Moduł bramowy 24V z 2 wejściami i 2 wyjściami

Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

kinium pisze: pn mar 16, 2020 7:54 am
elmaya pisze: sob mar 14, 2020 10:25 pm Najłatwiejszy jest zwykle najlepszy.
współpracuje z Ac i Dc, a także chroni przed odwróceniem polaryzacji.


media onda_esquemático.png
Jak się dowiedziałem od kolegi elektronika, to to rozwiązanie: "będzie działało, ale parametry tego będą chuj.... Tętnienia na pewno będą i wydajność prądowa będzie raczej kiepska."
Parametry takiego układu przy zasilaniu AC rzeczywiście będą zmienne, bardzo zależne od obciążenia, ale w przypadku zasilania tym układem przetwornicy napięcia ( nie widziałem schematu płytki, ale po fotce wnoszę że jest tam przetwornica) całkowicie pomijalne - tu chodzi raczej o ograniczenie średniego napięcia na wejściu - a w przypadku wiekszości napędów rzeczywiste napięcie "24v" jest znacznie wyższe, co czasami oznacza napięcie stałe powyżej 35V !. Więc z powodzeniem wystarczy takie rozwiązanie, oczywiście nie będzie tam napięcia 12V jak napisał kol elmaya (prosze autora o edycję rysunku, bo moze kogoś wprowadzić w błąd i spowodować uszkodzenie podłączonego w ten sposób układu, gdy ten np. ma maksymalne napięcie ok24V)
Sam stosuję takie rozwiązanie ,w wielu zastosowaniach od dawna ale koniecznie należy w każdym przypadku dokonać pomiarów napięcia wyjściowego w stanie jałowym.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Zybi pisze: sob mar 14, 2020 7:46 pm
Za mostkiem na przykład coś takiego:

https://pl.aliexpress.com/item/32798886 ... d319620cf6
Dzięki widziałem już kiedyś ten "przekrztałtnik" :upside_down_face: muszę go zamówić i sobie przetestuję.
elmaya pisze: sob mar 14, 2020 10:25 pm Najłatwiejszy jest zwykle najlepszy.
współpracuje z Ac i Dc, a także chroni przed odwróceniem polaryzacji.

media onda_esquemático.png
Dzięki za schemat, muszę to przetestować na stykówce. W kwestii elektroniki to jestem bardziej empirykiem niż teoretykiem ;)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Przetestowałem na razie na symulatorze obwodów elektrycznych i wnioski mam takie. Dla 1W odbiornika zarówno jedna dioda jak i mostek ale bez kondensatora słabo wypada, żarówki nawet nie są w stanie się zaświecić
prostownik_bez_kondenastora.jpg
prostownik_bez_kondenastora.jpg (97.43 KiB) Przejrzano 2065 razy
z kondensatorem 470uF już jest lepiej, ale spadki napięcia widać, natężenie też skacze
prostownik_z_kondensatorem_470uF.jpg
prostownik_z_kondensatorem_470uF.jpg (79 KiB) Przejrzano 2065 razy
a jak zastosujemy nieco większe kondensatory to już sytuacja wygląda dużo lepiej dla 1W odbiornika
prostownik_z_większym_kondensatorem.jpg
prostownik_z_większym_kondensatorem.jpg (68.83 KiB) Przejrzano 2065 razy
ale już przy mocniejszym odbiorniku widać, że napięcie i natężenie ponownie skaczą.

Można sobie samemu popatrzeć jak zachowują się układy pod tym linkiem.

Reasumując: kondensator powinienem dobrać do mocy odbiornika?
@kinium jaką moc znamionową ma ten układ/płytka?
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
kinium
Posty: 69
Rejestracja: pt wrz 06, 2019 11:09 am
Lokalizacja: Wrocław

lesny8 pisze: ndz mar 22, 2020 6:34 pm Reasumując: kondensator powinienem dobrać do mocy odbiornika?
@kinium jaką moc znamionową ma ten układ/płytka?
Płytka pobiera według obliczeń ok 0.33W dla pewności lepiej założyć 0.4 lub nawet 0.5W.
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2808
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Ok. Zakładam 0,5W :)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
kowal00071
Posty: 94
Rejestracja: pt sty 03, 2020 6:10 pm

Witam szukam pomocy, może ktoś będzie wiedział co jest nie tak z tym układem lub z modułem bramy, nie pokazuje mi stanu czy brama jest otwarta czy zamknięta, na złącze input podawane jest napiecie +24V z krańcówek, czyli na pin 1 +24 brama otwarta na pin 2 +24 brama zamknięta, no i tutaj mam problem bo jeżeli podłączę te napięcie z krańcówek do płytki to mam spadek napięcia do 6,5V, jak napisał mi autor projektu jest to za niskie napięcie by otworzyć tranzystor i podać stan wysoki na gpio w ESP, ale jeżeli podam napięcie +24V ze złącza którym jest zasilana ta płytka to zadziała zmieni się stan bramy w aplikacji Supla, Autor projektu niestety nie wie co może być tego przyczyną, dodam że kiedyś to działało jak powinno

Dziękuję Pozdrawiam
Załączniki
IMG_20210425_191228.jpg
IMG_20210425_191228.jpg (4.96 MiB) Przejrzano 1155 razy
McMab
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 12, 2024 9:23 pm

Witam! Chciałbym trochę odświeżyć temat. Czy ten moduł nadal można kupić?
Tomek8507
Posty: 10
Rejestracja: sob paź 30, 2021 11:54 am

Też jestem zainteresowany.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”