SUPLA RF BRIDGE 433

Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

SONOFF BRIDGE.jpg
SONOFF BRIDGE.jpg (54.46 KiB) Przejrzano 4866 razy
Witam.

Dzisiaj prezentuje soft do SONOFF RF BRIDGE 433MHz umożliwający przy pomocy SUPLI załączenie / wyłączenie maksymalnie 4 urządzeń pracujących na stałym 24-ro bitowym kodzie, np. popularne gniazdka marki CLARUS w odległości około max 10 metrów. Ze względu na fakt że w/w gniazdka nie wysyłają żadnej informacji zwrotnej odnośnie swojego stanu załączenia / wyłączenia, należy z pewną dozą dystansu podchodzić do rodzaju podłączanych urządzeń odbiorczych. Samym modułem SONOFF zarządzamy z poziomu wbudowanego interfejsu WWW i strony Supla.org.

Widok strony konfiguracyjnej:
SUPLA RF BRIDGE.png
SUPLA RF BRIDGE.png (79.86 KiB) Przejrzano 4747 razy
Na stronie konfiguracyjnej mamy możliwość zaprogramowania:
- Nazwy sieci WIFI oraz HASŁA
- Parametrów IP
- Danych serwera SUPLA
- Ilości powtórzeń wysyłania kodów RF, na wypadek problemów z zasięgiem (od 1 do 99); Powtórzenia wykonywane są co 100ms.
- 8 Kodów (4x ON, 4x OFF)


Wgrywanie softu odbywa się poprzez złącza pinowe dostępne na płytce (po wlutowaniu). Przed rozpoczęciem wgrywania softu należy przełączyć dostępny na płytce przełącznik do pozycji OFF, oraz nacisnąć przycisk (GPIO 0) i podać zasilanie (klasycznie). Po zakończeniu wgrywania przywracamy tryb ON, każdą następną ewentualną aktualizację softu można już będzie dokonywać z poziomu przeglądarki, bez zmiany stanu przełącznika ON / OFF. Dostępny na płytce przycisk (GPIO 0) domyślnie służy do uruchomienia trybu konfiguracyjnego (wcisnąć przecisk po podaniu zasilania na około 2 sekundy) dostępnego pod adresem 192.168.4.1 w czasie pierwszej konfiguracji i ew. późniejszych. Na co dzień można korzystać z adresu IP ustawionego w module / przydzielonego przez DHCP.

Zielona LED sygnalizuje stan zasilania (nieprogramowalna);
Niebieska LED (GPIO 13) sygnalizuje stan połączenia z WIFI (świeci), łączenia z WIFI (miga powoli), tryb konfiguracyjny (miga szybko), wysyłanie kodu RF (gaśnie);
Czerwona LED sygnalizuje odebranie transmisji RF przez moduł (nieprogramowalna).


Widok płytki:
IMG_20200108_234545.jpg
IMG_20200108_234545.jpg (437.06 KiB) Przejrzano 4866 razy
Film z działania z gniazdkiem CLARUS BHC9938F-3
https://youtu.be/bxOk0Uzgf54
Ostatnio zmieniony sob sty 11, 2020 6:27 pm przez Duch__, łącznie zmieniany 2 razy.
Obrazek
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Nauka kodów.

Jest to dosyć mocno nazwany podpunkt, niemniej jednak kilka zdań na jego temat:

Widok strony:
SUPLA RF BRIDGE NAUKA.png
SUPLA RF BRIDGE NAUKA.png (40.91 KiB) Przejrzano 4746 razy
Każda transmisja odebrana przez moduł rozpoczyna się bitami startu "AAA4":
AA = początek transmisji z odbiornika do ESP8266,
A4 = sygnalizacja odebrania danych,

a kończy bitami stop "55".

Wartości bitów synchronizacji SYNC TIME, LOW LEVEL TIME, HIGH LEVEL TIME nie są krytyczne i nie należy do nich przykładać dużo uwagi. Najważniejsze dla nas są bity DATA. To w nich zawarty jest kod który później zrozumie nasz odbiornik RF.

W celu odczytania kodu RF należy nacisnąć przycisk na pilocie który chcemy odczytać i wcisnąć przycisk ODŚWIEŻ. Przypominam że układ działą tylko z pilotami wysyłającymi kod stały 24-ro bitowy. Zapisujemy na boku otrzymany kod DATA. Potem kolejno to samo, kolejno, kolejno... aż stwierdzimy organoleptycznie który kod DATA powtarza się najczęściej - to będzie nasz kod. Niestety tak to wygląda w praktyce, jest to niezależne od napisanego przeze mnie softu tylko od oprogramowania wgranego przez ITEAD do modułu odbiorczego opartego m.in. na EFM8. Ja na swoje trafiłem po około 20 próbach każdego przecisku :( Tak więc wiele prób przed wami zanim znajdziecie ten właściwy :lol: Podpowiem że można pomóc sobie tym artykułem:

Kod: Zaznacz cały

https://github.com/sui77/rc-switch

Pozdrawiam, Duch__


AAAAAAAAAAA........ byłbym zapomniał, w załączniku kod źródłowy rozwojowy :lol:
Załączniki
Supla RF Bridge v.1.0.zip
(47.17 KiB) Pobrany 254 razy
Ostatnio zmieniony czw sty 09, 2020 7:16 pm przez Duch__, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Zybi
Posty: 1511
Rejestracja: ndz cze 26, 2016 4:24 pm

Coś podobnego poczyniłem, "składak" ale u mnie działa:

viewtopic.php?f=11&t=5244
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18333
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Brawo.

PS

W Supli v2.4 pojawi się kanał typu „BRIDGE”, który pozwoli na konfigurację/parowanie tego typu mostów z poziomu aplikacji.
Awatar użytkownika
michael
Posty: 1299
Rejestracja: śr lis 09, 2016 8:00 am
Lokalizacja: Wojkowice

:shock:
Świetna robota :D
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Piloty do kosza :lol:
Obrazek
piomar2
Posty: 369
Rejestracja: pt kwie 26, 2019 5:32 pm
Lokalizacja: Bukowice

Wiele pracy...SZACUN...
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

WOW! Gratuluje... swietna robota.... Pierwsza rzecz jaka chcialem widziec w Supli to sterowanie RF i Irda... no i marzenie sie spelnilo....
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1782
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

o_rany pisze: czw sty 09, 2020 9:13 pm Irda
Comming soon ;)
Obrazek
Awatar użytkownika
o_rany
Posty: 275
Rejestracja: śr lis 14, 2018 5:32 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

... haha... wiedziałem ze Cie podpuszcze:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”