Licznik wody MBUS

Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

U mnie działa od 13 dni z wodomierzami TECHEM Radio 4. Niestety, nie jest to ze strony wodomierza działanie, jakiego bym sobie życzył. Wodomierz wysyła telegram co ok. 60 sekund. Jednak wartość liczydła w telegramie jest aktualizowana raz na dobę i zaokrąglana do 100 litrów (pomimo że liczydło mechaniczne ma trzy miejsca po przecinku). Tak więc u mnie zużycie pokazywane jest na wykresie jako jeden słupek o 1:00 w nocy. Czekam na odpowiedź z centrali TECHEM z Niemiec, czy można to przeprogramować. W polskim oddziale nie wiedzą :( .

Tak wygląda odczyt w Supli (pusty słupek to brak zużycia - nieobecność domowników):

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

U mnie za to Sapel Diehl na bieżąco. Właśnie brałem prysznic to ten słupek na wykresie.
.
Screenshot_20210521-190507_SUPLA .jpg
Screenshot_20210521-190507_SUPLA .jpg (107.92 KiB) Przejrzano 3705 razy
Screenshot_20210521-190532_SUPLA .jpg
Screenshot_20210521-190532_SUPLA .jpg (145.24 KiB) Przejrzano 3705 razy
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Siadłem dziś do poradnika aby jeszcze raz sprawdzić poprawność komend a tu jakiś zoonk ..: :shock: :roll: :(

Kod: Zaznacz cały

pi@raspberrypi:~ $ git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
Cloning into 'rtl-sdr'...
fatal: unable to connect to git.osmocom.org:
git.osmocom.org[0: 78.46.96.155]: errno=Connection timed out
git.osmocom.org[1: 2a01:4f8:120:8470::2]: errno=Network is unreachable

jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Udało mi się dzisiaj odpalić i odczytać wodomierz z nakładką DIEHL IZAR, przy użyciu tego popularnego niebieskiego dongla DVBT z antenką (dostępnego również na aliexpress). Gdyby ktoś się zastanawiał nad zakupem, to działa elegancko. Na razie testowo na komputerze, ale mam nadzieję, że integracja z suplą na rpi pójdzie równie gładko. :)
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

Siedziałem wczoraj i dziś parę godzin trzykronie na czystym s
Rpi aby jeszcze raz zainstalować liczniki dla potrzeb poradnika i za diabła mi nie wychodzi!! Tj znajduje mi liczniki ale nie tworzy plików z wartościami, log że ścieżki wmbusters.conf jest pusty. Svd działa poprawnie , nie mam już siły i nerwów.

Komenda bez problemu znajduje liczniki:

Kod: Zaznacz cały

 wmbusmeters --format=json rtlwmbus:868.9M:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY   


Po kolei wg komend:

Kod: Zaznacz cały

  ####################  #############################

sudo apt-get update
sudo apt install ncurses-dev apt cmake librtlsdr-dev
sudo apt install git git-core cmake libusb-1.0-0-dev build-essential
sudo apt install libtool-bin automake make info libc6-dev libgmp-dev libgmp3-dev gawk qpdf bison


######################  INSTALACJA RTL-SDR  #########################
git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
cd rtl-sdr/
mkdir build
cd build
cmake ../
make
sudo make install
sudo ldconfig
cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON
cd
sudo cp ./rtl-sdr/rtl-sdr.rules /etc/udev/rules.d/
ls -l /dev/rtlsdr*
####


########################### INSTALACJA WBUS-RTL     ################################
git clone https://github.com/weetmuts/rtl-wmbus.git
cd rtl-wmbus
make rrelease
sudo cp rtl-wmbus/build/rtl_wmbus /usr/bin/rtl_wmbus

############################## INSTALACJA WMBUSMETERS   ###############################
git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
cd wmbusmeters
make && make test
sudo make install
cd
sudo systemctl daemon-reload

************************** PRZYKŁADOWY TEST DZIAŁANIA  ****************************************
TESTTOWANIE liczniki izar KOMENDA:
wmbusmeters --format=json rtlwmbus:868.9M:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY
lub
wmbusmeters --format=json auto:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY

*******************************************  TEST ****************************************
Potem SVD z poradnika Roberta. Na końcu tworzenie plików liczników
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Zibi
Posty: 609
Rejestracja: śr lip 31, 2019 9:20 am
Lokalizacja: Białogard

Robert Błaszczak pisze: pt maja 21, 2021 5:03 pm U mnie działa od 13 dni z wodomierzami TECHEM Radio 4. Niestety, nie jest to ze strony wodomierza działanie, jakiego bym sobie życzył. Wodomierz wysyła telegram co ok. 60 sekund. Jednak wartość liczydła w telegramie jest aktualizowana raz na dobę i zaokrąglana do 100 litrów (pomimo że liczydło mechaniczne ma trzy miejsca po przecinku). Tak więc u mnie zużycie pokazywane jest na wykresie jako jeden słupek o 1:00 w nocy. Czekam na odpowiedź z centrali TECHEM z Niemiec, czy można to przeprogramować. W polskim oddziale nie wiedzą :( .

