czujnik skrzynki pocztowej

Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Popełniłem takie coś - jutro montaż na skrzynce (pogoda dzis nie pozwoliła) - choć próby terenowe już były i wszystko działa jak należy.

WIELKIE podziękowania dla kolegi @Elmaya - któremu podesłałem w wakacje 1 moduł (bezprzewodowy wifi czujnik zalania) i zechciał napisać do niego soft żeby go man osuplować.

a teraz do konkretów :)

u majfrendów za 30 zł do nabycia czujnik zalania po wifi

Do tego soft @Elmaya - ktróry pozwala na wykonanie linków bezpośrednich gdy następuje zwarcie elektrod (zalanie) oraz ustępuje zwarcie (brak zalania). Sam moduł pracuje na 2 baterie AAA, a moduł wifi wzbudza tylko na kilka sekund aby połaczyć się z cloudem i wykonać link bezpośredni - dzięki czemu baterie powinny starczyć na długi czas.
Szczegóły i soft do pobrania z tego wątku viewtopic.php?f=9&t=7065

Ja przerobiłem go usuwając sondę zalania i wstawiłem zwyczajny kontaktron. Będzie jutro zamontowany na obudowie skrzynki oraz klapce wrzutni. Gdy listonosz podniesie klapkę (lub opuści) moduł wykona ten sam link bezpośredni - włączy wirtualny kanał (który nazwałem sobie "skrzynka pocztowa" (czas reakcji modułu to ok 5 sek.)

Wirtualny kanał uzyskałem dzięki temu wątkowi viewtopic.php?t=4172 - konkretnie wgrałem do sonoffa s26 oprogramowanie GUI Generic i wybrałem Sonoff 4CH, dzięki czemu w S26 mam 1 kanał przekaźnika fizycznego, który steruje gniazdkiem oraz 3 kanały wirtualne które niczym nie sterują ale wiać ich stan w aplikacji - jeden z nich nazwałem "skrzynka pocztowa"
Link bezpośredni włacza kanał "skrzynka pocztowa" i w aplikacji - gdy zbliżam sie do domu i otwieram bramę - widzę przy okazji stan skrzynki (czy ktoś podnosił klapkę czy nie)
Po wyjęciu korespondencji ręcznie w aplikacji wyłaczam kanał "skrzynka pocztowa" - ikonka zmienia się odpowiednio.

Oczywiście samo otwarcie klapki (wrzutni) skrzynki nie oznacza ze jest nowy list...ale myśle sobie że jesli tego forum nie czytają dzieci sąsiadów - nie będzie z tym problemu :)

Przy odpowiedniej konfiguracji skryptów @Fracza i Pushover - można też uzyskać powiadomienie o nowej poczcie w skrzynce.

Można też użyć tego do monitorowania drzwi, czy okien, lub innych stanów (zamkniete/otwarte) wg potrzeb. Jedyne ograniczenie to zasięg sieci wifi.
Teraz czas na testy w realu - zobaczę ile wytrzyma bateria i kiedyś napiszę (choć takie same czujniki mam do systemu antyzalaniowego i po poł roku działania apka pokazuje ze bateria jest full)
Załączniki
new_letters.jpg
new_letters.jpg (39.87 KiB) Przejrzano 5809 razy
modul_kontaktron.jpg
modul_kontaktron.jpg (24.4 KiB) Przejrzano 5809 razy
modul_oryginal.jpg
modul_oryginal.jpg (24.13 KiB) Przejrzano 5809 razy
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Fajny projekt.
U mnie powiadomienie o poczcie idzie też po podniesieniu klapki. Już z dwa miesiące to działa i miałem chyba dwa fałszywe alarmy spowodowane dziećmi ;). Także jest znośnie.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
michal188
Posty: 138
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

Podasz link do czujnika 😀
Cezar8266
Posty: 4
Rejestracja: sob sty 09, 2021 8:47 pm

Fajny projekt. Jak długo trzyma bateria?
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

andras pisze: śr sty 13, 2021 12:36 pm Czujnik tutaj : https://pl.aliexpress.com/item/40002322 ... kgroup_101
I'm afraid that one doesn't have ESP8266
by the images it corresponds to this one that is incompatible with Supla viewtopic.php?p=76434#p76434
Pawele
Posty: 176
Rejestracja: wt wrz 05, 2017 5:59 pm

W ogóle jest jakiś sposób/sugestia jak za pomocą np. kontraktronu rozwiązać problem, że w mojej skrzynce drzwiczki uchylą się jedynie chwilowo - potem stan wróci do poprzedniego - ani nie zdąży zadziałać żadne powiadomienie ani ja w aplikacji tego nie zauważę..

Może kontaktronu użyć jako przycisku sonoffie a załączony przekaźnik będzie jako list w skrzynce?

Nie jestem zbyt techniczny na jakieś czujniki dotknięcia na dnie skrzynki czy inne rzeczy.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3941
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

@Pawele, zgodnie z opisem autora kontaktron w skrzynce zawsze wywołuje link bezpośredni do wirtualnego kanału z sygnałem otwarcia. W aplikacji widać stan wirtualnego kanału czujnika poczty na stałe. Po wyjęciu korespondencji autor pomysłu ręcznie (z poziomu aplikacji) zmienia stan czujnika poczty na "brak korespondencji".
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
michal188
Posty: 138
Rejestracja: wt wrz 01, 2020 9:28 pm

elmaya pisze: śr sty 13, 2021 1:03 pm
andras pisze: śr sty 13, 2021 12:36 pm Czujnik tutaj : https://pl.aliexpress.com/item/40002322 ... kgroup_101
I'm afraid that one doesn't have ESP8266
by the images it corresponds to this one that is incompatible with Supla viewtopic.php?p=76434#p76434
I understood correctly the older version had esp ?np
28,85 zł 32%OFF | EARYKONG WiFi inteligentny czujnik wycieku wody przepełnienie powodzi wycieku powiadomienia kompatybilny z Tuyasmart inteligentne życie pilot aplikacji Monitor
https://a.aliexpress.com/_B0nVAX
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

michal188 pisze: śr sty 13, 2021 4:56 pm
elmaya pisze: śr sty 13, 2021 1:03 pm
andras pisze: śr sty 13, 2021 12:36 pm Czujnik tutaj : https://pl.aliexpress.com/item/40002322 ... kgroup_101
I'm afraid that one doesn't have ESP8266
by the images it corresponds to this one that is incompatible with Supla viewtopic.php?p=76434#p76434
I understood correctly the older version had esp ?np
28,85 zł 32%OFF | EARYKONG WiFi inteligentny czujnik wycieku wody przepełnienie powodzi wycieku powiadomienia kompatybilny z Tuyasmart inteligentne życie pilot aplikacji Monitor
https://a.aliexpress.com/_B0nVAX
check with the seller before buying to be sure it is based on ESP
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”