Wyświetlenie danych z niezależnych czujników na ekranie jednego urządzenia.

Lucas_Alfa
Posty: 10
Rejestracja: sob lis 06, 2021 10:46 pm

Witam.

Dopiero zaczynam zabawę z Suplą i na razie przerobiłem żarówkę RGBW LED "przełączając" ją na Suplę i dodając do niej termometr oraz zrobiłem czujnik wilgotności i temperatury do pokoju dzieci wpinany do kontaktu przez ładowarkę do telefonu. Zamierzam zrobić jeszcze kilka różnych czujników i zastanawiam się jak zrobić jedno urządzenie, centralkę, która będzie ściągać dane z serwera Supli i wyświetlać na wbudowanym ekranie parametry z wybranych czujników. Będzie sobie stał na półce żeby od razu było widać status interesujących urządzań np. temperatury i wilgotności z kilku czujników. Nie mam jednak pojęcia w jaki sposób pobrać te dane z serwera i czy w ogóle jest to możliwe do wykonania w ten sposób.

Będę wdzięczny za wskazówki jeśli ktoś już o tym myślał albo udało mu się wykonać podobne urządzenie. Aplikacja w telefonie jest ok, ale jeden rzut oka na wyświetlacz nad telewizorem znacznie ułatwia decyzję czy zabrać ze sobą szalik z domu albo czy w pokoju dzieci nie jest zbyt gorąco.
Awatar użytkownika
byniom
Posty: 633
Rejestracja: sob sty 07, 2017 1:17 pm

Weź stary tablet lub telefon , przyczep do ściany i masz już centrum dowodzenia :) . Ja mam stary telefon tuż pod ręką żeby można było coś szybko włączyć lub wyłączyć a wyżej na półce tablet 10" żeby dobrze było widac co się dzieje :)
Lucas_Alfa
Posty: 10
Rejestracja: sob lis 06, 2021 10:46 pm

byniom pisze: sob gru 04, 2021 7:34 am Weź stary tablet lub telefon , przyczep do ściany i masz już centrum dowodzenia :) . Ja mam stary telefon tuż pod ręką żeby można było coś szybko włączyć lub wyłączyć a wyżej na półce tablet 10" żeby dobrze było widac co się dzieje :)
Myślałem o takim rozwiązaniu ale to nie jest "ładne" rozwiązanie. Zaprzęganie ogromnej mocy obliczeniowej smartfona do wyświetlania kilku danych. Do sterowania mogę używać smarftona ale w tym urządzeniu chcę tylko wyświetlać parametry. Poza tym niezależne urządzenie zbierające te dane daje możliwość dodatkowego oprogramowania go w dowolnie wybrany przez siebie sposób. Można przetwarzać te dane i wyświetlać w sposób, który mi odpowiada. Dla przykładu: znając temperaturę, wilgotność i ciśnienie powietrza na zewnątrz mogę sobie zaprogramować porady wyświetlane przez urządzenie typu: "Weź parasol" albo "Zamknij okno wychodząc, bo może być ulewa". To tylko pierwszy z brzegu przykład, możliwości jest mnóstwo.

Dlatego właśnie moje pytanie, czy projekt Supli umożliwia w jakiś w miarę nieskomplikowany sposób dostęp do danych z serwera? W sposób prosty, porównywalny z wysyłaniem danych na serwer.

Inne rozwiązanie, które rozważałem, to komunikację wszystkich czujników z jednym urządzeniem, które będzie te dane agregować a następnie wszystkie razem wysyłać na serwer Supli. Nie wiem jednak w jaki sposób w tym przypadku wysyłać dane zgromadzone z wielu czujników, w jednej paczce na serwer.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Serwer Supli udostępnia praktycznie wszystkie dane po REST API oraz po MQTT.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

IMG_20211118_235538.jpg
IMG_20211118_235538.jpg (2.17 MiB) Przejrzano 961 razy
Jeśli chodzi o temperatury to możesz użyć OLEDa i linki bezpośrednie z czujników ;)
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
Awatar użytkownika
klimasstudio
Posty: 1114
Rejestracja: śr sie 28, 2019 9:35 pm
Lokalizacja: localhost
Kontakt:

linki.jpg
linki.jpg (31.88 KiB) Przejrzano 894 razy
i2c.jpg
i2c.jpg (47.2 KiB) Przejrzano 894 razy
Dorzucam co gdzie dodane aby było jaśniej ;)
Więc chodź OSUPLUJE Ci dom :mrgreen:

Druk 3D - > https://klimastech.eu.org/druk-3d
jaca14
Posty: 1
Rejestracja: pt gru 10, 2021 10:19 pm

Lucas_Alfa pisze: pt gru 03, 2021 9:14 pm Witam.

Dopiero zaczynam zabawę z Suplą i na razie przerobiłem żarówkę RGBW LED "przełączając" ją na Suplę
Pytanko mam. Jak przerobiłeś żarówkę na suplę?
Leszekbialy
Posty: 97
Rejestracja: pt kwie 06, 2018 9:29 pm

klimasstudio pisze: pt gru 10, 2021 9:43 pm linki.jpgi2c.jpg

Dorzucam co gdzie dodane aby było jaśniej ;)
Z czego korzystasz jeśli można wiedzieć
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

jaca14 pisze: pt gru 10, 2021 10:32 pm
Lucas_Alfa pisze: pt gru 03, 2021 9:14 pm Witam.

Dopiero zaczynam zabawę z Suplą i na razie przerobiłem żarówkę RGBW LED "przełączając" ją na Suplę
Pytanko mam. Jak przerobiłeś żarówkę na suplę?
Inny wątek: https://forum.supla.org/viewtopic.php ... er#p92708
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Lucas_Alfa
Posty: 10
Rejestracja: sob lis 06, 2021 10:46 pm

jaca14 pisze: pt gru 10, 2021 10:32 pm
Lucas_Alfa pisze: pt gru 03, 2021 9:14 pm Witam.

Dopiero zaczynam zabawę z Suplą i na razie przerobiłem żarówkę RGBW LED "przełączając" ją na Suplę
Pytanko mam. Jak przerobiłeś żarówkę na suplę?
Cześć.
Rozebrałem żarówkę - zdjąłem jej plastikową bańkę. W środku był ESP8266 i sterował żarówką. Podpiąłem się pod niego przewodami i pod programator pod USB. Najpierw używałem skryptów z gotowca Supli pod Arduino IDE ale potem skorzystałem z gotowego kreatora oprogramowania dla ESP ze strony Supli i skonfigurowałem odpowiednio. Musiałem tylko dojść do tego, które wyjście ESP sterują którym kolorem. Dodatkowo podpiąłem jeszcze do ESP zewnętrzny przycisk do włączania/wyłączania białego światła żarówki oraz do wchodzenia w stan konfiguracji. Wisi sobie obok lampki a w samym przycisku ukryty jest czujnik temperatury DS18B20. Dzięki temu czujnik jest daleko od samej elektroniki lampki, która cały czas się grzeje, bo cały czas jest pod napięciem i jednocześnie nie muszę stosować innego czujnika temperatury i zasilania do niego = mniej zużytego prądu :-)
Ta żarówka to już weteran. Przy okazji przeróbek połamały się piny łączące elektronikę z panelem z diodami i musiałem montować wszystko na przewody.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólna dyskusja”