Oświetlenie ogólne / nastrojowe / "ambientowe"

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

Cześć,

piszę z prośbą i propozycją do doświadczonych kolegów.

Swego czasu rozmawiałem z firmą od Loxone i jednym z ciekawych moim zdaniem rozwiązań było oświetlenie ogólne LED w postaci np. podświetlenia schodów lub korytarza. Podświetlenie miało ustawiony poziom jasności (np. 50%) i po sygnale z czujki ruchu rozjaśniało się do innego poziomu jasności (np. 50% -> 100%) i po określonej chwili wracało do pierwotnej wartości. Ciekawostką było to, że można było sobie ustawić kilka wariantów, żeby np. w nocy nie rozjaśniało się do 100% i nie "waliło po zaspanych gałach" tylko na noc były ustawiane inne wartości, np. 15%-30%.
Pomysł mi się na tyle spodobał, że uzyskałem ten efekt wykorzystując sterownik Zamela do LEDów oraz moduł soft start aczkolwiek wiem jakie to jest druciarstwo i kombinowanie i wiem, że da się lepiej.

Stąd moje pytanie/propozycja czy któryś z kolegów nie podziela mojego zdania i nie podjął by się napisania takiego projektu? Niestety jeszcze nie jestem w stanie tego zrobić a wydaje mi się (podkreślam słowo "wydaje"), że nie powinien to być skomplikowany kod. Od strony użytkowej powinno wystarczyć utworzenie 2 kanałów dimmera (stan low i stan high), automat schodowy (czas świecenia "high") i 1 dimmer jako proteza do czasu rozjaśniania (np. 100% to 30 sekund), natomiast poziomy jasności można by ustawiać sobie harmonogramami (tak jak to teraz zrobiłem)

Poza schodami fajnie by się nadało też do oświetlenia wejścia do domu, podjazdu do garażu, ogrodu, etc ...

Może któryś z kolegów by się podjął?

P.S.
korciło mnie, żeby wywołać po nicku konkretne osoby, które uznaje za sól tego forum ale ... uznałem że wyjdę trochę na bezczelnego :D
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Witam.
Bardzo podobny projekt, tyle że na 230V jest w fazie tworzenia i testów oprogramowania.
Pomysł, ogólny zarys jak to ma działać jest po mojej stronie, natomiast wykonaniem zajmuje się dobrze nam znany @elmaya.
Założenie jest z grubsza takie jak opisał to @YoMan. Ja chcę to wykorzystać głównie jako zewnętrzne oświetlenie typu kinkiet czy ogrodowe. Docelowo zestaw będzie dodatkowo wyposażony w czujnik zmierzchu i czujkę PIR. Oczywiście jest możliwość sterowania oświetleniem za pomocą zwiernych włączników (dzwonkowych), oraz harmonogramu supla.

Z ciekawostek należy wymienić zastosowanie modułów YYAC-3S AC 220V, czyli ściemniamy żarówki 230V.
Moduły do kupienia na aliexpress.

Zapraszam do testów oprogramowania, wyrażania opinii i propozycji usprawnień.

Proszę wybaczyć, lecz nie chcąc popełnić błędów w tłumaczeniu zamieszczam oryginalny opis w języku angielskim.

Wemos pin:
D1 = button channel A
D2 = button channel B
D3 = button WiFiConfig "press 5 seconds"
D4 = Led "Buildin"
D5 = PWM out A
D6 = PWM out B
D7 = Pir Sensor in
D8 = State Auto/Man out
D0 = Timer on/off out

connect as shown in the schematic.
Install the dimmers in a way that is safe, for example screwed to a piece of wood so that it does not move during testing.

Connect the bulbs to the dimmer outputs.
the "220VAC" inputs of the dimmers can be connected together.

for the Wemos you need 3 buttons connected to D1, D2 and D3
D3 is only for WiFiConfig, this is as usual.

