Licznik wody MBUS

glowa2000
Posty: 8
Rejestracja: ndz gru 23, 2018 10:08 am

lukosław pisze: czw cze 10, 2021 9:17 am Odpaliłem cały zestaw na rpi i od kilku dni obserwuję pomiary, ale ciągle jest coś nie tak.

- odczyty wmbusmeters potrafią mi się zwiesić, np wszystko działa ok przez kilkanaście godzin, po czym nagle widzę, że plik z danymi wodomierza przestaje być odświeżany i musze ręcznie zrestartować proces. Aktualnie zwiększyłem loglevel na debug i będę śledził logi w sytuacji gdy to się powtórzy.
- nawet gdy wmbusmeters działa ok, to raz na czas (średnio raz na dobę) dostaję taki wynik jak na obrazku, co całkowicie psuje mi wszystkie odczyty. Nie wiem czy to wina supla-virtual-device czy faktycznie plik z takimi wartościami pojawia się w pliku z danymi wodomierza. Screenshot 2021-06-10 at 11.15.02.jpg

Czy ktoś z Was może miał podobne problemy i wie jak temu zaradzić?
U mnie jest to samo i nie wiem jak z tym sobie poradzić :shock:
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Jeśli chodzi o problem z dziwnymi, wysokimi odczytami mierników to u mnie już nie występuje. Padła mi karta pamięci w pi i po reinstalacji już jest ok.
Natomiast w kwestii problemu z zawieszaniem się odczytów z dongla i wmbusmeters, to problem czasem występuje, a czasem nie. Na githubie projektu jest kilka wątków na ten temat, które niestety nie zostały rozwiązane: https://github.com/weetmuts/wmbusmeters/issues
Można spróbować użyć opcji resetafter lub alarmtimeout.
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

lukosław pisze: śr lip 07, 2021 7:27 am Jeśli chodzi o problem z dziwnymi, wysokimi odczytami mierników to u mnie już nie występuje. Padła mi karta pamięci w pi i po reinstalacji już jest ok.
Natomiast w kwestii problemu z zawieszaniem się odczytów z dongla i wmbusmeters, to problem czasem występuje, a czasem nie. Na githubie projektu jest kilka wątków na ten temat, które niestety nie zostały rozwiązane: https://github.com/weetmuts/wmbusmeters/issues
Można spróbować użyć opcji resetafter lub alarmtimeout.
Czyli instalowałeś wszystko z SVD od początku. A weź proszę zmień cokolwiek w Cloud. Np zapiszz korekcję temp w dowolnym termometrze i sprawdź czy odczyty w cloud z rpi "wstaną" .
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Tak instalowałem wszystko od początku (SVD jako ostatnie). Nie mam żadnych problemów z SVD, problem jest ewidentnie z wmbusmeters bo widzę w logach tego procesu, że ma problem z dogadaniem się z donglem ([SpecifiedDeviceNotFound] the device rtlwmbus:868.9M:c1,t1 is not working) i są momenty kiedy plik z wynikami nie jest odświeżany co minutę (tylko np ostatnia modyfikacja pliku jest z przed jakiegoś czasu).

U mnie dodatkowo wmbusmeters działał bardzo agresywnie i odpytywał inne porty niż USB, przez co nie działał bluetooth. Musiałem ustawić donotprobe=/dev/ttyAMA0 żeby BT działał.
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

Jakiś czas temu został przygotowany adapter do układu im871a posiadający wszystkie wyprowadzenia i co najważniejsze wyjście na zewnętrzną antenę.

Zewnętrzna antena zdecydowanie rozszerza realny zasięg w porównaniu do wersji USB układu im871a.

Adapter umożliwia połączenie z Raspberry Pi bezpośrednio po łączu serial.

Wyprowadzenia portu serial układu dają możliwość łaczenia z ESP 8266 i ESP 32

Adapter w pełni współdziała z https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

Jest przez niego natywnie wykrywany na porcie serial Rasperry Pi

Zainteresowanych zachęcam do kontaktu na priv tu na forum.
IM871Aadapter072021.jpg
IM871Aadapter072021.jpg (3.88 MiB) Przejrzano 2461 razy
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

vcompl pisze: pn lip 12, 2021 8:15 pm Jakiś czas temu został przygotowany adapter do układu im871a posiadający wszystkie wyprowadzenia i co najważniejsze wyjście na zewnętrzną antenę.

Zewnętrzna antena zdecydowanie rozszerza realny zasięg w porównaniu do wersji USB układu im871a.

Adapter umożliwia połączenie z Raspberry Pi bezpośrednio po łączu serial.

Wyprowadzenia portu serial układu dają możliwość łaczenia z ESP 8266 i ESP 32

Adapter w pełni współdziała z https://github.com/weetmuts/wmbusmeters

Jest przez niego natywnie wykrywany na porcie serial Rasperry Pi

Zainteresowanych zachęcam do kontaktu na priv tu na forum.

IM871Aadapter072021.jpg
E tam. Ja mam dongla dvbtv za 30 zł właśnie z antena zewnętrzną. Ostatnio przypadkiem szukając stacji pogody na 868MHz poczytałem stacje pqliw ok.1.5km ode mnie 😷😁 tu masz screeny: https://forum.supla.org/viewtopic.php?f=9&t=8735
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
vcompl
Posty: 158
Rejestracja: pn kwie 11, 2016 1:32 pm

@QLQ - im871a to specializowany układ do odczytu ramek WMBUS posiadający wbudowane dekodowanie i szyfrowanie AES
Posiada regulowany programowo poziom wzmocnienia i inne funkcje.

Dongel DVBT nie zawsze działa stabilnie. Szczególnie z Raspberry Pi Zero (gdzie wyłowienie ramki z sygnały 868MHZ i dekodowanie jej zabiera moc procesora i zajmuje pamięć). NIe połączysz go w prosty sposób z ESP. itd...
maxio2011
Posty: 116
Rejestracja: pt sty 22, 2021 1:08 pm

pytanie do użytkowników jak się sprawuje to rozwiązanie posiadam nakładke Izar RC + dodatkowo ma być zczytywane temp. z czujników Xiaomi

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

maxio2011 pisze: pn lis 08, 2021 12:46 pm pytanie do użytkowników jak się sprawuje to rozwiązanie posiadam nakładke Izar RC + dodatkowo ma być zczytywane temp. z czujników Xiaomi

Pozdrawiam
U mnie działa bez problemu od początku praktycznie tego wątku.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
maxio2011
Posty: 116
Rejestracja: pt sty 22, 2021 1:08 pm

dongel na usb z popularnego "portalu" załatwia sprawę?

i sprawa druga ktoś próbował odczyt wyłapać z salusa 091flrf ?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”