Głowice termostatyczne

sloot1
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 10, 2018 10:12 am

Witam,
czy ktoś próbował łączyć głowice termostatyczne do systemu Supla i zdalnie nimi sterować?
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Nie wiem jak sprawdzi się sterowanie kaloryferem głowicą, gdy pomiar temperatury następuje na samej głowicy (a więc blisko kaloryfera)
Może kolega @fracz powie jakie ma doświadczenia...

Ja dla podłogówki zastosowałem takie rozwiązanie:
sonoff basic z termometrem na kabelku. Termometr umieszczasz w punkcie centralnym lub najbardziej oddalonym od kaloryfera (gdy chcesz mieć pewność ze to miejsce też będzie dogrzane do oczekiwanej temperatury).
Sam przekaźnik sonoffa steruje natomiast zaworem elektrotermicznym (można go tak jak u mnie założyć na rozdzielaczu podłogówki ale można też na kaloryferze) np. taki
http://kociolkowo.pl/salus-t30nc-elektr ... 7914,14034
Całość sterowana jest za pomocą skryptów kolegi @fracz (jak zawsze przy okazji WIELKIE dzięki !)

Wady tego rozwiązania są takie, że gdy zastosujesz zawór NC (czyli teoretycznie oszczędniejszy jeśli chodzi o ilość zużywanej przez niego samego energii elektrycznej) to w przypadku awarii clouda, czy internetu pomieszczenie się wychłodzi....no chyba ze założysz NO - wówczas najwyżej przy awarii zbytnio się nagrzeje :)
No i zawory te posiadają tylko 2 skrajne położenia....wiec grzeje na maksa albo wcale :) akurat przy podłogówce nie ma to znaczenia bo całość tak reguluje piec - przy kaloryferze w pomieszczeniach mieszkalnych może być to mało komfortowe
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
fracz
Posty: 2256
Rejestracja: pt paź 28, 2016 10:56 pm
Lokalizacja: Kraków

Siłowniki z podlinkowanego tematu nie mierzą temperatury. Temperatura jest mierzona DSem w pomieszczeniu w dowolnym miejscu. Siłownik tylko zamyka/otwiera grzejnik gdy termostat mu tak powie.

Temat wałkowany na wiele aspektów w tamtym temacie, łącznie z analizą ilością zużytej energii elektrycznej na sezon w takim rozwiązaniu.
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2214
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

flowerek pisze: śr kwie 11, 2018 8:41 am
No i zawory te posiadają tylko 2 skrajne położenia....wiec grzeje na maksa albo wcale :) akurat przy podłogówce nie ma to znaczenia bo całość tak reguluje piec - przy kaloryferze w pomieszczeniach mieszkalnych może być to mało komfortowe
Od kilku lat mam tak zrobioną instalację w mieszkaniu i nie zauważyłem wad. Na 4 grzejniki które są sterowane ja zastosowałem po dwa NC i NO gdyby kiedyś zabrakło prądu to gdzieś będzie ciepło ale awaria musiałaby trwać ponad 24h żebym to odczuł w mieszkaniu.
Pozdrawiam
Wojtek
sloot1
Posty: 2
Rejestracja: wt kwie 10, 2018 10:12 am

Witam wszystkich,
Miałem na myśli coś bardziej zaawansowanego. Głowica, która jest sterowana po WIFI lub komunikuje się za pomocą np. Z WAVE.
Układ sterowania zaworem typu NC czy NO niesie za sobą konieczność doprowadzenia instalacji elektrycznej w pobliżu grzejnika i dodatkowo pracuje 0-1.
0xFF
Posty: 308
Rejestracja: sob lut 20, 2016 8:54 pm

No to masz tanie głowice eQ-3 z BLE.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2278
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Zamel wypuścił coś takiego: https://www.facebook.com/1760427057502 ... ?app=fbl
Szkoda że nie pod Supla.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
misiekyogi
Posty: 2
Rejestracja: wt lip 02, 2019 9:47 pm

Witam, obserwuje Suplę od dawna i mam już u siebie kilka elementów.
Szykuje się do wymiany grzejników razem z głowicami termo. Z tego co wiem nie ma żadnego kompleksowego rozwiązania na zdalne sterowanie temperatura i zautomatyzowanie procesu utrzymania tej temperatury?
Inwestować w Danfoss Link żeby jednak mieć zdalne sterowanie czy wstrzymać się, bo w najbliższej przyszłości pojawi sie rozwiązanie wewnątrz systemu Supla ?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18333
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Zgłosiła się do nas firma która chciałaby zbudować bramkę do głowic ale czy i kiedy coś powstanie to jeszcze nie wiem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”