D1 and D2 control channels A and B as follows:

long press = fade dimmer up / down
1 x click = Toggle on / off
2 x click = on 100%
3 x click "D1" = recall low dimm level for automatic mode "can be deactivated"
3 x click "D2" = recall high dimm level for automatic mode "can be deactivated"

10 x click "D1" = channel A configuration mode "the output of dimmer A makes two smooth transitions from minimum to maximum and returns to the previous state to show that it is in configuration mode"
now in configuration mode with:
2 x click = enable or disable the 3 x click "recall" for D1
3 x click "D1" = saves the current value of dimmer A and B as the low level for auto mode.
4 x click "D1" = saves current value of dimmer A as minimum level for A
5 x click "D1" = toggle long press mode for D1 "default = continuous"

10 x click "D2" = channel B configuration mode "the output of dimmer B makes two smooth transitions from minimum to maximum and returns to the previous state to show that it is in configuration mode"
now in configuration mode with:
2 x click = enable or disable the 3 x click "recall" for D2
3 x click "D2" = saves the current value of dimmer A and B as the high level for auto mode.
4 x click "D2" = saves current value of dimmer B as minimum level for B
5 x click "D2" = toggle long press mode for D2 "default = continuous"

this configuration mode ends if any configuration is changed "2, 3, 4, 5 x click" or after 1 minute if no configuration is changed
a fast blink is shown on the corresponding dimmer.


start up:
after adding the module to the Supla cloud we see:
-2 dimmer, this needs no explanation.

- power switch = to activate deactivate automatic mode, puts the dimmer outputs at the level that we have established as low and activates the PIR sensor "be sure to leave off for now"

- stair light timer = It is activated with the PIR sensor if it is in automatic mode, here we set for how long the dimmer is set to high level after detecting movement

In the first use you will notice that if you reduce the dimmer level the bulb will do strange things and blink, it is necessary to set the minimum dimmer level.
for this we set the level from the App to a level a little higher than that where we see unwanted effects
for the first dimmer 10 x click on the "D1" button, the level goes down and up twice and then 4 x click on the "D1" button
We repeat the operation for the second dimmer using the "D2" button.

Now you can set the levels from the App or the buttons as you want.

now we are going to save the low level for the automatic mode "what you call 20%":
set the dimmers to the level you want from the App or the buttons "they do not have to be the same for the two dimmers"
10 x click on the "D1" button, the level goes down and up twice and then 3 x click on the "D1" button

now we are going to save the high level for the automatic mode "what you call 80%":
set the dimmers to the level you want from the App or the buttons "they do not have to be the same for the two dimmers"
10 x click on the "D2" button, the level goes down and up twice and then 3 x click on the "D2" button

with this we can already test the functions:
now if you activate the channel "power switch" the dimers go to the level that we have saved as low "what you call 20%" and the automatic mode is on
If Pin "D7" of the Wemos goes low "connected to GND" or we activate the channel of the stair timer in the App, the dimers go to the level that we have saved as high "what you call 80%" during the time that we find established in the cloud for stair timer "important to activate once from the App when the duration is established or changed in the cloud"
when you deactivate the "power switch" channel, the dimmers return to the state previous of activation.
Załączniki
Dimm2x2_220C_DOUT_16Mbit.rar
(1.29 MiB) Pobrany 101 razy
2xDimmer.png
2xDimmer.png (751.59 KiB) Przejrzano 3381 razy
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Jestem po pierwszym teście.
Póki co bez czujnika zmierzchu i czujnika ruchu. Jednak obsługa za pomocą przycisków oraz smartphone daje niezłe możliwości, które opisał @elmaya.
Na próbę użyłem 2 żarówki LED 230V. Jedna Osram przystosowana do ściemniania, druga marketowa bez opcji ściemniania. Ta marketowa wypadła znacznie gorzej. Możliwy procent ściemnienia był niewielki, ponieważ później zaczęła migać. Ta Osram dała się mocniej ściemnić, choć też po przekroczeniu pewnego progu zaczęła migać. Jednak myślę że dolny próg ściemnienia osram jest akceptowalny.
Fajna opcja firmware to możliwość ustawienia dolnego akceptowalnego poziomu ściemnienia (tak aby nie migało). W ten sposób unikniemy migania. Przez co już podczas użytkowania, przyciemniając zejdziemy maksymalnie do ustawionego dolnego progu.
Nie zrozumiałem jednej pewnej logiki tego firmware, przełączania się światła pomiędzy żarówkami. W nocy testowałem i może coś przeoczyłem.

