Sterownik pompy studzienki chłonnej

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Docelowy czujnik do szamba z pogodynką oraz czujnikiem do skrzynki na listy ze względu na obecne warunki pogodowe znalazł inne zastosowanie, a mianowicie teraz służy do sterowania pompą, która jest zanurzona w studzience chłonnej, która przy obecnych opadach trochę nie wyrabia i nadmiar wody trzeba odpompować w inne miejsce.

Elementy jakie wykorzystałem to:
Wemos d1 mini
Ładowarka TP4056
Akumulator LG Li-Ion 3,7V / 3000mAh + koszyczek
Ogniwo słoneczne 5W 5V
Czujnik odległości AJ-SR04M
Czujnik zalania
BME280 (obecnie dokonuje pomiarów wewnątrz obudowy - na razie brak osłonki radiacyjnej).

Do pompy podłączony jest Neo Coolcam, który ją załącza i wyłącza. Natomiast Neo Coolcam sterowany jest z Wemosa linkami bezpośrednimi (pierwszy raz je zastosowałem i to bez, żadnego problemu).

Działanie jest następujące gdy zobaczę w aplikacji (dane z czujnika odległości), że studzienka już nie wyrabia to ręcznie załączam pompę poprzez aplikację.
Tak jak napisałem powyżej do załączania pompy używam przycisku z aplikacji natomiast fizycznie ten przycisk to mój czujnik zalania do tego przycisku ustawiony jest wirtualny przekaźnik, który wysyła linki bezpośrednie do Neo Coolcam czym załącza lub wyłącza pompę.
Czujnik zalania jako przycisk ma za zadanie tylko i wyłącznie wyłączyć pompę gdy zostanie odpompowana odpowiednia ilość wody ze studzienki chłonnej (ustawiane jest to za pomocą sondy zrobionej z dwóch nakrętek).
.
IMG_20210414_192721.jpg
IMG_20210414_192721.jpg (294.58 KiB) Przejrzano 2650 razy
IMG_20210414_201631.jpg
IMG_20210414_201631.jpg (213.11 KiB) Przejrzano 2650 razy
IMG_20210414_201745.jpg
IMG_20210414_201745.jpg (185.69 KiB) Przejrzano 2650 razy
.
.
PS. Projekt jest podobny do projektu @Robert Błaszczak https://www.blaszczak.pl/instrukcja-wyk ... cji-meteo/ miał być oparty o WeMos D1 ESP-Wroom-02 ale gdy załączał się panel to odłączało akumulatorek (działanie jak UPS) i wtedy całość się wyłączała ponieważ panel nie wyrabiał prądowo. Dlatego zastosowałem Wemod D1 Mini. Jeśli znajdę rozwiązanie na ominięcie tego to pewnie WeMos D1 ESP-Wroom-02 wróci ponownie do obudowy. Zastanawiam się jeszcze na ile ten panel poradzi sobie z doładowywaniem tego akumulatorka aby nie było przerwy w działaniu.
Ostatnio zmieniony czw kwie 15, 2021 8:15 am przez dobo, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Od czego są te dwa brązowe przewody z nakrętkami na końcu? Zalej klejem na gorąco lub sylikonem przepust na panel słoneczny, bo Ci woda zacieknie do środka, zwłaszcza że panel musi być skierowany do góry.

PS.
Zmień tytuł, bo nie potrzebnie prowadza chlew na forum. Nazwij go np. "Sterownik pompy studzienki chłonne". Będzie łatwiej ten temat znaleźć innym użytkownikom w przyszłości.
Obrazek
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Przewody z nakrętkami to sensor-czujnik wody czujnika zalania, który został dołożony do wspomnianego projektu (czujnika szamba i pogodynki).
Panel po obrzeżach przyklejony jest na sylikon ten otworek gdzie wychodzi zasilane z panela też jest uszczelniony sylikonem (nawet go troszkę wyciekło przy krawędzi po lewej stronie) dodatkowo 4 otwory przy narożnikach panelu, w których znajdują się nakrętki również zostały już zalane sylikonem.
Przewody z obudowy wychodzą przez dławnice więc wszystko jest hermetyczne.
Muszę jeszcze tylko opanować czujkę odległości bo wisi na kabelku i czasem łapie odczyt ścianki kręgu.

Przed wyjściem do pracy wrzuciłem to wszystko do studzienki odpaliłem pompę, która po odpompowaniu odpowiedniej ilości wody (poziom nakrętek w studzience) sama się wyłączyła.


