Sterowanie i podgląd danych w samochodzie elektrycznym

fendt126
Posty: 2
Rejestracja: wt lip 21, 2020 3:51 pm

Witam
Posiadam dosyć nietypowe autko (Reva GWiz) i jeszcze w zimę wpadłem na pomysł,skoro autko się ładuje to dlaczego by nie móc uruchomić ogrzewania na 20 minut przed wyjściem z domu i wsiąść do nagrzanego auta bez potrzeby późniejszego zużywania energii z akumulatora ?
Potem doszedł pomysł ze światłami aby móc sobie doświetlić drogę do/z domu w nocy oraz odczyt danych z głównego sterownika.

Projekt bazuje na płytce WeMos D1 mini,dwóch przekaźnikach,scalaku MAX3232 do odczytu danych z fabrycznego portu RS232 oraz przetwornicy step-down.
Kod napisałem w ArduinoIDE z użyciem biblioteki : https://github.com/klew/arduino
Dane z głównego sterownika tj.napięcia akumulatorów,prąd ładowania,pobrana energia itp. wysyłane są co sekundę przez port232 i oddzielone są znakiem ":",potem wemos je odczytuje i zapisuje do zmiennych.
Do wyświetlania parametrów ładowania i pobranej energii użyłem kanału miernika energii,z tym że parametry typowe dla prądu zmiennego ustawiłem na 0,bo dane są mierzone na wyjściu ładowarki.
Jako poziom naładowania baterii używam kanału dla czujnika wilgotności.
Światła i dmuchawa jako automat schodowy.
Dodałem także opcję automatycznego wyłączania wszystkich przekaźników po przekręceniu kluczyka.
Jako że danych z samochodu jest jeszcze więcej planuję dodać zewnętrzną aplikację jako coś w rodzaju deski z zegarami,ale najpierw lepiej żebym uporządkował sobie obecny kod bo trochę namieszałem w tej bibliotece :D
Elementy umocowałem klejem na gorąco,co nie wygląda zbyt ładnie ale przecież to ma być praktyczne ;) .

Filmik z działania:
https://youtu.be/utFp8FOPqXk



Obrazek

Obrazek
Załączniki
IMG_20200721_154518078.jpg
IMG_20200721_154518078.jpg (2.57 MiB) Przejrzano 2145 razy
IMG_20200721_154402872.jpg
IMG_20200721_154402872.jpg (2.44 MiB) Przejrzano 2145 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4006
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

No proszę, samochód sterowany Suplą :lol: . Tego jeszcze nie było :D

Gratulacje :)
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18326
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Super :)
Możesz zamieścić więcej szczegółów technicznych ?... instrukcję "zrób to sam" ?
Kassewsky
Posty: 164
Rejestracja: śr sty 22, 2020 9:44 am

Czy jest coś czego nie można sterować Supla ? 😄
Szacun i naprawdę gratulacje.
Był czas że znajomy chciał abym zrobimy mu kilka sterowników do kampera.
Wentylator temperatura itd itd ale pomysł padł z względu na inne priorytety.
fendt126
Posty: 2
Rejestracja: wt lip 21, 2020 3:51 pm

Oto właśnie popełniłem taki "schemat" :D
Oprócz tego jest wyprowadzony kabel micro usb do debugowania i programowania z którego uciąłem żyłę zasilania,gdyby napięcia z laptopa a przetwornicy się nieco różniły(chociaż nie wiem czy to konieczne)
W załączniku dodałem kod wraz z przerobioną przeze mnie biblioteką(opisy w pliku .txt) oraz zdjęcia ze schematami instalacji samochodu.
Jeśli ktoś ogarnia temat programowania lepiej ode mnie,chętnie poznam sugestie co można zmienić,poprawić w kodzie.
Załączniki
supla_reva.zip
(2.86 MiB) Pobrany 90 razy
schemat.png
schemat.png (1.82 MiB) Przejrzano 2038 razy
forall
Posty: 189
Rejestracja: sob cze 15, 2019 10:36 am

Brawo :-) Polak potrafi :-)
10xSRW-01, 1xSBW-01 + 2xMEW-01
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”