Edycja 07.03.2021.

Zapytałem @elmaya o niektóre funkcje firmware których początkowo nie zrozumiałem. Po wyjaśnieniu i kolejnych próbach wszystko stało się jasne. Poniżej film w którym testuje wszystkie? możliwe opcje firmware na tym etapie.
Na początku filmu zwierając pin D7 z GND symuluję czujnik ruchu PIR. Automat schodowy ustawiony jest na 8 sekund. Czyli na początku obydwie żarówki świecą się z obniżoną mocą. Wcześniej dla każdej żarówki ustawiłem oddzielnie inną moc (%) tzw. stanu niskiego. Po zwarciu D7 z GND, żarówki świecą się mocnej, czyli z większą mocą (%) tzw stan wysoki, co także dla każdej żarówki ustawiłem wcześniej. Po upływie 8 sekund moc obydwu żarówek wraca do stanu niskiego.

Dalej widać inne możliwości firmware, które opisał @elmaya. Zdaję sobie sprawę że na moim filmiku, jego jakość, wszystkiego nie widać. Trudno nagrywa się źródło światła telefonem.

http://zone.otzo.com/supla/elmaya/dimm_test_1.mp4
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: sob mar 06, 2021 4:46 am Jestem po pierwszym teście.
Póki co bez czujnika zmierzchu i czujnika ruchu. Jednak obsługa za pomocą przycisków oraz smartphone daje niezłe możliwości, które opisał @elmaya.
Na próbę użyłem 2 żarówki LED 230V. Jedna Osram przystosowana do ściemniania, druga marketowa bez opcji ściemniania. Ta marketowa wypadła znacznie gorzej. Możliwy procent ściemnienia był niewielki, ponieważ później zaczęła migać. Ta Osram dała się mocniej ściemnić, choć też po przekroczeniu pewnego progu zaczęła migać. Jednak myślę że dolny próg ściemnienia osram jest akceptowalny.
Fajna opcja firmware to możliwość ustawienia dolnego akceptowalnego poziomu ściemnienia (tak aby nie migało). W ten sposób unikniemy migania. Przez co już podczas użytkowania, przyciemniając zejdziemy maksymalnie do ustawionego dolnego progu.
Nie zrozumiałem jednej pewnej logiki tego firmware, przełączania się światła pomiędzy żarówkami. W nocy testowałem i może coś przeoczyłem.

Edycja 07.03.2021.

Zapytałem @elmaya o niektóre funkcje firmware których początkowo nie zrozumiałem. Po wyjaśnieniu i kolejnych próbach wszystko stało się jasne. Poniżej film w którym testuje wszystkie? możliwe opcje firmware na tym etapie.
Na początku filmu zwierając pin D7 z GND symuluję czujnik ruchu PIR. Automat schodowy ustawiony jest na 8 sekund. Czyli na początku obydwie żarówki świecą się z obniżoną mocą. Wcześniej dla każdej żarówki ustawiłem oddzielnie inną moc (%) tzw. stanu niskiego. Po zwarciu D7 z GND, żarówki świecą się mocnej, czyli z większą mocą (%) tzw stan wysoki, co także dla każdej żarówki ustawiłem wcześniej. Po upływie 8 sekund moc obydwu żarówek wraca do stanu niskiego.

