Ściemniacz 3 kanały + przyciski

LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

kox pisze: ndz sty 24, 2021 8:28 am Pytanko mam do magików elektroników😀
Po co w tym układzie są transoptory, nie można by wysterować tego bezpośrednio masą?
Ja tego modułu także używam w rozdzielni i kable do sterowania maja nawet 40m :) Chodzi tylko o jego uniwersalność aby właśnie działał na długich kablach jak i mieścił się w puszce
Budek pisze: sob sty 23, 2021 7:51 pm Odpaliłem pcb z esp01m. Wszystko gra.

Na dzień dobry spaliłem ścieżkę do zasilacza ...
Obsadziłem jeden kanal. Tyle potrzebuje.
Reszta idzie na działkę.

Tez tak macie ze jak zrobicie off na 50% jasności to po załączeniu macie 100% ?

/Budek
Jeśli jednym kliknięciem powinno być 50% ale dwa kliknięcia zawsze dają 100%, a 3 kliknięcia jeśli jest ustawiona scena to ją wykona - opisałem wszystko w pierwszym poście. Możesz rozwinąć co tam dokładnie się stało może jest coś do poprawy ?
I jaka ścieżka się upaliła, jakieś zwarcie i ile amper poszło ? :)
kox
Posty: 30
Rejestracja: ndz lip 21, 2019 5:39 am

Kombinuję jak sklecić z tego druciarstwo na wemosie, ale zasoby mojej wiedzy elektronicznej sięgają trzynastolatka składającego kity z ATV.
Czy jak podepnę mosfeta pod GIPIO, tak jak na schemacie, do tego dołożę LM7805 na zasilanie wemosa, to pójdzie mi takie coś, czy źle kombinuję?
Budek
Posty: 172
Rejestracja: ndz kwie 08, 2018 2:53 pm

LukaszH pisze: ndz sty 24, 2021 8:46 am
kox pisze: ndz sty 24, 2021 8:28 am Pytanko mam do magików elektroników😀
Po co w tym układzie są transoptory, nie można by wysterować tego bezpośrednio masą?
Ja tego modułu także używam w rozdzielni i kable do sterowania maja nawet 40m :) Chodzi tylko o jego uniwersalność aby właśnie działał na długich kablach jak i mieścił się w puszce
Budek pisze: sob sty 23, 2021 7:51 pm Odpaliłem pcb z esp01m. Wszystko gra.

Na dzień dobry spaliłem ścieżkę do zasilacza ...
Obsadziłem jeden kanal. Tyle potrzebuje.
Reszta idzie na działkę.

Tez tak macie ze jak zrobicie off na 50% jasności to po załączeniu macie 100% ?

/Budek
Jeśli jednym kliknięciem powinno być 50% ale dwa kliknięcia zawsze dają 100%, a 3 kliknięcia jeśli jest ustawiona scena to ją wykona - opisałem wszystko w pierwszym poście. Możesz rozwinąć co tam dokładnie się stało może jest coś do poprawy ?
I jaka ścieżka się upaliła, jakieś zwarcie i ile amper poszło ? :)
Nie używam fizycznego przycisku. Tylko z tel.
A ścieżka... ze złącza zasilania idaca do zasilacza.
Dalem DC-DC do 23V a podałem zasilacz 24V... i musiałem zrobić mostek przewodem do nowego zasilacza. Zdjęcia nie pokaze bo wstyd ;)

Dzis zamontowałem z ledami w miejscu docelowym, wszystko gra.