PS. W podobny sposób jak z nakrętkami (sonda z 5 prętów) chciałem kiedyś zrobić czujnik szamba nawet gdzieś w szafie leży płytka, ale po dodaniu do GUI Generic czujnika odległości postanowiłem sprawdzić jak to będzie się sprawowało tylko chwilowo musi to poczekać ponieważ znalazło pilniejsze zastosowanie.
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Sondę ultradźwiękową dociąż kilkoma metalowymi nakrętkami albo nakrętkami o różnym fi.
Obrazek
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Dzięki za ciekawe rozwiązanie, ale po pracy na szybko poradziłem sobie inaczej. Znalazłem kawałek (50 cm) rury elektroinstalacyjnej średnica minimalnie była większa więc na obwód czujki nawinąłem trochę taśmy by zwiększyć średnicę czujki względem średnicy rury. Do drugiego końca rurki przyczepiłem kawałek drutu aby całość zahaczyć za krawędź włazu.
Jest to rozwiązanie na już ale docelowo jak zmontuję zestaw typowo dla studzienki to raczej zastosuję tam zasilanie z sieci i pomyślę o uchwycie przykręcanym do komina studzienki albo do pokrywy by się to nie majtało i było cały czas w jednym miejscu.
Awatar użytkownika
dzikusk
Posty: 204
Rejestracja: wt maja 01, 2018 7:24 pm
Lokalizacja: Bolesławiec

dobo pisze: czw kwie 15, 2021 8:48 pm Dzięki za ciekawe rozwiązanie, ale po pracy na szybko poradziłem sobie inaczej. Znalazłem kawałek (50 cm) rury elektroinstalacyjnej średnica minimalnie była większa więc na obwód czujki nawinąłem trochę taśmy by zwiększyć średnicę czujki względem średnicy rury. Do drugiego końca rurki przyczepiłem kawałek drutu aby całość zahaczyć za krawędź włazu.
Jest to rozwiązanie na już ale docelowo jak zmontuję zestaw typowo dla studzienki to raczej zastosuję tam zasilanie z sieci i pomyślę o uchwycie przykręcanym do komina studzienki albo do pokrywy by się to nie majtało i było cały czas w jednym miejscu.
Możesz wrzucić jakieś fotki całego rozwiązania? Przymieżam się do takiej metody.
Mój czujnik pogodowy
https://krasnikgorny.aqi.eco/pl
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Sorki za opóźnienie z fotką zapomniałem wrzucić.
.
IMG_20210416_065941.jpg
IMG_20210416_065941.jpg (372.36 KiB) Przejrzano 2146 razy
Jarson78
Posty: 146
Rejestracja: pn cze 11, 2018 10:54 am

Mam pytanie do was panowie bo po ostatnich opadach poziom wód gruntowych strasznie wzrósł i moja oczyszczalnia, a dokładnie drenaż jest cały zalany. Na szczęście na końcu drenażu mam jeszcze studzienkę z której mogę odpompowywać wodę. Narazie mam zrobione sterowanie tak na sxybko ale jestem w trakcie robienia tego od nowa bo widzę że bez pompy się nie obejdzie.
W związku z tym mam pytanie.
Pompę mam podpięta do sonoffa natomiast do Wemosa podłączyłem dwa czujniki zalania. Sondę od jednego umieściłem prawie na dnie i ona za pomocą linków bezpośrednich wyłącza i pompę natomiast sondę od drugiego czujnika zamontowałem w miejscu w którym chciałbym aby się uruchomiła pompa. Jednak link bezpośredni od włączenia pompy nie uruchamia jej. Nieważne czy wkleję go w miejscu załącz czy wyłącz przy czujniku zalania link i tak nie uruchamia pompy.
W obu czujnikach ustawiłem wszystko tak samo, jedynie przy jednym link jest on a przy drugim off.
Co może być nie tak że link nie chce uruchomić sonoffa?
Awatar użytkownika
dzikusk
Posty: 204
Rejestracja: wt maja 01, 2018 7:24 pm
Lokalizacja: Bolesławiec

A czy w sofcie tego SonOffa określiłeś poprawnie GPIO przekaźnika?
Mój czujnik pogodowy
https://krasnikgorny.aqi.eco/pl
Jarson78
Posty: 146
Rejestracja: pn cze 11, 2018 10:54 am

Szczerze mówiąc nawet nie wiem jaki soft mam w sonoffie bo kupiłem go już z wgranym dawno temu i do tej pory używałem go do włączania lampy.
Apką włączam i wyłączam bez problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”