Co oznaczają kolory na wykresie bilansu energii?

WojD
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 8:03 am

Witam,

Po miesiącu praktycznie bezproblemowego korzystania z MEW-01 chciałbym zapytać o jedną rzecz, której nie rozumiem: co oznacza ten ciemnoszary kolor na wykresach? Czerwony to pobór, zielony oddanie do sieci, a szary?

Z góry dzięki za wskazówki.
IMG_20210924_120015.jpg
IMG_20210924_120015.jpg (272.07 KiB) Przejrzano 3727 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Szary na plusie to energia pobrana z sieci.
Szary na minusie to energia oddana do sieci.

Ilość "szarego" będzie różna w zależności od rodzaju bilansu (arytmetyczny vs. wektorowy)

Kolory to konsumpcja minus produkcja. W zależności od tego czy jest plus czy minus
to wynik nakładany jest na szary wykres w postaci kolorów, czerwonego - jeśli więcej konsumujesz niż produkujesz i zielonego - jeśli więcej produkujesz niż konsumujesz.

Porównując bilans arytmetyczny do wektorowego zauważysz, że zielone słupki "lepiej" wypełniają szare tło (szarego jest mniej) co oznacza, że matematycznie
lepiej wykorzystujesz wyprodukowaną energię.

*) O co chodzi w bilansie wektorowym opisano w poniższym artykule.
https://gramwzielone.pl/energia-slonecz ... rosumentow
WojD
Posty: 28
Rejestracja: czw wrz 02, 2021 8:03 am

Dziękuje, to wszytko wyjaśnia. To był akurat kiepski dzień w sensie nasłonecznienia, a żona piekła i pasowała. Widzę, że w dobre w sensie fotowoltaicznym dni tego szarego prawie nie widać.
Screenshot_2021-09-24-12-35-59-920_org.supla.android.jpg
Screenshot_2021-09-24-12-35-59-920_org.supla.android.jpg (305.87 KiB) Przejrzano 3712 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Porównaj sobie z wektorowym w takie "gorsze" dni gdy żona prasuje ;)
Autorus
Posty: 12
Rejestracja: pn paź 17, 2022 3:53 am

Jeśli kolory to konsumcja - produkcja to skąd licznik to wie?
U mnie fotowoltaika podpięta jest bezpośrednio do płyty indukcyjnej. Płyta pobiera . Licznik o tym imo nic nie wie.
Jeśli jest zachmurzenie to wie bo jest pobór. Jeśli jest słońce to wie bo energia idzie w drugą stronę. Ale o autokonsumcji to nie mam pojęcia jak się ma dowiedzieć.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Autorus pisze: pn lis 07, 2022 6:35 am Jeśli kolory to konsumcja - produkcja to skąd licznik to wie?
U mnie fotowoltaika podpięta jest bezpośrednio do płyty indukcyjnej. Płyta pobiera . Licznik o tym imo nic nie wie.
Jeśli jest zachmurzenie to wie bo jest pobór. Jeśli jest słońce to wie bo energia idzie w drugą stronę. Ale o autokonsumcji to nie mam pojęcia jak się ma dowiedzieć.
Licznik może mierzyć tylko ile energii przepływa w jedną i drugą stronę w miejscu pomiaru.
Aby mieć pełny obraz produkcji, zużycia przez dom, poboru z sieci i oddawania do sieci, to pomiar trzeba mieć w dwóch rożnych miejscach - najłatwiej tam gdzie jest licznik energetyki, a oraz przy falowniku (lub czytać dane o produkcji z falownika)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Autorus
Posty: 12
Rejestracja: pn paź 17, 2022 3:53 am

To by się zgadzało.
Ślepy
Posty: 1
Rejestracja: śr lut 28, 2024 8:05 pm

Jestem nowy zamówilem sobie mew 01 po tym poście mam zagadkę jak będę miał jeden licznik mew 01 to co będę mógł odczytywać mam fotowoltaikę dach i grunt dwa falowniki
ODPOWIEDZ

Wróć do „FAQ / Jak to zrobić”