ESP8266 Primary GUI - Termostat

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

YoMan pisze: pt gru 18, 2020 4:05 pm
Termostaty komercyjne są zwykle w niewielkiej obudowie natynkowej lub dopuszkowej i jakoś to nie szkodzi wskazaniom więc chyba się da?
(nie ma znaczenia czy ds'ka jest wlutowana w wemosa, wpięta na goldpiny wlutowane w wemosa czy wpięta w goldpiny na pcb)
Jestem właśnie w trakcie dobierania się do komercyjnego devireg Smart i okazuje się, że on raportuje temperaturę w pomieszczeniu oraz realny odczyt "bez kompensacji". Tam temperatura jest zawsze wyższa niż to co pokazuje jako temperaturę w pomieszczeniu.
Muszę uda mi się wieczorem porównać wartości z kilku termostatów, to będzie widać, czy on robi jakąś stałą poprawkę, czy muszę jakaś funkcja
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

klew pisze: pt gru 18, 2020 5:48 pm
YoMan pisze: pt gru 18, 2020 4:05 pm
Termostaty komercyjne są zwykle w niewielkiej obudowie natynkowej lub dopuszkowej i jakoś to nie szkodzi wskazaniom więc chyba się da?
(nie ma znaczenia czy ds'ka jest wlutowana w wemosa, wpięta na goldpiny wlutowane w wemosa czy wpięta w goldpiny na pcb)
Jestem właśnie w trakcie dobierania się do komercyjnego devireg Smart i okazuje się, że on raportuje temperaturę w pomieszczeniu oraz realny odczyt "bez kompensacji". Tam temperatura jest zawsze wyższa niż to co pokazuje jako temperaturę w pomieszczeniu.
Muszę uda mi się wieczorem porównać wartości z kilku termostatów, to będzie widać, czy on robi jakąś stałą poprawkę, czy muszę jakaś funkcja
Poniżej kilka przykładowych odczytów z termostatów. Jak widać robią korektę od -1,2 do -1,7 stopnia, ale musi tam być jakaś dodatkowa logika.

Kod: Zaznacz cały

Pokazuje	Odczytuje
23,12		24,53
23,61		25,29
23,28		24,76
22,8		24,13
23,48		24,63
20,76		22,07
21,46		22,95
23,63		25,22
23,39		24,96
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2268
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Jestem po kilku kolejnych dniach testów, poprawek, przeróbek ...etc.

Na wstępie zauważyłem, że Wemos grzeje się do ok. 30 stopni i temperaturę przekazuje poprzez przewody na DS'kę. Stąd długość przewodów ma znaczenie. Niestety jeszcze nie wykminiłem, czy ten przyrost jest na tyle stały i liniowy, że można zastosować prostą korektę wskazań.

Dla celów "badań" zrobiłem pająka z 8 DS'ek na nodemcu, żeby wykluczyć błąd pojedynczego sensora. Potem zrobiłem porównania.
Pierwsza wersja wygląda tak:
2020-12-21 12.35.36o.jpg
2020-12-21 12.35.36o.jpg (178.49 KiB) Przejrzano 2496 razy
wtedy wskazania okłamywały o niemal 2 stopnie. Przewód ma ok. 10cm. Jeżeli wszystko było wyciągnięte na zewnątrz tak jak na pierwszym zdjęciu to wskazania były OK. Wrzuciłem Wemosa poza puszkę wewnątrz ścianki (ścianka karton/gips) żeby nie było szansy podgrzewania DS'ki poprzez powietrze i wydłużyłem przewody do DS'ki do ok. 30 cm - pomiar się poprawił.
Potem była zmiana i wkleiłem przewód dookoła ramki włącznika światła (niestety nie mam zdjęcia) - nastąpiła kolejna lekka poprawa wskazań, przekłamanie ok. 0,5-1,0 stopnia. Trzecia próba to przewód 50 cm zwinięty w kłębek w małej obudowie 4x4cm i wskazania są już niemal poprawne (granica błędu).
Poniżej wrzucam zrzuty wykresów temperatur po włączeniu zasilania. Są to różne pomieszczenia, więc temperatury są różne. Ogrzewanie wyłączone, żeby wyeliminować przekłamania. Są drobne różnice wskazań temperatur pomiędzy startem problemowych termostatów a referencyjnych układów wynikające prawdopodobnie z dokładności DS'ek lecz ich nie korygowałem (chodziło o tendencje i trendy), układ wychłodzony przez noc, jeżeli ktoś będzie miał ochotę poanalizować (wrzucam jako jeden obrazek bo chyba jest limit załączników w poście):


P.S. Sory za chaotyczność wypowiedzi, jeżeli coś jest niezrozumiałe to piszcie, postaram się rozjaśnić
Screenshot_2020-12-25 Historia temperatur - SUPLA Scripts(2).png
Screenshot_2020-12-25 Historia temperatur - SUPLA Scripts(2).png (60.66 KiB) Przejrzano 2496 razy
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2268
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

