Kontroler pompy CWU

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Witam.

Dzisiaj prezentuję kontroler pompy CWU który wykonałem w oparciu o moduł SONOFF S20.

UWAGA!!! Moduł w żadnym wypadku nie współpracuje z protokołem systemu SUPLA.

Zasada działania jest następująca:
W momencie podania na optoizolowane wejście modułu sygnału 12V, następuje wykrycie tego sygnału (czas trwania sygnału minimum 200ms) i załączenie pompy. Układ przestaje reagować na sygnał z wejścia. Przekaźnik działa przez zadany czas X, a następnie po odliczeniu tego czasu, przez czas Y pompa jest wyłączona. W moim przypadku czasy wynoszą odpowiednio X=1 minuta i Y=30 minut. Po odliczeniu obu czasów układ oczekuje kolejnego sygnału na wejście.

Sygnalizacja stanu pracy:

-Czas oczekiwania: GUI jest w kolorze niebieskim, zielona dioda LED w module miga jeden raz co ~5 sekund
-Czas pracy pompy: GUI jest w kolorze zielonym, zielona dioda LED w module miga dwa razy co ~5 sekund
-Czas blokady: GUI jest w kolorze czerwonym, zielona dioda LED w module miga trzy razy co ~5 sekund

Naruszenie wejścia zaświeca zieloną diodę LED na czas naruszenie wejścia niezależnie od aktualnego stanu pracy.

Możliwe jest wyłączenie jednej lub obu sygnalizacji zielonej diody LED. Niebieska świeci zawsze w czasie załączenia przekaźnika.

Dodatkowo w zależności od aktualnego stanu pracy modułu wyświetlany jest licznik który sygnalizuje ile czasu upłynęło od rozpoczęcia aktualnego stanu pracy.

Schemat:
Schemat.png
Schemat.png (26.19 KiB) Przejrzano 7631 razy
Zdjęcia modułu:
IMG_20190126_173332.jpg
IMG_20190126_173332.jpg (3.56 MiB) Przejrzano 7631 razy
Widok mojej kotłowni z piecem i zasobnikiem firmy IMMERGAS (widoczna zielona pompa CWU oraz omawiany kontroler CWU):
IMG_20190126_202452_HHT.jpg
IMG_20190126_202452_HHT.jpg (4.01 MiB) Przejrzano 7631 razy
Ostatnio zmieniony wt sty 29, 2019 8:54 am przez Duch__, łącznie zmieniany 3 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Widok GUI:

Stan oczekiwania:
oczekiwanie.png
oczekiwanie.png (91.5 KiB) Przejrzano 7627 razy
Stan pracy:
praca.png
praca.png (93.66 KiB) Przejrzano 7627 razy
Stan blokowania:
blokada.png
blokada.png (88.3 KiB) Przejrzano 7627 razy
Ostatnio zmieniony pn sty 28, 2019 8:39 pm przez Duch__, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Strona konfiguracyjna:
config.png
config.png (199.6 KiB) Przejrzano 7623 razy
Wejście w tryb konfiguracyjny poprzez naciśnięcie przycisku na module 10 razy.

Wifi trybu konfiguracyjnego "Kontroler CWU", hasło do Wifi "12345678".
Hasło do strony konfiguracyjnej: admin, password

Konfiguracja dostępna również w czasie normalnej pracy pod zaprogramowanym adresem IP.



Kod źródłowy:
Kontroler CWU.zip
(7.28 KiB) Pobrany 248 razy
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18284
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wrzucaj proszę kod na jakieś publiczne repo. Np na githuba. Będzie łatwiej Ci zarządzać kodem.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Pod jakim względem lepiej? Powiem szczerze że nie umiem się często na GH odnaleźć.
Obrazek
Awatar użytkownika
wojtas567
Posty: 2209
Rejestracja: ndz kwie 03, 2016 7:16 pm
Lokalizacja: Olsztyn

Szkoda że nie podpiąłeś to pod suplę i może jakoś spróbować wyświetlić te zdarzenia.
Pozdrawiam
Wojtek
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

W tym wypadku uznałem że moduł ma być czysto autonomiczny, bez potrzeby zbędnego klikania z poziomu aplikacji - pamiętajcie że każde uruchomienie to jest swego rodzaju strata bo zimna woda z instalacji wraca do zasobnika ochładzając go, dlatego pompa ma się włączyć sama, tylko kiedy wykryje ruch w łazience. W moim przypadku korzystam z czujki centrali alarmowej. Można też to rozwiązanie zaadoptować do sterowania ręcznego np. przycisku ściennego,ale jak zapomnimy nacisnąć to najpierw popłynie zimna.
Obrazek
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

ooooooooooooooooooo :D
Ale fajny projekt :) Jak tylko skończę bawić się w kafelkarza to muszę się za to zabrać :D
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Wrzucam jeszcze filmik z działania:

https://www.youtube.com/watch?v=jjKJC0Q ... e=youtu.be
Obrazek
Awatar użytkownika
uchnast.michal
Posty: 1074
Rejestracja: wt cze 04, 2019 11:37 am

Świetny kod Duch, zabieram się do pisania podobnego rozwiązania lecz dla osób, które nie mają czujek w łazienkach lub w ogóle centrali alarmowej.

Moje kobiety podobnie jak większość płci pięknej używa włącznika jedynie w celu włączenia światła o wyłączeniu już nie pamiętają dlatego gdzie mogę montuję czujniki mikrofalowe z fotocelą, które przedłużają odliczanie tak długo jak obecny jest ruch. W przeciwnym wypadku prezes Taurona kłaniałby się mi w pas :)

Moja koncepcja jest taka by w łazienkach na bazie np. NodeMCU uruchomić automatyczne włączanie światła dodatkowego takiego jak kinkiety, oświetlenie ścienne nad lustrem itp. Jeżeli jest jasno to jedynie wysyła info do pompy, jak oświetlenie jest słabe to dodatkowo zwiera przekaźnik mono stabilny celem włączenia światła.

Po stornie pompy podobnie jak u Ciebie Duch, definiowane będą odstępy pomiędzy włączeniami, czas pracy pompy po aktywacji i opcjonalnie harmonogram (gdy w nocy idę skorzystać to mogę umyć ręce w zimnej wodzie ) Dobrze by było również gdyby np. wracając w nocy i chcąc wziąć prysznic możliwe było włączenie aplikacją Supli.

Ktoś pisał coś podobnego, stosował RCWL-0516? Z góry dzięki za info.
e-talking............
Byłem tam - Supla Offline Party 2023
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”