządzi różnymi modułami Domoticz (Supla, EasyEsp i Tasmota).
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Aby wyeliminowac rozblyski na szybce... wyeliminowałem szybkę za pomocą młotka:)
Foto scisle dolega do diody a calosc zaslepiona aby nie padalo tam światło z zewnątrz.
Dioda na plytce wydaje sie migac w takt tej z licznika.
@Benon - Twoj licznik ile wysyla impulsow na 1kWh?
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

Ja mam licznik 1000 imp/kWh. Sory za kolokwializm ale czy nie odczytujesz impulsów z kvarh?
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Mam prosty licznik i tylko 3 wartosci dzien, noc, calosc dla wszystkich 3 faz podane razem bez innych cudow. Poogladam liczydlo na biurku i podmienie moze foto...
kssawery
Posty: 14
Rejestracja: sob gru 30, 2017 12:38 pm

Zliczanie bezpośrednio z licznika oferuje OneMeter. Urządzenie przyłącza się magnesem do licznika energii na port optyczny. Niedogodność polega na samym ściąganiu danych, trzeba podejść z telefonem z zainstalowaną aplikacją na odległość połączenia bluetooth, dane przesyłane są do chmury gdzie możemy je przeglądać lub wyeksportować do pliku.
Dzięki tej metodzie mamy odczyt licznika w interwale 15 minutowym.
Kupiłem, testuję. Działa dość kapryśnie, czasem ściągnięcie danych idzie od jednego kopa, czasem ma humory i nie chce się połączyć. Oferują dostęp do API i jej dokumentacji.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Android”