/Budek
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

kox pisze: ndz sty 24, 2021 9:02 am Kombinuję jak sklecić z tego druciarstwo na wemosie, ale zasoby mojej wiedzy elektronicznej sięgają trzynastolatka składającego kity z ATV.
Czy jak podepnę mosfeta pod GIPIO, tak jak na schemacie, do tego dołożę LM7805 na zasilanie wemosa, to pójdzie mi takie coś, czy źle kombinuję?
Ogólnie tak kwestia aby trzymać się schematu :)
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ogólnie jak by ktoś zrobił jakąś próbę na większych prądach to dajcie proszę znać i możecie wrzucić fotki jak wam poszło i do czego użyliście :) Ja tą płytkę chcę wykorzystać do LED w sufitach, LED w łazienkach (aby w nocy nie wchodzić na pełnym świetle) i podbitka w domu (22x mr16) na harmonogramie aby nie świeciło się na maksa przez noc.
Padały też pytania odnośnie jakie 12V można oświetlenie ściemniać i tutaj nie jest to oczywiste bo wiele żarówek na np. allegro ma w opisie że: "współpraca ze ściemniaczem: nie" ale PWM radzi sobie z praktycznie wszystkim bardzo dobrze i działa to jak należy. Ja sam mam żarówki z przetwornicą (nie ma znaczenie biegunowość), a pięknie działają z tym ściemniaczem. Jak będziecie mieli jakieś testy że coś nie poszło też dajcie znać
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Wprawdzie zadałem już podobne pytanie, lecz pozwolę sobie na jego rozwinięcie.
Pewnie są osoby na forum, które będą w stanie udzielić odpowiedzi.

Interesuje mnie zużycie energii elektrycznej.

1. Jest żarówka LED 12V np. 8 Watt, zasilana transformatorem 12V. I jest jej odpowiednik żarówka LED 230V i też 8 Watt, zasilanie z sieci 230V bezpośrednio. Który zestaw pobiera mniej prądu. Czy może nie ma to większego znaczenia, różnice będą niezauważalne, ponieważ w obydwu przypadkach mamy to czynienia z transformatorami z tym że w przypadku 230V jest on zintegrowany z żarówką, a w przypadku 12V może być zintegrowany lub nie musi. Nasuwa się pytanie czy sam transformator też pobiera coś prądu?.

2. Drugie pytanie. Mamy te same żarówki co w punkcie 1. Używam ściemniacza i ustawiam jasność 100%. Rozumiem że pobór prądu jest w granicach 8 Watt. Teraz ustawiam jasność na 50%. Jakie zużycie prądu będzie, mniejsze o połowę ?. Chcę użyć ściemniacza do oświetlenia zewnętrznego, które od zmroku do świtu paliłoby się cały czas z jasnością np. 30%. Z tym że jak zostanie wykryty ruch (czujka PIR) to jasność zwiększy się na np. 80% na zadany czas powiedzmy 10 minut. Dlatego poza efektem ściemniania zależy mi bardzo na zminimalizowaniu zużycia energii.

Pozdrawiam.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

edm pisze: ndz sty 24, 2021 3:13 pm Wprawdzie zadałem już podobne pytanie, lecz pozwolę sobie na jego rozwinięcie.
Pewnie są osoby na forum, które będą w stanie udzielić odpowiedzi.

Interesuje mnie zużycie energii elektrycznej.

1. Jest żarówka LED 12V np. 8 Watt, zasilana transformatorem 12V. I jest jej odpowiednik żarówka LED 230V i też 8 Watt, zasilanie z sieci 230V bezpośrednio. Który zestaw pobiera mniej prądu. Czy może nie ma to większego znaczenia, różnice będą niezauważalne, ponieważ w obydwu przypadkach mamy to czynienia z transformatorami z tym że w przypadku 230V jest on zintegrowany z żarówką, a w przypadku 12V może być zintegrowany lub nie musi. Nasuwa się pytanie czy sam transformator też pobiera coś prądu?.

2. Drugie pytanie. Mamy te same żarówki co w punkcie 1. Używam ściemniacza i ustawiam jasność 100%. Rozumiem że pobór prądu jest w granicach 8 Watt. Teraz ustawiam jasność na 50%. Jakie zużycie prądu będzie, mniejsze o połowę ?. Chcę użyć ściemniacza do oświetlenia zewnętrznego, które od zmroku do świtu paliłoby się cały czas z jasnością np. 30%. Z tym że jak zostanie wykryty ruch (czujka PIR) to jasność zwiększy się na np. 80% na zadany czas powiedzmy 10 minut. Dlatego poza efektem ściemniania zależy mi bardzo na zminimalizowaniu zużycia energii.