Dalej widać inne możliwości firmware, które opisał @elmaya. Zdaję sobie sprawę że na moim filmiku, jego jakość, wszystkiego nie widać. Trudno nagrywa się źródło światła telefonem.

http://zone.otzo.com/supla/elmaya/dimm_test_1.mp4
nice ... :)

Na razie nie mam jak przetestować z braku komponentów ale 2 pytania:
1. jeżeli mamy wyjście PWM to czy"z automatu" można podłączyć LEDy 12v (przez mosfet)?
2. Jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję i film to można jedynie ręcznie ustawić poziomy low&high? I nie można ich zmieniać harmonogramem w ciągu dnia?

Rozwiązanie, które podpatrzyłem w Loxon'ie o tyle było fajne, że pozwalało w systemie ustawiać rożne poziomy low&high w zależności od pory dnia. Ale początek już widzę jest i do oświetlenia wejścia/podjazdu się nada. Good job
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
Sibikk
Posty: 366
Rejestracja: pn lis 07, 2016 12:42 pm
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

YoMan pisze: ndz lut 21, 2021 10:34 pm Cześć,

piszę z prośbą i propozycją do doświadczonych kolegów.

...
Mam podobnie zrwykonanie światłow WC i przedpokoju na SLW. i żarówkach zigbee osram.
Polecam zapoznać się z Home Assistant lub od razu z polska wersją od AI Speaker, nie trzeba nic modyfikować ani dłubać w modułach wszystko robisz programowo, największą zaletą jest fakt że łączysz różne systemy co pozwala na wyeliminowanie braków sprzętowych Supli.
Obrazek
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

you can use with 12v LEDs (via mosfet) ;)

It is a 2-channel 220vac dimmer with additional functions.
as a dimmer it is possible to control from the App or schedule.
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

YoMan pisze: ndz mar 07, 2021 11:12 pm nice ... :)

Na razie nie mam jak przetestować z braku komponentów ale 2 pytania:
1. jeżeli mamy wyjście PWM to czy"z automatu" można podłączyć LEDy 12v (przez mosfet)?
2. Jeżeli dobrze zrozumiałem instrukcję i film to można jedynie ręcznie ustawić poziomy low&high? I nie można ich zmieniać harmonogramem w ciągu dnia?

Rozwiązanie, które podpatrzyłem w Loxon'ie o tyle było fajne, że pozwalało w systemie ustawiać rożne poziomy low&high w zależności od pory dnia. Ale początek już widzę jest i do oświetlenia wejścia/podjazdu się nada. Good job
Ad. 1. Nie wiem, niestety znajomość elektroniki to nie moja mocna strona. Lecz są tu na forum osoby, które sądzę że powinny wiedzieć.
Ad. 2. Obecnie mam prototyp odłączony i schowany przed dziećmi. Sprawdzę to najwcześniej jutro. Widzę w supla cloud procent ściemnienia żarówki, który raczej też można ręcznie zmieniać z tego poziomu. Lecz jak to się ma dalej do harmonogramu, nie wiem.

Że tak powiem, firmware to powstaje na moje zapotrzebowanie ;), stąd ma "to" a nie ma "tamtego". Owszem nie widzę problemu żeby było bardziej rozbudowane. Z tym że nie chcę aż tak wymyślać i obciążać @elmaya. Pozostawiam to innym :D. Tym bardziej że to nie jedyny nasz "wspólny" projekt w tym samym czasie.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: pn mar 08, 2021 6:05 pm
YoMan pisze: ndz mar 07, 2021 11:12 pm
Że tak powiem, firmware to powstaje na moje zapotrzebowanie ;), stąd ma "to" a nie ma "tamtego".
doskonale to rozumiem ... żadnych pretensji. Dopytuję jedynie, żeby rozeznać czy to mi się przyda czy nie ;)

a elmaya ... no cóż .... gość z innej planety ;)
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
edm
Posty: 439
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

