Sceny Supla.fracz

torn
Posty: 25
Rejestracja: czw sie 29, 2019 4:33 pm

Cześć,

Czy w scenach na supla.fracz można wykonać automatyczne włączenie jakiegoś kanału, gdy włączony/wyłączony zostanie inny kanał?

Pewnie trzeba będzie to zrobić za pomocą jakiegoś ifa w warunkach? Ma ktoś coś takiego napisane?
zszczech
Posty: 26
Rejestracja: ndz wrz 23, 2018 9:52 am

Tak można. Tylko u mnie to coś nie za bardzo działa. Narazie testuję
PawelEr
Posty: 31
Rejestracja: pt kwie 09, 2021 9:25 pm

torn pisze: sob lis 06, 2021 2:34 pm Cześć,

Czy w scenach na supla.fracz można wykonać automatyczne włączenie jakiegoś kanału, gdy włączony/wyłączony zostanie inny kanał?

Pewnie trzeba będzie to zrobić za pomocą jakiegoś ifa w warunkach? Ma ktoś coś takiego napisane?
Chyba nie rozumiem pytania, bo nie wiem, w czym może być problem. Tworzymy nową sceną, wywalamy ją "w oparciu o stan kanałów", gdzie wyzwalaczem jest kanał "inny". W akcjach włączamy żądany kanał. W warunkach możemy dać, żeby działało to np. tylko wtedy, gdy kanał "inny" włączamy (nie działa przy wyłączeniu - albo odwrotnie). I to wszystko.
Używam tego cały czas. Np. Po włączeniu światła w kuchni włącza mi się oświetlenie na bufetem, ale tylko po 20:30. Gdy wyłączam światło w kuchni, zawsze wyłączają mi się wszystkie źródła światła.
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

Cześć,

Mam prośbę o pomoc, może ktoś będzie mi w stanie pomóc. Zrobiłem taką scenę, że po otwarciu drzwi tarasowych, po zachodzie słońca, następuje rozwarcie kontaktronu i zmienia się stan kanału (zaznaczony kolorem czarnym) na "on". Wówczas następuje włączenie światła na tarasie (kanał czerwony), a następnie po 120 sekundach następuje opóźnione wyłączenie tego samego światła na tarasie i tu wszystko działa, scena wykonuje się bez zarzutu. Druga scena ma polegać na tym, że po zamknięciu drzwi tarasowych, po zachodzie słońca, jeżeli światło na tarasie jest włączone bądź przez poprzednią scenę lub ręcznie przez włącznik światła, to po zamknięciu drzwi kiedy następuje zwarcie kontaktronu i stan kanału (czarnego) zmienia się na "not state on", światło na tarasie ma się od razu wyłączyć. I tu jest problem, ponieważ gdy światło jest włączone, to wyłączenie oświetlenia następuje dopiero po 120 sekundach, a jak jest całkowicie wyłączone, to po zamknięciu drzwi światło znów się włącza i również wyłącza po 120 sekundach, pomimo że w scenie wyłączającej dałem na kanale stan wyłącz. Poniżej na print screenach pokazuję jak aktualnie wygląda konfiguracja scen. Gdzie robię błąd ?
Załączniki
Włączenie kinkietów.jpg
Włączenie kinkietów.jpg (759.49 KiB) Przejrzano 1028 razy
Wyłączenie kinkietów.jpg
Wyłączenie kinkietów.jpg (714.9 KiB) Przejrzano 1028 razy
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

rdfilozof pisze: ndz maja 15, 2022 10:40 pm Cześć,

Mam prośbę o pomoc, może ktoś będzie mi w stanie pomóc. Zrobiłem taką scenę, że po otwarciu drzwi tarasowych, po zachodzie słońca, następuje rozwarcie kontaktronu i zmienia się stan kanału (zaznaczony kolorem czarnym) na "on". Wówczas następuje włączenie światła na tarasie (kanał czerwony), a następnie po 120 sekundach następuje opóźnione wyłączenie tego samego światła na tarasie i tu wszystko działa, scena wykonuje się bez zarzutu. Druga scena ma polegać na tym, że po zamknięciu drzwi tarasowych, po zachodzie słońca, jeżeli światło na tarasie jest włączone bądź przez poprzednią scenę lub ręcznie przez włącznik światła, to po zamknięciu drzwi kiedy następuje zwarcie kontaktronu i stan kanału (czarnego) zmienia się na "not state on", światło na tarasie ma się od razu wyłączyć. I tu jest problem, ponieważ gdy światło jest włączone, to wyłączenie oświetlenia następuje dopiero po 120 sekundach, a jak jest całkowicie wyłączone, to po zamknięciu drzwi światło znów się włącza i również wyłącza po 120 sekundach, pomimo że w scenie wyłączającej dałem na kanale stan wyłącz. Poniżej na print screenach pokazuję jak aktualnie wygląda konfiguracja scen. Gdzie robię błąd ?
coś kojarzę, że w polu "wyzwalacz sceny" nie do końca ma znaczenia "state on/not state on". Tam tylko w zasadzie chodzi o wskazanie kanału, którego zmianę obserwujemy. Z tego mi wynika, że mając dwie takie sceny przy zmianie kanału 10400 (tak, tak ... nie zamazałeś ;) ) wykonują się obie sceny. Jeżeli otwierasz taras - to druga się nie wykonuje z powodu warunku, natomiast w w przypadku zamknięcia tarasu prawdopodobnie najpierw wykonuje się scena natychmiastowego zgaszenia światła czyli druga i od razu (nie jesteś w stanie tego zauważyć) uruchamia się scena pierwsza (zapal i zgaś po 120s). Spróbuj tę pierwszą wyłączyć i sprawdź czy druga działa tak jak chcesz.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
rdfilozof
Posty: 64
Rejestracja: pt maja 28, 2021 9:49 pm

Dzięki za sugestię, Masz rację, po zamknięciu drzwi tarasowych, moduł klika dwa razy, tak jakby podwójnie chciał wykonać scenę, ale rozwiązałem to w ten sposób że w wyzwalaczu dodałem jako warunek stan kanału który bezpośrednio steruje oświetleniem i zrobiłem to zarówno przy scenie otwarcia jak zamknięcia drzwi, oczywiście stan kanału jest różny w zależności czy światło w danym momencie jest włączone lub wyłączone i teraz działa jak należy :D .

P.S. A odnośnie zamalowania kanału, na drugi raz będę ostrożniejszy :oops: . Jeszcze raz dzięki za pomoc i feedback.
damian1846
Posty: 3
Rejestracja: wt maja 24, 2022 12:18 pm

Witam, jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość. Potrzebuję wysterować kanał, skryptem z licznika Mew-01 w zależności od mocy aktualnej.
znalazłem {{state(9746).phases[3].powerActive < 0}} ale jest to dla jednej fazy, czy można wyciągnąć aktualną moc z wszystkich faz?
z góry dziękuję za pomoc
ODPOWIEDZ

Wróć do „SUPLA Scripts”