Supla - integracja z Apple Homekit & Siri przez Homebridge

Kaowiec
Posty: 78
Rejestracja: śr lip 26, 2017 8:15 am
Lokalizacja: Czernichów

myrcin pisze: sob wrz 28, 2019 7:27 pm Dopiero zacząłem konfigurować własny serwer Supla Cloud i Scripts ale robię to właśnie aby zintegrować z Apple Home kit. Jednak czegoś tutaj nie rozumiem. Piszesz, że ze względu na wykorzystywanie publicznych linków aby było bezpiecznie to ma to sens tylko w sieci LAN. Jednak chwilę wcześniej piszesz o proszeniu Siri o otwarcie bramy zanim dojedziemy do domu?

Przyznam, że nie ogarniam jak działa Home Kit więc może to jest tak, że Siri przez iCloud zakomunikuje do Homebridge aby ten otworzył bramę? Tylko to by znaczyło, że ten HomeBridge jednak musi mieć dostęp do internetu bo w założeniu Supla i Supla Scripts są tylko w LAN? Czy ja coś tu namieszałem?
:)
Apple wymyśliło całkiem fajny sposób na działanie homekit. Działa w sieci lokalnej - tzn "urządzenie sterujące" czyli Centrum Akcesoriów zawsze jest w sieci lokalnej a Ty łączysz się z tym Centrum ale przez iCloud (przez Internet) .
Czyli Ty (=iPhone) -> Apple TV (lub HomePod lub iPad leżący w domu)
I teraz wracając do Twojego pytania - HomeBridge nie musi (i nie powinien) mieć dostępu do Internetu bo wszystko "załatwi z nim" wspomniane wyżej centrum akcesoriów znajdujące się w sieci lokalnej.

Ja teraz jestem "przed sezonem" zabaw z Supla i innymi IoT... jakoś tak jest od dłuższego czasu, że dopiero w długie popołudnia mogę zająć się swoimi zabawkami.
Chętnie jednak poczytam o Twoich rozwiązaniach - może wymyślisz coś fajniejszego niż mi się udało...

Generalnie u mnie dziaała wszystko co opisałem. Działa już dość długo i nie przypominam sobie żeby były jakieś problemy z Supla/homebridge ale zdaję sobie sprawę że zaproponowane przez mnie rozwiązania nie są najłatwiejsze :)

Doszedłem już do takiej "mądrośći" u mnie w domu, że nie za bardzo mam pomysły co jeszcze można...
bramy, rolety, garaże, czujniki temp, otwarcia, zalania, obecności, ruchu, światła, gniazdka, multimedia, klima, ogrzewanie, oczyszczacze powietrza, piec, basen, ...nawet odkurzacz i czajnik. Do tego sceny, automatyzacje (czyli coś w stylu harmonogramów). Większość na ESP i niestety... nie na Supla
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Muszę powiedzieć WOW czytając to co masz już zrobione. Ja dopiero się zająłem dodawaniem inteligencji do mojego domu, który nie był do tego projektowany. Czasu mało ale dłubię sobie trochę i Supla mi się podoba ale też prostota działania rozwiazań apple mnie kusi.

Muszę przyznać, że teraz rozumiem jak działa ta integracja z Supla. Moim błędem było myślenie że Homebridge zastępuje/symuluje Home Kit Hub i dlatego miałem wątpliwości jak to ma działać. Teraz widzę, że bez jednego ze wspieranych urządzeń się nie obejdzie.
Możesz się podzielić informacją czego Ty używasz jako hub?

Będę się dzielił tym co stworzę ale zanim stworzę coś ponad to co Ty opisałeś w tym wątku minie jeszcze pewnie wiele miesięcy :) raczkuję dopiero.

Jedyna różnica i pewnie dodatkowa trudność to to, że ja wymyśliłem sobie postawienie Supla Cloud i Supla Scripts no i Homebridge w chmurze Azure. Prawdopodobnie robię sobie pod górkę ale przy okazji poznaje różne nowe rzeczy w Azure. Od razu wyjaśniam, że do Azure będę miał zestawiony site to site VPN tak więc Suple i Homebridge będą widziane jak w sieci lokalnej.