@YoMan. Ściemniacze normalnie są widoczne w Supla Cloud. I z tego poziomu można je włączać, wyłączać, przełączać, oraz ustawiać jasność w (%). Na szybko ustawiłem 2 harmonogramy jednorazowe dla jednej z żarówek LED i wygląda na to że działa. Tzn. na godzinę 20:30 ustawiłem 35% światła a na godzinę 20:40 ustawiłem 80% światła. To zadziałało. Domyślam się że wartość 0% wyłączy światło. Bynajmniej jak ręcznie wpisałem wartość 0% i zrobiłem chyba na zapisz (piszę z pamięci) to światło zgasło. Także z harmonogramu też powinno.
Zastanawiam się jak zadziała harmonogram supla w połączeniu z czujką ruchu PIR. Domyślam się że jak harmonogram nie włączy żarówki to wemos i ściemniacze nie będą aktywne (z braku zasilania) i tym samym czujka PIR nie zadziała. Pytanie co w sytuacji gdy światło zostanie włączone z harmonogramu na wartość np. 40% a następnie czujnik PIR wykryje ruch i chyba światło powinno zaświecić się z mocą ustawioną (zapamiętaną) we firmware wemos np. 80%?. Rodzi się pytanie co dalej. Takich różnych kombinacji jest kilka. Postaram się to przetestować w ciągu najbliższych dni. Mam bardzo małe dzieci i jestem dość ograniczony czasowo, proszę wybacz.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

edm pisze: wt mar 09, 2021 8:02 pm @YoMan. Ściemniacze normalnie są widoczne w Supla Cloud. I z tego poziomu można je włączać, wyłączać, przełączać, oraz ustawiać jasność w (%). Na szybko ustawiłem 2 harmonogramy jednorazowe dla jednej z żarówek LED i wygląda na to że działa. Tzn. na godzinę 20:30 ustawiłem 35% światła a na godzinę 20:40 ustawiłem 80% światła. To zadziałało. Domyślam się że wartość 0% wyłączy światło. Bynajmniej jak ręcznie wpisałem wartość 0% i zrobiłem chyba na zapisz (piszę z pamięci) to światło zgasło. Także z harmonogramu też powinno.
Zgadza się ale nie tego szukam. Chodzi mi o jedno źródło światła które ma 2 ustawienia jasności, np. 50% i 100% (liw&high). Cały czas świeci się na 50% dopóki nie wzbudzimy czujki (lub naciśniemy przycisk). Wówczas światło płynnie (tego nie masz też w harmonogramach) w ciągu np. 3 sekund przechodzi do jasności 100% i po ustalonym czasie np 30s. równie płynnie wraca do poprzedniej jasności czyli 50%. Dodatkowo od określonej godziny (i to można ogarnąć harmonogramem) obie wartości świecenia low&high zmieniają sie, np na 20% i 40%
Taka jest idea.

edm pisze: wt mar 09, 2021 8:02 pm Zastanawiam się jak zadziała harmonogram supla w połączeniu z czujką ruchu PIR. Domyślam się że jak harmonogram nie włączy żarówki to wemos i ściemniacze nie będą aktywne (z braku zasilania) i tym samym czujka PIR nie zadziała. Pytanie co w sytuacji gdy światło zostanie włączone z harmonogramu na wartość np. 40% a następnie czujnik PIR wykryje ruch i chyba światło powinno zaświecić się z mocą ustawioną (zapamiętaną) we firmware wemos np. 80%?. Rodzi się pytanie co dalej. Takich różnych kombinacji jest kilka. Postaram się to przetestować w ciągu najbliższych dni. Mam bardzo małe dzieci i jestem dość ograniczony czasowo, proszę wybacz.
Prawdopodobnie masz na myśli czujkę typową na zasilaniu wemosa, co raczej jest bez sensu. Tutaj potrzebna czujka podłączona do pinu. Wemos cały czas musi pracować.
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”