YoMan pisze: pt gru 25, 2020 2:10 pm Jestem po kilku kolejnych dniach testów, poprawek, przeróbek ...etc.
Po kolejnych kilku dniach testów wychodzi mi na to, że przekłamania są liniowe (różnica pomiarów referencyjnych do pokazywanych zmienia się o 0,2-0,4 st na przestrzeni np. 48h) i stąd pojawia się moje pytanie do @krycha88 lub @elmaya (lub innych zaangażowanych i z większą wiedzą): czy w Waszych projektach termostatów (GUI, Thermostat with OLED, etc.) można jakoś skorygować działanie termostatu o wartość temperatury? Można to zrobić oczywiście na wirtualnych termostatach poprzez clouda lecz wolałbym mieć je lokalne (aczkolwiek również korzystam w dwóch urządzeniach z GUI ponieważ musiałem sterować 4 przekaźnikami w zależności od potrzeb grzania). W tej chwili mogę skorygować wskazania temperatury w cloudzie lecz jak zapewne się domyślacie lokalnie powstaje chaos.

Przy okazji pytanie do @krycha88 - nie znalazłem opcji, żeby twój soft Primary GUI Termostat obsługiwał jakiś OLED oraz czujnik BME. Czy ja tego nie znalazłem czy faktycznie nie wrzucałeś tej opcji?

P.S.
wiem, że te softy to protezy niemniej chciałem je wdrożyć, ponieważ widzę, że Suplowo to się mocno przeciąga (chyba ponad rok temu już była mowa, że wkrótce będzie ale ... - @pzygmunt - to nie zarzut :) )
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
eRd
Posty: 17
Rejestracja: sob sty 09, 2021 7:16 pm

Czy jest możliwość użycia tego oprogramowania w Sonoff TH16 z czujnikiem temperatury i wilgotności czy jest on dedykowany pod inny sprzęt, jeśli tak to jaki dokładnie?
Wgrałem go wczoraj programatorem i po otwarciu strony konfiguracyjnej nie pokazuje temperatury i są różne gpio i nie wiem jak to ustawić (z chmurą mi się łączy). Czy muszę zbudować sam jakiś inny układ na bazie wemos?
Szukam ogólnie jakiegoś rozwiązania na termostat do kotła gazowego, tak żeby offline również był w stanie działać.
Widziałem też fajny projekt w angielskim dziale razem z wyświetlaczem OLED.
Ktoś może testował różne rozwiązania i mógłby podzielić się swoimi subiektywnymi doświadczeniami w tej materii?
Jestem początkujący jeżeli chodzi o Suplę, więc proszę o wyrozumiałość. Do tej pory z powodzeniem korzystam z zamel srw01 do sterowania roletą, ale to jest gotowe rozwiązanie. Być może przyszedł czas by wykonać jakiś moduł DIY.
Pozdrawiam
tijo
Posty: 227
Rejestracja: pt gru 01, 2017 12:44 pm

możesz wgrać do th16 tylko ustaw odpowiednio gpio...w większości softów jest rozpisane do czego jest które gpio w danym urządzeniu...
eRd
Posty: 17
Rejestracja: sob sty 09, 2021 7:16 pm

Z tego co znalazłem to sensor temperatury jest pod GPIO14, a przycisk pod GPIO0.
Sensor, który posiadam to Si7021 (temperatury i wilgotności). Z tego co widziałem w liście rozwijanej tego oprogramowania to nie jest on obsługiwany (tylko dht22 i ds18b20). Czy jest możliwość jego dodania?
Czy ten soft obsługuje harmonogram żeby można było ustawić 2 tryby w zależności od pory dnia i dla każdego dnia tygodnia z osobna np. tryb "ekonomiczny" 17 stopni między 18 a 8 rano od poniedziałku do soboty i całą niedzielę oraz tryb "normalny" 23 stopnie przez pozostały czas, czyli 8-18 od poniedziałku do soboty?
Maxio
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 21, 2020 11:56 am

chciałbym przetestować ale przy kompliacji wyskakuje mi błąd :
exit status 1
'SuplaDeviceCallbacks' has no member named 'read_supla_relay_state'

moduł esp8266-01s
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8264
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Maxio pisze: czw mar 04, 2021 11:49 am chciałbym przetestować ale przy kompliacji wyskakuje mi błąd :
exit status 1
'SuplaDeviceCallbacks' has no member named 'read_supla_relay_state'

moduł esp8266-01s
Musisz użyć starej wersji biblioteki SuplaDevice. Prawdopodobnie tej: https://github.com/SUPLA/supla-arduino
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Maxio
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 21, 2020 11:56 am

czy te biblioteki wystarczą ,czy jeszcze jakies ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”