ESP8266 Primary GUI - Termostat

rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Maxio pisze: wt kwie 13, 2021 11:22 am Czy czujnik grzania pieca może być na czujniki otwierania furtki czy na innym?
u mnie właśnie na furtce skonfigurowane i działa prawidłowo
Maxio
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 21, 2020 11:56 am

slawek pisze: wt kwie 13, 2021 11:37 am Kanał czujnika będzie zawsze pierwszy.
W trybie manual możesz włączać i wyłączać piec ręcznie.
W trybie auto - pracuje termostat.
W pakiecie masz plik z opisem, ale rozumiem twoje lenistwo... ;)
Masz na tacy:

Kod: Zaznacz cały

kanał 1 - Tryb AUTO - sterowanie przekaźnikiem w zależności od temperatury (możliwość zapamiętania stanu)
kanał 2 - Tryb MANUAL - sterowanie ręczne przekaźnikiem - można tylko włączyć jeżeli sterowanie automatyczne jest wyłączone(bez możliwości zapamiętania stanu)
kanał 3 - Ustawia temperaturę termostatu co -/+ 0,5 stopnia dla wilgotności jest to -/+ 1, po 10s temperatura zostanie zapisana do eeproma
kanał 4 - Wyświetla ustawioną temperaturę termostatu lub wartość wilgotnośći
kanał 5 - Wyświetla stan przekaźnika termostatu

Ta wersja umożliwia ustawienie termostatu w trybie grzania, chłodzenia lub wilgotnośći:
1. Tryb grzania
Tryb grzania, histereza 2 stopnie, ustawiona temperatura 25 stopni, temperatura otoczenia 10 stopni.
W tym momencie przekaźnik jest załączony i grzejnik działa. Jeżeli temperatura zmierzona osiągnie 27 stopni (25 + 2 = 27) przekaźnik rozłączy grzejnik. Grzejnik zostanie ponownie załączony, jeżeli temperatura spadnie ponownie do 25 stopni.

2. Tryb chłodzenia
Tryb chłodzenia, histereza 2 stopnie, ustawiona temperatura 25 stopni, temperatura otoczenia 30 stopni.
W tym momencie przekaźnik jest załączony, chłodziarka działa tak długo aż temperatura zmierzona spadnie do 23 stopni (25 – 2 = 23). Wtedy przekaźnik wyłączy chłodziarkę. Przekaźnik załączy ponownie chłodziarkę, jeżeli temperatura wzrośnie do 25 stopni.

3. Tryb wilgotność
Działa w zasadzie tak samo jak tryb chłodzenia tylko zamiast temperatury sprawdzana jest wilgotność

Jak zacząć?
Należy urządzenie wprowadzić w tryb konfiguracji są dwie metody: szybkie wciśnięcie dwa razy RESET lub jeżeli nie macie tego przyciski to przytrzymanie przez 5s przyckisku domyślnie jest on ustawiony GPIO0
Jeżeli uda wam się poprawnie wejść w tryb konfiguracji należy podłączyć się do sieci "MODUL SUPLA" następnie wejść na adres 192.168.4.1. Wyświetli się wam GUI-zielone tu możecie określać między innymi jak ma działać termostat np. określacie pod jakim GPIO pracuje przekaźnik termostatu lub pod jakim GPIO ma być przycisk uruchamiający termostat itp. Dodatkowo musicie określić ustawienia do wifi oraz supli. Jeżeli to zrobicie to należy wykonać restart urządzenia.

Urządzenie powinno zalogować się do sieci wtedy macie możliwość wejścia w konfigurację urządzenia aby np poprawić adresy DSów, ustawić temperaturę termostatu lub zmienić tryb pracy termostatu. Ustawienia dotyczące konfiguracji urządzenia czyli GPIO można poprawić tylko w GUI-zielonym.

Pamiętajcie, że temeraturę lub wilgotność termostatu można ustawiać za pomocą aplikacji.

