Wasze DIY

InteligentnyDom
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 03, 2020 8:36 pm

Witam forumowiczów
W związku z zakupem domu jestem w trakcie wyboru systemu , który sprawi że mój dom bedzie chociażby troszeczke inteligentny . Znajomy bardzo poleca mi urządzenia firmy Zamel-Supla. Zrobił mi prezentację możliwości swojego systemu opartego na tych urządzeniach , łącznie ze sterowaniem głosowym i rzeczywiście fajnie to działa. Ale brakowało mi jednej rzeczy a mianowice , nie umiał mi powiedzieć czy można zainstalować kamery które rozpoznawały by mieszkańców domu , współpracowałyby z urządzeniami Zamel-Supla, i odpowiednio wykonywałyby się procedury otwierania ,zamykania , uruchamiania, włącznia odpowiednich elementów domu takich jak swiatło, TV, rolety itd itp . Czy coś takiego jest wogóle możliwe ?
Nie znalazłem odpowiedniego tematu na tym forum , dlatego podpiąłem się własnie pod ten temat "Wasze DIY" w którym myślałem że może znajdę odpowiedź na moje pytanie . Jeśli jest już jakiś temat odnośnie kamer to prosze o podpowiedź szanownych forumowiczów gdzie i jak nazywa się ten temat.
z góry dziękuję i pozdrawiam Wszystkich

PS: Przy okazji przeglądania tego tematu , widzę że Zamel-Supla może też być pilotem uniwersalnym do urządzeń RTV-AGD. Chociaż powiem Wam (wybaczcie jeśli kogoś urażę) ,szczerze się uśmiałem jak widziałem sposób pogłaśniania i ściszania TV :) zakładam że to rozwiązanie to tylko prezentacji możliwości , i jest na razie prototypem i będzie udoskonalane.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

"który sprawi że mój dom bedzie chociażby troszeczke inteligentny " - takich systemów nie ma.
Co do kamer. Ten temat póki co u nas leży.
hZkgZK
Posty: 52
Rejestracja: pt sie 30, 2019 10:06 am

pzygmunt pisze: pn lut 03, 2020 9:44 pm "który sprawi że mój dom bedzie chociażby troszeczke inteligentny " - takich systemów nie ma.
Co do kamer. Ten temat póki co u nas leży.
Możesz rozwinąć myśl? Czy chodzi Ci o to, że nie powinno się używać terminu "inteligentny"? A prawidłowym jest system automatyki domowej?
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

InteligentnyDom pisze: pn lut 03, 2020 9:35 pm .... czy można zainstalować kamery które rozpoznawały by mieszkańców domu , współpracowałyby z urządzeniami Zamel-Supla, i odpowiednio wykonywałyby się procedury otwierania ,zamykania , uruchamiania, włącznia odpowiednich elementów domu takich jak swiatło, TV, rolety itd itp . Czy coś takiego jest wogóle możliwe ? ......
Kamery NETATMO , wewnętrzna ma takie mozliwości : https://www.netatmo.com/pl-pl/security/cam-indoor
Rozpoznaje osoby i można za pomocą IFTTT uruchamiać urządzenia/grupy urządzeń, poprzez linki bezpośrednie SUPLI (a w przyszłości też sceny. Na tą chwilę można posiłkować się rozwiązaniem tymczasowym czyli scenami na supla.fracz.com ).
Można sobie wyobrazić taki scenariusz : kamera widzi daną osobę i uruchamia scenę otwarcia domu (jeśli jest zamknięty ) albo po prostu zapalenia odpowiedniej grupy świateł (jeśli jest np po zmroku albo przed wschodem słońca) .

Przykłady akcji/triggerów w IFTTT dla kamer wewnętrznych NETATMO :
- A specific person arrives home
- Someone known arrives home
- Someone known has been seen
- ... i wiele innych

IFTTT to zewnętrzne narzędzie ktore oficjanie nie współpracuje z Suplą , ale poprzez linki URL (service WEBHOOK w IFTTT) , można to zintegrować z urzadzeniami Supli i fajnie to chodzi :)
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

pzygmunt pisze: pn lut 03, 2020 9:44 pm "który sprawi że mój dom bedzie chociażby troszeczke inteligentny " - takich systemów nie ma.
.....
no to chyba się dyskusja otworzyła nad pojęciem inteligentnego domu :) Przytocze cytat/ definicję z sieci (strona komputronika) : "Podstawą Inteligentnego domu jest tzw. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) czyli koncepcja przedmiotów połączonych w sieć, które mogą się komunikować między sobą i z którymi skomunikować mogą się też sami użytkownicy."

