Sterownik LED do podświetlenia schodów, podjazdu i co tam się jeszcze wymyśli

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Czekam na potrzebne elementy do przetestowania i zaprojektowania końcowego PCB jak na razie wprowadziłem wymiary PCB pod obudowę oraz ustawiłem złączą względem otworów w obudowie uwzględniając również wypusty podtrzymujące PCB reszta elementów też jest rozlokowana tylko nie prowadziłem ścieżek bo najpierw chcę to przetestować na płytce stykowej.
Ogólnie wywaliłbym Arduino nano i wpakował tam tylko ESP (Wemos) z TLC5940 (DIP-28) wszystko w podstawkach aby łatwo można było wymienić gdyby się coś uszkodziło z poziomu ustawień CFG można by poustawiać czasy załączania, wyłączania itp. bajery tylko słaby ze mnie programista. Kiedyś na szybko zrobiłem parę bajerów w Bascom i jak na razie na tym się skończyło.
PCB dla mnie nie stanowi problemu tylko ten nieszczęsny soft. Jak na razie nie udało mi się przekonać @krycha88 by zaimplementował to w swoim GUI Generci ponieważ był problem z miejscem w ESP ale w związku, że powstał GUI-Generic Builder (online) kolegi @Goral64 to jest malutkie światełko w tunelu, że może spojrzy przychylnie na udostępniony kod i go zaimplementuje, a jeśli nie to zostanie tak jak na schemacie + kombinowane sterowanie Arduino nano przez ESP.



PS
Nie mieli szarej to wziąłem czarną - Obudowa na szynę DIN EC-209C-S czarna z otworami pod złącza śrubowe
radzik_r
Posty: 385
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

dobo pisze: ndz mar 07, 2021 7:02 pm Nie mieli szarej to wziąłem czarną - Obudowa na szynę DIN EC-209C-S czarna z otworami pod złącza śrubowe
Zerknij na mój projekt, tam są zdjęcia z szarą i czarna obudową, mi osobiście cała czarna lepiej się prezentuje

viewtopic.php?f=24&t=7819
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Widziałem świetna robota.
Na szczęście w swoim domu zaplanowałem zamontować tylko 4 markizy (2 w kuchni, 1 w jadalni i 1 w salonie) nie zrobiłem połączeń do szafy co troszkę teraz żałuję ale ogarnę to na swoich modułach SSR.
Z jednej strony rozwiązanie rozproszone jest bezpieczniejsze jak się cos uszkodzi choć Twoje rozwiązanie nie generuje zwiększenia urządzeń WiFi (bo zamiast 12 jest 1).

Choć ja inaczej bym zrobił Twój projekt ponieważ podzieliłbym go na 3 segmenty (moduły) każdy obsługiwał by po 4 rolety. Pierwszy mógłby mieć wyświetlacz, a kolejne bez wyświetlacza byłoby to bardziej uniwersalne bo można by było dodawać kolejne segmenty w miarę potrzeb wystarczyło by zrobić po między segmentami (modułami) połączenie I2C oraz GND i VCC do komunikacji.

Nad tym samym modułowym rozwiązaniem niedawno właśnie się zastanawiałem aby zmienić to w swoim projekcie.
Choć biorąc pod uwagę, że mam 17 schodów to i tak muszę zastosować 2 szt. TLC5940 no i już mam zakupioną obudowę jedynie co to wlutuję tylko taką ilość mosfetów i złącz jaka będzie mi potrzebna.
radzik_r
Posty: 385
Rejestracja: ndz sie 11, 2019 5:32 pm

dobo pisze: ndz mar 07, 2021 8:59 pm Choć biorąc pod uwagę, że mam 17 schodów to i tak muszę zastosować 2 szt. TLC5940 no i już mam zakupioną obudowę jedynie co to wlutuję tylko taką ilość mosfetów i złącz jaka będzie mi potrzebna.
Zawsze możesz użyć tlc5947 który ma 24 kanały, tylko ze trzeba zamawiać z aliexpress, jest w formie modułu lub sam układ smd, w pl jakoś nie znalazłem.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Cholera nie wiedziałem, że jest wersja 24ch, a graty już zamówione ale może na jednego się skuszę ;)
Może zadziała bez przeróbek w kodzie.



PS
Zastanawiam się tylko czy zamówić golasa czy w module.
Zostaje moduł bo ta wersja 24ch nie występuje jako DIP tylko HTSSOP lub VQFN

No i namówił :D 2 szt. zamówione
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Analizując obecny projekt pod względem wykorzystania TLC5947 zamiast 2 x TLC5940 obudowa może zostać ta sama złącza również w tej samej ilości ponieważ w wersji 32CH zasilanie LED +12V dla 2 mosfetów był wspólne złącze śrubowe natomiast teraz każdy kanał może mieć osobne złącze śrubowe.
Choć zwolnione złącza śrubowe można by wykorzystać do innych zadań (np. licznik impulsów z podlicznika itp.).

Do sterowania schodami poza włącznikami monostabilnymi planuję dać E18-D80N tylko muszę zobaczyć jak ten czujnik będzie się zachowywał przy wykrywaniu ruchu (czy jest jeden impuls czy np. 2 i więcej oraz czas trwania takiego impulsu)
download.jpg
download.jpg (6.42 KiB) Przejrzano 2298 razy
Ostatnio zmieniony pn mar 22, 2021 6:02 pm przez dobo, łącznie zmieniany 1 raz.
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Jakieś pół roku temu też zrobiłem tą płytkę - także się zastanawiałem jak to ogarnąć pod ESP ale zostawiłem arduino nano :) Czujnik ruchu ładuje do listwy LED pod schodami chyba na drugim stopniu, a do wysterowania impulsu używam modułu 16x i oczywiście standardowe włączniki.
Bottom.JPG
Bottom.JPG (80.42 KiB) Przejrzano 2293 razy
Top.JPG
Top.JPG (148.81 KiB) Przejrzano 2293 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Jakie zastosowałeś mosfety oraz jaki sensor ruchu brałeś czy to coś z PIR SB00312A-1, SB00422A-1, HC-SR505 czy jeszcze jakiś inny?


PS
Teraz dopiero dopatrzyłem, że opis jest na górny rzędzie mosfetów :lol:
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Doszło do mnie parę elementów, które pozwoliły mi na uruchomienie sterownika schodowego.
.
IMG_20210320_165610.jpg
IMG_20210320_165610.jpg (337.31 KiB) Przejrzano 2179 razy
.
W projekcie na pierwszej stronie jest błąd przy diodach kontrolnych, błąd ten powodował złe wysterowanie mosfetem, a w konsekwencji słabe świecenie paska LED. Na filmie 3 diody kontrolne przy mosfetach są już podłączone prawidłowo pozostałe symulują załączanie się kolejnych mosfetów.

https://youtu.be/F4q0kv919Ig


W związku z powstaniem GUI-Generic Builder to może uda się przekonać @krycha88 by łaskawiej spojrzał na ten projekt i umieści go w swoim GUI-Generic ;)
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Schemat poprawiony.
Możliwe, że dojdą jeszcze jakieś drobne zmiany, które będą dotyczyły czujników ruchu oraz dodam jeszcze do przycisków transoptory.
.
sterownik schodowy.jpg
sterownik schodowy.jpg (1.25 MiB) Przejrzano 2128 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”