incan 2.0 i PIR

Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

wymyśliłem sobie aby podłączyć czujnik ruchu do światła bo tak tez mam zrobione nocne oświetlenie w domu to czemu by tego nie zrobić na supli tylko jest mała niedogodność ponieważ działa odwrotnie o ile na przekaźniku można zamienić kable i światło będzie się włączało prawidłowo to status w aplikacji działa odwrotnie i pytanie czy się da coś z tym zrobić ?
Załączniki
pir.jpg
pir.jpg (1.51 MiB) Przejrzano 14306 razy
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Trzeba odwrócić logikę działania wejścia PIR. Musisz dołożyć tranzystor NPN. Trzeba go dać pomiędzy PIR a ESP.
Obrazek
Bazę podpinasz do PIR, a kolektor zamiast diody podłączasz do ESP
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

dzięki za podpowiedź będę testował

a ze wpadłem jeszcze na jedno rozwiązanie wiec zostawię dla potomnych co prawda nie zmienia na przekaźniku ale całość działa prawidłowo

więc dla czujki ustawienie typ włącznika jako switch

funkcja -otwarcie drzwi (ikona jest jaka jest ale poniekąd sygnalizuje obecność w pomieszczeniu wiec ok)
i włączony czujnik otwarcia
Załączniki
schemat d1-PIR in can 2.0.jpg
schemat d1-PIR in can 2.0.jpg (157.83 KiB) Przejrzano 14258 razy
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

jeśli się nadaje to proszę przenieść do bardziej czytelnego działu do projektów uż. lub sprzęt

dziękuje
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Cześć czy w takim układzie jak przedstawiłeś jest opcja na manualne zapalenie światła na stałe? czy tylko na taki sam czas jaki ma ustawiona czujka.?
Obrazek
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

ja osobiście używam pir do oświetlenia nocnego a drugiego przekaźnika do zwykłego światła i akurat w tej konfiguracji można poziomu appki włączyć na czasu ustawiony na serwerze ale przy przy ustawieniu jako zwykły switch bedzie działać tak jak chcesz tylko z odwrotną logiką wtedy trzeba by zastosować patent jak pisał Espablo wyżej
okos
Posty: 71
Rejestracja: śr lip 13, 2016 6:18 am

Właśnie zmontowałem taki układ według tego schematu ale na bazie nodemcu i zauważyłem problem w działaniu PIR w sytuacji braku połączenia z serwerem ( nie załącza przekaznika po wykryciu ruchu, lub załącza tylko na chwilę ).
Czy może ktoś to potwierdzić?
Awatar użytkownika
maffiu
Posty: 500
Rejestracja: śr lis 30, 2016 9:30 pm
Lokalizacja: Kraków/Skawina

sprawdziłem u mnie po zaniku połączenia z serwerem działa prawidłowo jedyne do czego można by się przyczepić to to że po zaniku połączenia podtrzymuje przekaźnik do momentu wykrycia ruchu po wykryciu ruchu normalnie odlicza i załącza przekaźnik czas też się nie zmienia po przywróceniu sytuacja taka sama podtrzymuje aż do wykrycia ruchu innych objawów brak
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

maffiu pisze: wt paź 24, 2017 8:01 pm sprawdziłem u mnie po zaniku połączenia z serwerem działa prawidłowo
@maffiu, czy u Ciebie czujka PIR HC-SR 501 w bliskiej obecności ESP nie dostaje przypadkiem samowzbudzenia co jakiś czas?

Pytam się, bo u mnie 3 egzemplarze na 3 jakie posiadam dostają samozapłonu. Nie pomaga filtracja napięcia zasilania i ekranowanie.
Tylko HC-SR 505 pracuje normalnie oraz te zbudowane na LM324 (ze starych lamp halogenowych).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”