Moje urządzenia Supli są połączone z GH czyli mogę nimi sterować głosowo , kamery rozpoznają odpowiednie osoby i zdarzenia uruchamiając sceny od fracz-a, światło żyje swoim zyciem ........ ja osobiście uważam że mam inteligentny dom oparty na urządzeniach Supli (szczerze polecam!) , ktory bez mojej ingerencji wykonuje odpowiednie akcje, a ja mu czasami też w tym pomagam.
@pzygmunt ? Czy może mylimy pojecia ? co do inteligentnego domu ? też jestem ciekawy Twojej opini , tym bardziej że jesteś jednym z twórców Supli , i jak dla mnie to mówiąc "takich systemów nie ma" , no tak jakbyś sobie sam przez przypadek w stopę strzelił
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Chciałem zwrócić uwagę na to, że inteligencji w tych rozwiązaniach zbytnio nie ma. To jest po prostu (i aż) "AUTOMATYKA".
Sztuczna inteligencja jest w rozpoznawaniu mowy czy też obrazu (twarzy), a cała reszta to póki co marketing ;)
wsosniak
Posty: 718
Rejestracja: sob cze 02, 2018 8:02 am

pzygmunt pisze: pn lut 03, 2020 11:04 pm ...... cała reszta to póki co marketing ;)
Ano własnie . Wiadomo że nam ludziom cięzko jest nazwać dom czymś inteligentnym, no bo niby on myśli za nas ? nie. Ale ktoś takie pojęcie inteligentnego domu jednak zdefiniował i ludzie chcą ,wg tej defnicji , miec inteligentne domy , ktore w codziennym życiu im pomagają wykonywać proste , standardowe czynności - a to się już dzieje . Kwestia interpretacji słowa "inteligentny" i TY jako właściciel Supli też taki marketing powinieneś stosować, przecież z tego zyjesz :)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

InteligentnyDom pisze: pn lut 03, 2020 9:35 pm [...]Nie znalazłem odpowiedniego tematu na tym forum[...]
A ja pragnę przypomnieć że w tym temacie miały być prezentowane pomysły już realizowane lub w trakcie realizacji, jest osobny dział na pomysły viewforum.php?f=9. :x
InteligentnyDom pisze: pn lut 03, 2020 9:35 pm [...]szczerze się uśmiałem jak widziałem sposób pogłaśniania i ściszania TV :)[...]
Jestem autorem, THX :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18280
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

wsosniak pisze: pn lut 03, 2020 11:39 pm
pzygmunt pisze: pn lut 03, 2020 11:04 pm ...... cała reszta to póki co marketing ;)
Ano własnie . Wiadomo że nam ludziom cięzko jest nazwać dom czymś inteligentnym, no bo niby on myśli za nas ? nie. Ale ktoś takie pojęcie inteligentnego domu jednak zdefiniował i ludzie chcą ,wg tej defnicji , miec inteligentne domy , ktore w codziennym życiu im pomagają wykonywać proste , standardowe czynności - a to się już dzieje . Kwestia interpretacji słowa "inteligentny" i TY jako właściciel Supli też taki marketing powinieneś stosować, przecież z tego zyjesz :)
Ja mam z czego żyć i bez Supli.
Supla to społeczność i otwartość. Supla to też szczere podejście. Jeśli nie ma tu sztucznej inteligencji to nie będę czarował, że jest.
Za Suplą stoi głęboka potrzeba dzielenia się projektem i niebiznesowego podejścia (mam za sobą dziesiątki komercyjnych projektów więc taka odmiana jest wręcz wskazana).
Niemniej jednak Supla posiada biznesową stronę bo bez niej nie udałoby się prowadzić tego projektu. Takie życie.

Mam nadzieję, że nie będziemy musieli używać "czarującego" marketingu. Choć sam się łapie, że czasami używam określeń "Smart" i "Inteligentny" bo po prostu tak se przyjęło.
InteligentnyDom
Posty: 3
Rejestracja: pn lut 03, 2020 8:36 pm

i takie , wydawałoby sie , niewinne pytanie o kamerę, spowodowało taką dyskusję :)

WSOSNIAK : dzieki za podpowiedź o NETATMO . Poczytam , douczę się, .... może coś zrozumię :) chociaż ceny tych kamer są wysokie

DUCH : "A ja pragnę przypomnieć....." - ale ja jestem nowy i raczej nic nie zapomniałem. Chyba że wieloletnim forumowiczom coś przypominasz lub na coś zwracasz uwagę :) Strasznie to forum jest obszerne w różnego rodzaju tematy i nie wiem na razie jak się dobrze po nim poruszać. Z góry przepraszam jeśli zaburzyłem jakiś nieznany mi porządek i zwyczaje
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”