Page 1 of 1

NEO Coolcam + DS18B20

Posted: Mon Feb 04, 2019 8:10 am
by mipix
Witam

Potrzebowałem w miarę ładny czujnik temperatury a wyszło coś takiego. Jest to Neo Coolcam z dodatkowym czujnikiem temperatury DS18B20. Na płycie są wyprowadzone: Reset, +3,3V, GND, TX, RX, GPIO0(Flash), GPIO2. Aby podłączyć przewody, należy odlutować górną płytę. Podczas programowania zewrzeć na chwilę GPIO0(Flash) do masy. Oprogramowanie to "inCan Easy" od Espablo, które umożliwia dowolną konfigurację podłączonych dodatków. https://github.com/Espablo/SUPLA_Firmware

Starałem się umieścić czujnik w miejscu najbardziej odsłoniętym. Oparcie go o obudowę zwiększyło jego bezwładność cieplną przez co reaguje wolniej na zmianę temperatury od takiego samego umieszczonego na samych przewodach w powietrzu. Pierwsze pomiary porównawcze pokazały, że zawyża temperaturę o około 2 stopnie. Jest to spowodowane nagrzewaniem się zasilacza i pośrednio obudowy. Można to skorygować w SUPLA Cloud.
Sposób zamocowania czujnika jest kompromisem pomiędzy estetyką a funkcjonalnością. DS18B20 powinien być odseparowany od obudowy tak aby miał przewiew i mierzył temperaturę powietrza a nie obudowy urządzenia.

Nie jest to nic nowego pod względem funkcjonalności, ale obudowa jest w miarę fajna. Gniazdo jest tu elementem ubocznym. Termometr jest częścią termostatu sterującego ogrzewaniem w całym domu.

Konfiguracja wyprowadzeń.
GPIO13 - Button
GPIO12 - Relay
GPIO13 - Button Configure
GPIO4 - LED CFG
GPIO2 - DS18B20

Pozdrawiam

Re: NEO Coolcam + DS18B20

Posted: Mon Feb 04, 2019 8:35 am
by slawek
Wygląda fajnie, ale bałbym się używać tego w domu... no chyba, że to prezent dla teściowej :P

Re: NEO Coolcam + DS18B20

Posted: Mon Feb 04, 2019 8:51 am
by mipix
Fakt, zasilacz jest bez separacji, ale spokojnie, wszystkie modyfikacje są w okolicach punktu PE i są izolowane. Zbliżenia dodanych przewodów do fazowych nie są mniejsze niż w oryginale na ścieżkach. Ewentualna awaria wyłączy różnicówkę. Nie przyszło by mi do głowy podłączać czegokolwiek do niesprawnej instalacji elektrycznej. Nie mam tu na myśli gniazdka, które nie wypada ze ściany, tylko instalacji jako całości wraz z zabezpieczeniami w rozdzielni.
Wydaje mi się, że używanie tego typu wyłączników, jest równie bezpieczne co wszelkiej maści "sonoff-y" przecinające w losowej kolejności przewody L lub N, przekaźnikami z jedną parą zestyków. Ten też jest tak skonstruowany fabrycznie.

Pozdrawiam

Re: NEO Coolcam + DS18B20

Posted: Mon Feb 04, 2019 9:53 am
by pzygmunt
Wygląda jak fabrycznie montowany ;)

Re: NEO Coolcam + DS18B20

Posted: Mon Feb 04, 2019 6:08 pm
by mipix
Tak jak wspomniałem wcześniej gniazdo jest tu elementem "przeszkadzającym" w pracy termometru. Po załączeniu przekaźnika temperatura wzrasta o około 4 stopnie. Niemniej jednak, mam jeszcze pomysł na dodatkową funkcję, czyli alarm dźwiękowy dla kotła węglowego. Jest jeszcze sporo miejsca dla zamontowania buzera piezoelektrycznego. Do tego potrzebne są jednak niedostępne jeszcze SUPLI zdarzenia. Powiadomienia z zaprogramowanym warunkiem temperatury {{state(xxxxx).temperature >= 90}} nie włączyły mi przekaźnika. Warunek był spełniony.

Pozdrawiam