Zmartwiło mnie natomiast to, że te linki muszą być publiczne ale chyba już znalazłem na to rozwiązanie. Postawie na Azure usługę Azure Application Gateway, która łączy w sobie kilka funkcji: reverse proxy, firewall i parę innych. Dzięki temu będę w stanie wyfiltrować zapytania z internetu zawierające określone ciągi znaków w URL. Zablokuje je zupełnie, a jednocześnie Homebridge będzie komunikował się po adresie prywatnym z pominięciem App Gateway. Ciekawe czy to zadziała :)
Kaowiec
Posty: 78
Rejestracja: śr lip 26, 2017 8:15 am
Lokalizacja: Czernichów

myrcin pisze: sob wrz 28, 2019 10:06 pm
Muszę przyznać, że teraz rozumiem jak działa ta integracja z Supla. Moim błędem było myślenie że Homebridge zastępuje/symuluje Home Kit Hub i dlatego miałem wątpliwości jak to ma działać. Teraz widzę, że bez jednego ze wspieranych urządzeń się nie obejdzie.
Możesz się podzielić informacją czego Ty używasz jako hub?
U mnie mnogość hubów - trzy HomePody i Apple TV (te urządzenia się wymieniają w obsłudze - sam nie wiem kiedy i dlaczego któreś staje się centrum sterowania a inne zostaje w "gotowości")
myrcin pisze: sob wrz 28, 2019 10:06 pm
Jedyna różnica i pewnie dodatkowa trudność to to, że ja wymyśliłem sobie postawienie Supla Cloud i Supla Scripts no i Homebridge w chmurze Azure. Prawdopodobnie robię sobie pod górkę ale przy okazji poznaje różne nowe rzeczy w Azure. Od razu wyjaśniam, że do Azure będę miał zestawiony site to site VPN tak więc Suple i Homebridge będą widziane jak w sieci lokalnej.
Myślę, że Azure to zły pomysł. Do zabawy lepsze rpi (bo tanie i dobre :) ). Z Azure będziesz miał kłopot w pamiętaniu o portach, zwłaszcza jak zaczniesz dodawać pluginy do HomeBridge... Dodatkowo wsparcia ze strony społeczności odn. Supla nie dostaniesz wcale.
Ja bym zaczął od rpi i dopiero gdyby wszystko działało jak należy przenosiłbym (ewentualnie) na Azure.
To i tak nie jest proste :)
myrcin
Posty: 55
Rejestracja: pt cze 07, 2019 9:08 am

Kaowiec pisze: ndz wrz 29, 2019 7:47 pm Myślę, że Azure to zły pomysł. Do zabawy lepsze rpi (bo tanie i dobre :) ). Z Azure będziesz miał kłopot w pamiętaniu o portach, zwłaszcza jak zaczniesz dodawać pluginy do HomeBridge... Dodatkowo wsparcia ze strony społeczności odn. Supla nie dostaniesz wcale.
Ja bym zaczął od rpi i dopiero gdyby wszystko działało jak należy przenosiłbym (ewentualnie) na Azure.
To i tak nie jest proste :)
Pewnie masz rację, że robię sobie trochę pod górkę ale Maliny nigdy nie miałem w rękach a Azure się nie boję bo na tym akurat się znam. Wyzwaniem to by było postawienie Supla w Azure ale nie jako VM tylko jako aplikację w kontenerze bez hosta :)
Blazejos
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 27, 2019 10:29 am

Cześć,

Szukam właśnie rozwiązania do sterowania bramami przez HomeKit, zastanawiam się nad Supla. Czy od czasu tego posta coś się zmieniło w temacie wsparcia HomeKit przez Supla?

Pozdrowienia,
Błażej
Beku
Posty: 453
Rejestracja: wt lis 06, 2018 1:49 pm

Kaowiec
Posty: 78
Rejestracja: śr lip 26, 2017 8:15 am
Lokalizacja: Czernichów

Polecam nowe rozwiązanie.
Konfiguracja jest banalna w porównaniu z tym, które jest opisane w bieżącym wątku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”