Supla dla akwarystów z wykorzystaniem czujników poziomu cieczy

Post Reply
Remi

Thu Nov 01, 2018 9:07 pm

Cześć,

Chciałbym się podzielić moim projektem opartym na SUPLI. Jest on adresowany głównie dla akwarystów, którzy w swoich zbiornikach stosują filtracje za pomocą SUMPa. Przeglądając jednak wątki na forum domniemam, iż również inne osoby mogą znaleźć tutaj zupełnie inne zastosowanie. Układ jest tak zrobiony, aby utrata łączności z serwerem nie wpływa na jego funkcjonowanie. Ponadto umożliwia regulację poziomu wody w komorze pompy (poziom wysoki bądź niski)

Sercem projektu jest Wemos d1 mini z zainstalowanym softem sensorsx8 NO Zibiego. Jako sensory zastosowano czujniki poziomu cieczy YKC-Y25-NPN.
W moim zbiorniku podmiany wody są zautomatyzowane a więc interesuje mnie poziom wody w komorze pompy. Jak jest niski to oznacza to, że nie mogę podebrać więcej wody z układu a gdy jest przepełniony - wówczas odpala się elektrozawór który to umożliwia wylewanie nadmiaru wody do oczka na ogrodzie (z którego notabene później podlewam trawę). Czujnik w 1 komorze SUMPa mówi mi o zbliżającej się potrzebie wyczyszczenia złoży filtracyjnych a czujnik poziomu wody w kominie mówi, że pompy pracują prawidłowo i zawór spustowy wody (do SUMPa) jest ustawiony prawidłowo.

Poniżej prezentuję wstępny szkic przedstawiający połączenia. W moim projekcie nie użyłem kanału 0 z uwagi na problemy podczas restartu układu. Ponadto dedykowane przekaźniki do Wemos D1 mini nie wytrzymują prądu jaki potrzebny jest do podtrzymania elektrozaworu (odnotowałem 2x uszkodzenie przekaźnika) a więc sugeruję zastosowanie innych:
Attachments
water sensor wiring.png
water sensor wiring.png (573.18 KiB) Viewed 4910 times
QLQ

Sat Nov 03, 2018 11:38 am

Ja mam coś takiego. Płytka moja, Soft made in Zybi plus skrypty by Fracz do sterowania grzałką, pracą filtra i oswietlenia.
Attachments
IMG_20181103_123743.jpg
IMG_20181103_123743.jpg (198.34 KiB) Viewed 4780 times
Screenshot_20181103-123631_SUPLA.jpg
Screenshot_20181103-123631_SUPLA.jpg (151.2 KiB) Viewed 4780 times
Rzeczy niemożliwe załatwiam "od ręki". Na cuda potrzebuje chwili...
Post Reply