To jest lista zmian co dodawałem pokolei:
wersja 4.1
-możliwość określenia GPIO z poziomu konfiguracji urządzenia
Każda zmiana GPIO w konfiguracji wymaga restartu urządzenia!

wersja 4.2
-możliwość określenia ile dodać kanałów DSów maksymalnie 8, jeżeli będziesz chcieli zmniejszyć ilość musisz usunąć urządzenie z clouda.
-możliwość sterowania trybami AUTO oraz MANUAL za pomocą przycisków
-dioda sygnalizująca pracę termostatu - jeżeli zapalona termostat wyłączony

wersja 4.3
-dodałem obsługę DS18B20 oraz DHT22 z jednego urządzenia
-sterowanie termostatem w zależności od wilgotności (DHT22)
-sterowanie przekaźnikiem z odwrotną logiką
-konfigurowanie urządzenia tylko z trybu konfiguracji! w trybie normalnej pracy tylko są dostępne ustawienia termostatu, clouda oraz wifi

wersja 4.4
-możliwosć zmiany wartośći wilgotności z poziomu aplikacji
-możliwość ustawienia histerezy dla trybu wilgotność
-umożliwołem konfigurowanie czujników DS oraz DHT bez potrzeby robienia restartu urządzenia
-usprawniłem wczytywanie GUI 

wersja 4.6
-problemy zgłoszene przez użytkowników ;)

wersja 4.7
-zmieniłem wersja proto na 9
-dodałem poprawkę którą zasugerował kolega @klew https://forum.supla.org/viewtopic.php?p=55170#p55170
-opisałem dokładniej GPIO dla trybu konfiguracyjnego

wersja 4.8
-dodałem dwa dodatkowe stany termostatu (włączony/wyłączony) jaki powienien zostać ustawiony po podłączeniu zasilania

wersja 4.9
-definiowane czujnika DHT już nie powinno być restartów
-możliwość odczytywania/zapisywania adressów w trybie konfiguracyjnym
-w pewnych sytuacjach nie dało się zapisać addresów czujników
-wyświetlanie stanów urządzenia w trybie konfiguracyjnym
-dodałem możlwiość szybkiego przejśćia w tryb konfiguracyjny z normalnej pracy urządzenia - dodatkowy buttpn "tryb konfiguracyjny"
-stabilność :)

wersja 4.9.1
-ustawiłem domyślne GPIO pod SONOFF BASIC

Przed wgraniem zalecam zrobić erase flash jeżeli posiadałeś już wersję termostatu możesz wgrać przez przeglądarkę.

wersja 4.9.8
-wersja opiera się na najnowszej wersji płytek 2.6.3

slawek, niczym nie zabłyszczałeś to co skopiowałeś napisałem wcześniej. Zrobiłem dawno tak jak jest napisane i nie działa ,jest jakieś małe przeoczenie z mojej strony ,którego nie umie na razie zlokalizować dlatego pytam na forum, a jeśli chodzi o lenistwo to nie osądzaj innych po sobie.
na kanale 0 - mam włącznik zasilania czyli tryb auto,
na kanale 1 - mam włącznik zasilania czyli tryb manual,
na kanale 2 - mam włącznik zasilania czyli nastawienie temperatury,
na kanale 3 - mam termometr,
na kanale 4 - mam czujnik otwarcia furtki czyli stan pieca,
na kanale 5 - mam termometr czyli temperatura rzeczywista pieca,
więc jak kanał czujnika będzie zawsze pierwszy.
Układ złożony i zaprogramowany na esp8266-01s.
Maxio
Posty: 42
Rejestracja: sob mar 21, 2020 11:56 am

rav20 pisze: wt kwie 13, 2021 11:40 am
Maxio pisze: wt kwie 13, 2021 11:22 am Czy czujnik grzania pieca może być na czujniki otwierania furtki czy na innym?
u mnie właśnie na furtce skonfigurowane i działa prawidłowo
rav20: czy do tego czujnika dodawałeś funkcje kanału? czy na którymś kanale wskazywałeś jako funkcje otwieranie np furtki ?? dzięki za odp
PS - możesz wkleić foto jak u Ciebie to wygląda.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Maxio pisze: śr kwie 14, 2021 5:21 am slawek, niczym nie zabłyszczałeś to co skopiowałeś napisałem wcześniej.

