Zabezpieczenie przed przypadkowym otwarciem garażu.

tom5151
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 8:43 pm

Cześć ;)
Jestem nowicjuszem w kwestiach poruszanych na tym forum, a jedyne co zrobiłem w swoim rodzinnym domu to połączyłem do bramy wjazdowej na posesję i garażowej Sonoffa + Supla żeby otwierać i zamykać z telefonu.
Dla mnie super, problem zaczął się gdy rodzice czasami nie ogarniają i martwią się, że mogą przez przypadek otworzyć garaż np. z innego województwa :lol:

Czy macie jakieś pomysły jakby się przed tym zabezpieczyć? Moje wstępne przemyślenia to:
1. Jakiś dodatkowy komunikat podczas otwierania wymagający potwierdzenia "Czy na pewno chcesz wykonać tą operację?"
2. Ograniczenie odległości od garażu z jakiej można otworzyć garaż np. 500m
3. Powiadomienia na telefon - "Garaż jest otwarty dłużej niż 5 minut, zamknąć?"

Wiem że tego typu rzeczy da się robić posiadając tą słynną Malinkę. Ja wolałbym nie inwestować grubszych pieniędzy w ten dom. Może kiedyś u siebie, to jak najbardziej. Jedyne co zostało mi jeszcze ze studenckiego życia to jakieś Arduino, nada się?

Każdy pomysł mile widziany. Wybaczcie jeśli moje pytanie jest trywialne :|
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

A ikonka otwarte/zamknięte nie działa? Zawsze przed wyjściem z aplikacji Supla można sprawdzić w jakim stanie są bramy.
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Dodamy do cloud-a funkcje „Zamknij jeśli otwarte dłużej niż ... w godzinach od ... do ...”.

Będą też powiadomienia.
tom5151
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 8:43 pm

Goral64 pisze: ndz kwie 18, 2021 9:11 pm A ikonka otwarte/zamknięte nie działa? Zawsze przed wyjściem z aplikacji Supla można sprawdzić w jakim stanie są bramy.
Mam dołożony kontaktron do garażu więc zmienia się ikona zamknięta brama/ otwarta brama. Tyle, że jeśli przykładowo mama wrzuci odblokowany telefon w torebkę i przypadkowo kliknie otwieranie to dopóki ktoś nie zerknie na aplikacje, brama zostanie otwarta. Wiem, że jest to mało prawdopodobny przypadek ale jednak jest możliwy :roll:
tom5151
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwie 18, 2021 8:43 pm

pzygmunt pisze: ndz kwie 18, 2021 9:19 pm Dodamy do cloud-a funkcje „Zamknij jeśli otwarte dłużej niż ... w godzinach od ... do ...”.

Będą też powiadomienia.
Coś takiego byłoby super! To w jakimś bliższym czasie planujecie dodać czy na ten moment to tylko projekt?
Fajnie gdyby po tym czasie "...dłużej niż..." można było zadecydować czy zamknąć. Często jest tak że brama jest otwarta bo np. sprzątam garaż, wygodniej byłoby gdyby się sama nie zamykała :) To tylko taka dygresja.

I pytanie z innej beczki, po co są te trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji? :mrgreen:
Awatar użytkownika
Goral64
Posty: 3129
Rejestracja: pt gru 27, 2019 6:22 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

tom5151 pisze: ndz kwie 18, 2021 9:30 pm Mam dołożony kontaktron do garażu więc zmienia się ikona zamknięta brama/ otwarta brama. Tyle, że jeśli przykładowo mama wrzuci odblokowany telefon w torebkę i przypadkowo kliknie otwieranie to dopóki ktoś nie zerknie na aplikacje, brama zostanie otwarta. Wiem, że jest to mało prawdopodobny przypadek ale jednak jest możliwy :roll:
Aplikacja jest wystarczająco zabezpieczona przed przypadkowym włączeniem/wyłączeniem czegokolwiek. Nawet jak wrzucisz do torebki odblokowany telefon, nawet jeśli na pierwszym planie jest aplikacja Supla to i tak trzeba palcem przesunąć belkę od bramy i kliknąć na Otwórz/Zamknij. Nie ma bata, żeby to zrobiło jakiekolwiek wyposażenie damskiej torebki.
tom5151 pisze: ndz kwie 18, 2021 9:33 pm I pytanie z innej beczki, po co są te trzy kropki w prawym górnym rogu aplikacji? :mrgreen:
Przełącza na okno ze zdefiniowanymi grupami kanałów (do zdefiniowania w Cloud).
Widzimy się na Supla Offline Party Season 2 :D

Obrazek
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Potwierdzam. Z mojego kilkuletniego juz doświadczenia z suplą. Różne aplikacje mi się włączaly przypadkiem w kieszeni...ale nigdy nic sie nie zadziało z suplą.
Trzeba przesunąć belkę i tapnąć.

Zdarzało się mojej drugiej połowie ale ona miała wyciągnięte ikony na pulpit.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1950
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

pzygmunt pisze: ndz kwie 18, 2021 9:19 pm Dodamy do cloud-a funkcje „Zamknij jeśli otwarte dłużej niż ... w godzinach od ... do ...”.

Będą też powiadomienia.
Z taką funkcją należy się obchodzić ostrożnie , ponieważ bramy wjazdowe z reguły mają czujnik przeszkody w świetle bramy , ale z garażowymi jest już gorzej, w 99% ich nie ma i niech ktoś z teraz ostawi otwarty bagażnik w aucie lub np łopatę albo "lowelek" w świetle bramy i kolizja gotowa.
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Remi
Posty: 129
Rejestracja: wt maja 22, 2018 4:03 pm

shimano73 pisze: pn kwie 19, 2021 3:47 pm
pzygmunt pisze: ndz kwie 18, 2021 9:19 pm Dodamy do cloud-a funkcje „Zamknij jeśli otwarte dłużej niż ... w godzinach od ... do ...”.

Będą też powiadomienia.
Z taką funkcją należy się obchodzić ostrożnie , ponieważ bramy wjazdowe z reguły mają czujnik przeszkody w świetle bramy , ale z garażowymi jest już gorzej, w 99% ich nie ma i niech ktoś z teraz ostawi otwarty bagażnik w aucie lub np łopatę albo "lowelek" w świetle bramy i kolizja gotowa.
Garażowe powinny wykrywać przeszkody poprzez zwiększenie prądu na silniku (gdy brama napotka opór). Ale fakt faktem może to spowodować kolizję (szczególnie jak funkcja ta nie jest odpowiednio wyregulowana)
Ja widzę inny problem - mając awarie czujnika wykrywającego zamkniętą bramę system może myśleć, że brama jest otwarta pomimo że fizycznie jest zamknięta. W mojej konfiguracji spowoduje to otwarcie bramy. No ale opcje powinny być używane przez ludzi świadomych więc nie widzę problemu ;)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Ja bym widział drugi przekaźnik który na stałe odcina styk modułu otwierającego. Wysterowanie z telefonu dwóch modułów dopiero otwiera lub zamyka bramę.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ / Jak to zrobić”