Pozdrawiam.
Chyba trzeba by zadać takie pytanie na elektrodzie aby ktoś profesjonalnie odpowiedział. W pierwszym pytaniu jest zasilacz zewnętrzny który zawsze ma jakieś zużycie jak jest włączony i zależy od jego parametrów. Dodatkowo przetwornice mają dużo większa sprawność niż transformatory. Ostatnia sprawa to przesunięcia fazowe z uwagi na zastosowane przetwornice i dochodzimy do prądu czynnego i biernego co w przypadku gospodarstw domowych płacimy za czynną. Najlepiej zrobić własny test wpiąć obie żarówki i zobaczyć co pokaże licznik mocy.
Drugie pytanie to samo jest dużo czynników co się wydarzy ale najlepiej sprawdzić na liczniku efekt. Powinno proporcjonalnie spadać zużycie z spadkiem wypełnienia pwm.
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

LukaszH pisze: czw sty 28, 2021 5:23 am ... najlepiej sprawdzić na liczniku efekt. Powinno proporcjonalnie spadać zużycie z spadkiem wypełnienia pwm.
Też o tym pomyślałem.
Wygląda na to że do realizacji mojego pomysłu będę miał dwie wersje Custom ściemniaczy jedna 230V a druga 12-24V Twojej produkcji, którą już mam :) . Jak obydwa włącznie z dedykowanym firmware będą już gotowe to pożyczę od kolegi powiedzmy "miernik" zużycia prądu. Taki marketowy, wpinany do gniazdka i niby pokazuje zużycie prądu w czasie rzeczywistym.

Trochę to potrwa, więc za wynikami trzeba poczekać.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Udało mi się przetestować trochę moduł na około 90-95W (~7,7A x 12,1V) na 100W zasilaczu i 18m taśmie LED oczywiście mówimy o jednym kanale. Trzeba było w kilku miejscach ją lutować aby nie było spadku napięcia i wykorzystać moc zasilacza.
Ogólnie mosfety oceniam na 35-45 stopni (otoczenie 10 stopni). NTC pokazywało najwięcej 20 stopni - widocznie takie jego ułożenie. Natomiast martwi mnie temperatura transoptora których przy 100% PWM nie mogłem się dotknąć - nie wiem ile mogły mieć ale dużo ponad 50 stopni. @Elmaya albo ktoś z forum mógłby pomóc o co chodzi patrząc na schemat (pierwszy post) ? Ogólnie jakby tranzystor transoptora się grzał, ponieważ nie używałem buttona.
90W.jpg
90W.jpg (2.08 MiB) Przejrzano 2266 razy
Budek
Posty: 172
Rejestracja: ndz kwie 08, 2018 2:53 pm

Huston, pomocy :)

Wczoraj zamontowałem docelowy zasilacz (taki pasujący w to miejsce).
Wcześniej ustawiłem 3,3V na wyjściu.
Podłączyłem... podziałało 2h, mały rozbłysk i swieci dalej, ale full.
Zerkam w apkę... ściemniacz na czerwono.
Ale w domyślnej lokalizacji pokazał mi się nowy ściemniacz...
Wszedłem, zrobiłem off. 2H minęły, rozbłysk... kolejne urządzenie ..
DIMM-SUPLA.JPG
DIMM-SUPLA.JPG (39.2 KiB) Przejrzano 2148 razy
Zmienia się tylko ID, resztę pamięta i loguje się do chmury ..

Zasilacz sprawdziłem, jest ok.

Mam jeszcze 2x PCB więc coś tam zaraz polutuję.

Ktoś ma jakiś pomysł ??

/Budek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”