Szkoda, a miałem taką nadzieję błysnąć... :lol: :lol: :lol:
Zrobiłem dawno tak jak jest napisane i nie działa ,jest jakieś małe przeoczenie z mojej strony ,którego nie umie na razie zlokalizować dlatego pytam na forum, a jeśli chodzi o lenistwo to nie osądzaj innych po sobie.
na kanale 0 - mam włącznik zasilania czyli tryb auto,
na kanale 1 - mam włącznik zasilania czyli tryb manual,
na kanale 2 - mam włącznik zasilania czyli nastawienie temperatury,
na kanale 3 - mam termometr,
na kanale 4 - mam czujnik otwarcia furtki czyli stan pieca,
na kanale 5 - mam termometr czyli temperatura rzeczywista pieca,
więc jak kanał czujnika będzie zawsze pierwszy.
Układ złożony i zaprogramowany na esp8266-01s.
Nie bardzo wiem, jak upchnąłeś tyle kanałów w ESP01S... a ma być tak:

1. Przełącznik kanał 0 - tryb AUTO/MANUAL - ustawiasz na auto
2. Przełącznik kanał 1 - tryb MANUAL ON/OFF - będzie OFF przy trybie AUTO
3. Nastawa temp. kanał 2 +/-
4. Kanał 3 - temp. wymagana - czyli ta którą ustawiasz.
5. Kanał 4 - wskaźnik aktualnego stanu urządzenia (kontaktron).
6. Kanał 5 - temperatura zmierzona kanału, który steruje termostatem.
7. Kanał 6 i kolejne... dodatkowe termometry, które mogą być zdefiniowane, ale nie muszą. Nie są brane pod uwagę do działania termostatu.
Może tym razem mi się uda błysnąć ??? :lol: :lol: :lol:
Więcej dystansu kolego - i powodzenia ;)

PS. Co masz ustawione w ---> Ustawienia termostatu--->Rodzaj?
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Maxio pisze: śr kwie 14, 2021 5:23 am możesz wkleić foto jak u Ciebie to wygląda.
Schowek01.png
Schowek01.png (137.62 KiB) Przejrzano 2744 razy
U mnie działa w trybie chłodzenia -> po przekroczeniu zadanej temperatury 90 załącza się syrena alarmowa / ostrzegawcza + powiadomienie pushover ale to już dzięki SUPLA Scripts ;)
rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

Dodam, że u mnie "ESP8266 Primary GUI - Termostat" działa na Sonoff SV.
kotogi
Posty: 78
Rejestracja: czw wrz 24, 2020 11:02 pm

Czy nie udało by się dodać obsługi czujnika temperatury MAX6675 tak jak ma to miejsce w GUI-Generic ??
Ewentualnie inny wysokotemperaturowy .
Pytam tylko jak muszę.
Awatar użytkownika
dzikusk
Posty: 204
Rejestracja: wt maja 01, 2018 7:24 pm
Lokalizacja: Bolesławiec

Też mi się to marzy
Mój czujnik pogodowy
https://krasnikgorny.aqi.eco/pl
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Mi do warzenia piwa wystarcza termostat do 100 stopni, macie piece martenowskie? :lol:
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
kotogi
Posty: 78
Rejestracja: czw wrz 24, 2020 11:02 pm

Mi do sauny , wędzenia , obsługi ogrzewania, itd. Jasne że wystarczy ale do kontroli dymogeneratora zdecydowanie nie wystarczy zwykły czujnik do 125 spłonie , nawet do piekarnika nie wystarczy
Ostatnio zmieniony ndz maja 02, 2021 7:18 pm przez kotogi, łącznie zmieniany 1 raz.
Pytam tylko jak muszę.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”