Jak zbudować licznik impulsów z czujnikiem optycznym.

maroko
Posty: 139
Rejestracja: ndz wrz 30, 2018 7:14 pm

Cześć,
Mam pytanie trochę z innej beczki. Nie wiem jak u innych, ale u mnie licznik energii elektrycznej z PGE jest w skrzynce w ogrodzeniu posesji przodem do drogi. PGE jeździ chyba raz na pół roku, spisuje licznik i wysyła fakturę do zapłacenia.
Jak mogą zareagować na takie urządzenie przy liczniku? :)
A może macie jakieś dodatkowe własne liczniki na wejściu do rozdzielni?
Benon
Posty: 38
Rejestracja: wt sty 15, 2019 8:17 am

Niestety ale "teoretycznie" nie powinieneś mieć klucza do skrzynki w ulicy i nic tam nie powinno być. Musisz obejść to podlicznikiem w rozdzielni. Wówczas praktycznie każdy ma wyjścia 20,21 implusowe, które bezpośrednio wpinasz do esp pomijając czujnik optyczny.
maroko
Posty: 139
Rejestracja: ndz wrz 30, 2018 7:14 pm

Benon pisze: śr maja 15, 2019 6:03 am Niestety ale "teoretycznie" nie powinieneś mieć klucza do skrzynki w ulicy i nic tam nie powinno być. Musisz obejść to podlicznikiem w rozdzielni. Wówczas praktycznie każdy ma wyjścia 20,21 implusowe, które bezpośrednio wpinasz do esp pomijając czujnik optyczny.
Ok, a więc teoretycznie nie mam klucza do skrzynki w ulicy.. Jaki (możliwie najtańszy) licznik mogę zainstalować w rozdzielni?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

maroko pisze: śr maja 15, 2019 6:08 am
Benon pisze: śr maja 15, 2019 6:03 am Niestety ale "teoretycznie" nie powinieneś mieć klucza do skrzynki w ulicy i nic tam nie powinno być. Musisz obejść to podlicznikiem w rozdzielni. Wówczas praktycznie każdy ma wyjścia 20,21 implusowe, które bezpośrednio wpinasz do esp pomijając czujnik optyczny.
Ok, a więc teoretycznie nie mam klucza do skrzynki w ulicy.. Jaki (możliwie najtańszy) licznik mogę zainstalować w rozdzielni?
Możesz kupić taki OR-WE-501 lub taki ORNO OR-WE-503, które mają też wyjście impulsowe i wtedy lepszym rozwiązaniem zamiast optyki jest
zbudowanie takiego układu
https://www.blaszczak.pl/supla-licznik- ... ktrycznej/
maroko
Posty: 139
Rejestracja: ndz wrz 30, 2018 7:14 pm

Zapomniałem dodać, że potrzebuję licznika na 3 fazy. Sądząc po cenach zakupu + moduł do zliczania impulsów zastanawiam się czy nie poczekać na MEW-01.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

MEW już niedługo powinien się pojawić ale patrząc na kształtowanie się cen innych modułów to pewnie cena cennikowa będzie dość wysoka. Dopiero jak trochę już będzie na rynku to będzie go można kupić za rozsądniejszą kasę. Jak będzie w rzeczywistości to już wkrótce pewnie się okaże.
andrzejano
Posty: 339
Rejestracja: śr sie 30, 2017 8:47 am

Mam pytanie. Jak analogicznie wykorzystać do pomiaru w liczniku gazu.
Z tego co do tej pory udało mi sie doczytać na google standardowo liczniki gazu mają możliwość dołączenia np kontaktronu na który działa tarcza magnetyczna zaliczająca, sprzężona z licznikiem meczanicznym
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zamiast tego czujnika światła podłączasz kontraktron. Jeden przewód do 3.3V, drugi do D7 (GPIO13)
andrzejano
Posty: 339
Rejestracja: śr sie 30, 2017 8:47 am

pzygmunt pisze: śr maja 15, 2019 10:05 am Zamiast tego czujnika światła podłączasz kontraktron. Jeden przewód do 3.3V, drugi do D7 (GPIO13)

To rozumię, ale gdzie na liczniku gazu przyłożyć kontaktron?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Nie mam pojęcia :/
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ / Jak to zrobić”