Podlewanie - czujnik wilgotności np gleby

Awatar użytkownika
YoMan
Posty: 2208
Rejestracja: czw kwie 30, 2020 5:18 pm
Lokalizacja: Częstochowa

QLQ pisze: pn maja 31, 2021 4:35 pm
gruby23 pisze: pn maja 31, 2021 10:08 am Dzięki QLQ,. Działa super...ale przydało by się więcej ;) czyli wilgotność z czujnika pojemnościowego + temperatura z ds1820 + załączanie podlewania od wartości wilgotności jak to maxio2011 zauważył... chyba bez wejścia w Arduino się nie obejdzie. skąd pobrać biblioteki CSM i hygro_meter ? pozdro
Biblioteki parę postów do góry. Dziękować należy @elmaya bo ja to tylko tu na naszym pl przedstawiłem.
1. u mnie krzyczy brak biblioteki LittleFS.h - nie ma jej pod podanym adresem
2. Ten kod jest z usuniętym wyświetlaniem temperatury czy tak jak binarka z wyświetlaniem temperatury?
YoMan
________________________________________
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 ;)
rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

A była by nadzieja, żeby ten czujnik znalazł się w GUI Generic?? :idea:
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

rav20 pisze: pt cze 11, 2021 2:50 pm A była by nadzieja, żeby ten czujnik znalazł się w GUI Generic?? :idea:
Wygraj sobie soft z obsługą MPX5xxx przeprowadź kalibrację skrajnych wartości gdy sucho i wilgotno i powinno śmigać ;)
https://gui-generic-builder.supla.io/
rav20
Posty: 55
Rejestracja: czw lis 19, 2020 10:50 am
Lokalizacja: Dąbrowa Tarnowska

krycha88 pisze: pt cze 11, 2021 4:35 pm Wygraj sobie soft z obsługą MPX5xxx
Czy ja coś ominąłem ? :shock: Czy możesz rozwinąć temat ?
Czy chodzi o pomiar A0 - Analog input, ?
Jeśli dobrze kminię to inne czujniki podłączane do A0 też mogą wykorzystywać obsługę MPX5xxx :idea: ?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

rav20 pisze: sob cze 12, 2021 5:36 pm Jeśli dobrze kminię to inne czujniki podłączane do A0 też mogą wykorzystywać obsługę MPX5xxx :idea: ?
I to jest w tym zaje fajne właśnie ;)
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

rav20 pisze: sob cze 12, 2021 5:36 pm
krycha88 pisze: pt cze 11, 2021 4:35 pm Wygraj sobie soft z obsługą MPX5xxx
Czy ja coś ominąłem ? :shock: Czy możesz rozwinąć temat ?
Czy chodzi o pomiar A0 - Analog input, ?
Jeśli dobrze kminię to inne czujniki podłączane do A0 też mogą wykorzystywać obsługę MPX5xxx :idea: ?
Dla tego czujnika dodałem kanał który wyświetla wartość procentową. Napisałem ten czujnik w taki sposób, że za pomocą kalibracji określasz wartosci dolną oraz górną czujnika a później na podstawie tych danych oblicza się liniowo wartość pomiaru. Dzięki czemu obsluzysz praktycznie każdy sensor analogowy.

Jak znajdę czas to zrobię z tego oddzielny sposób pomiaru i nie będzie to się kryć pod nazwą MPX ;)
https://gui-generic-builder.supla.io/
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Przy takim uniwersalnym może być potrzeba dobierania innych dzielników do kanału analogowego.
Nie jestem pewny czy wszystkie czujniki z wyjściem analogowym mają takie samo napięcie wyjściowe.

Ale pomysł zacny ;)


P.S.
A tak z ciekawości bo jeszcze nie miałem okazji zmontować MPX jakie on ma wartości napięcia na wyjściu?
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

dobo pisze: sob cze 12, 2021 6:11 pm Przy takim uniwersalnym może być potrzeba dobierania innych dzielników do kanału analogowego.
Nie jestem pewny czy wszystkie czujniki z wyjściem analogowym mają takie samo napięcie wyjściowe.

Ale pomysł zacny ;)


P.S.
A tak z ciekawości bo jeszcze nie miałem okazji zmontować MPX jakie on ma wartości napięcia na wyjściu?
Wg mnie nie ma to znaczenia określasz min i max dla czujnika i to wszystko. Do pomiaru napięcia czy temperatury to się nie nadaje. oczywiście mogę się mylić :D
https://gui-generic-builder.supla.io/
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Z tego co kiedyś o tym czytałem i na szybko sobie teraz odświeżyłem co by nie palnąć głupoty napięcie wejściowe dla gołego ESP to najczęściej 1V i z tego co mi się wydaje aby zrobić np. pomiar napięcia to trzeba tak wykonać dzielnik aby to najwyższe napięcie pomiarowe na wyjściu z dzielnika miało max 1V. Podobnie z różnej maści czujnikami analogowymi chyba, że wszystkie czujniki niezależnie jakim napięciem je zasilimy to na pinie analogowym mają maksymalne napięcie 1V, a pewnie nie zawsze tak jest.
Jeśli się mylę to proszę mnie wyprowadzić z błędu.

Tak tylko dla przykładu.
Aby dokonać pomiaru wyższego napięcia niż może przyjąć ESP np. 5V zastosujemy dzielnik 4kΩ/1kΩ lub 40kΩ/10kΩ w ten sposób na wyjściu z dzielnika uzyskamy 1V, które to ESP przyjmie bez uszczerbku na zdrowiu.

Tak jak napisałem wcześniej jest to zacny pomysł :D
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

YoMan pisze: pt cze 11, 2021 2:34 pm
QLQ pisze: pn maja 31, 2021 4:35 pm
gruby23 pisze: pn maja 31, 2021 10:08 am Dzięki QLQ,. Działa super...ale przydało by się więcej ;) czyli wilgotność z czujnika pojemnościowego + temperatura z ds1820 + załączanie podlewania od wartości wilgotności jak to maxio2011 zauważył... chyba bez wejścia w Arduino się nie obejdzie. skąd pobrać biblioteki CSM i hygro_meter ? pozdro
Biblioteki parę postów do góry. Dziękować należy @elmaya bo ja to tylko tu na naszym pl przedstawiłem.
1. u mnie krzyczy brak biblioteki LittleFS.h - nie ma jej pod podanym adresem
2. Ten kod jest z usuniętym wyświetlaniem temperatury czy tak jak binarka z wyświetlaniem temperatury?
u mnie nie ma też tej biblioteki - sprawdzałem w "arduino/libraries/.." i się kompiluje. Co do kanału jest to oryginalnie sam kanał wilgotności :)
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”