Tak wygląda odczyt w Supli (pusty słupek to brak zużycia - nieobecność domowników):
Ja również mam wodomierze techem. To ciekawe co napiszą.
Robert czekam z niecierpliwością na poradnik.
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Robert Błaszczak pisze: pt maja 21, 2021 5:03 pm U mnie działa od 13 dni z wodomierzami TECHEM Radio 4...[/img]
Jakiego Rpi używasz? Pi Zero W(H) jak opisałeś w artykule na swojej stronie, czy czegoś mocniejszego?
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3940
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

3B+ z drugą instancją SVD.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
maciej38
Posty: 23
Rejestracja: wt wrz 11, 2018 8:07 pm

Zibi pisze: ndz maja 23, 2021 7:37 pm
Robert Błaszczak pisze: pt maja 21, 2021 5:03 pm U mnie działa od 13 dni z wodomierzami TECHEM Radio 4. Niestety, nie jest to ze strony wodomierza działanie, jakiego bym sobie życzył. Wodomierz wysyła telegram co ok. 60 sekund. Jednak wartość liczydła w telegramie jest aktualizowana raz na dobę i zaokrąglana do 100 litrów (pomimo że liczydło mechaniczne ma trzy miejsca po przecinku). Tak więc u mnie zużycie pokazywane jest na wykresie jako jeden słupek o 1:00 w nocy. Czekam na odpowiedź z centrali TECHEM z Niemiec, czy można to przeprogramować. W polskim oddziale nie wiedzą :( .

Tak wygląda odczyt w Supli (pusty słupek to brak zużycia - nieobecność domowników):
Ja również mam wodomierze techem. To ciekawe co napiszą.
Robert czekam z niecierpliwością na poradnik.
Też jestem (nie)szczęśliwym posiadaczem wodomierzy Techem. Czekam z niecierpliwością.

Dodam jeszcze, że mam również podzielniki ciepła Techemu. Można je odczytać poleceniem

Kod: Zaznacz cały

wmbusmeters --format=json auto:t1,c1 MyWater fhkvdataiii '*' NOKEY
Tyle, że wiadomo zmienność odczytów raczej sezonowa, ale w telegramie jest pole oznaczone "temp_room_c" i to może się komuś przydać :)
--
Każda dostatecznie zaawansowana technologia niczym nie różni się od magii.
Arthur C. Clarke
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

No dobra chlopaki. Do końca tej niedzieli poradnik do dongla DVBT na RPI wraz z SVD powinien być gotowy. Ostatni problem rtl-svd rozwiązany. Nie tworzył plików przy instalacji w usr/bin tylko w usr/local/bin co prowadziło , że komenda odczytu liczników wmbusmeters działała ale już odczyt poprzez usługę odpaloną przez systemstl nie . Tylko 20h na to poświęciłem ale to dla tego , że lnx'a dopiero poznaje ale dałem rade :mrgreen:

EDIT 26-05-2021 g.22:09

WERSJA W PIGUŁCE
Wersja komend po kolei jakie trzeba wykonać aby mieć odczyt wodomierzy na RPI przez SVD :

Po znalezieniu wodomierzy po ID bramka odczytu powinna poprawnie działać
.

Kod: Zaznacz cały

##################################################################################################
Aktualizacja MALINY:
sudo apt-get update
sudo apt install ncurses-dev apt cmake librtlsdr-dev
sudo apt install git git-core cmake libusb-1.0-0-dev build-essential
sudo apt install libtool-bin automake make info libc6-dev libgmp-dev libgmp3-dev gawk qpdf bison


######################  INSTALACJA RTL-SDR  ######################################################

git clone git://git.osmocom.org/rtl-sdr.git
cd rtl-sdr/
mkdir build
cd build
cmake ../
make
sudo make install
sudo ldconfig
cmake ../ -DINSTALL_UDEV_RULES=ON
cd
sudo cp ./rtl-sdr/rtl-sdr.rules /etc/udev/rules.d/

####################### !!!!!!! WAŻNE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! #############
cd /usr/local/bin 
sudo cp rtl_adsb rtl_biast rtl_eeprom rtl_fm rtl_power rtl_sdr  rtl_tcp rtl_test /usr/bin

################################################################################################


########################### INSTALACJA WBUS-RTL     #############################################
git clone https://github.com/weetmuts/rtl-wmbus.git
cd rtl-wmbus
make release
cd
sudo cp rtl-wmbus/build/rtl_wmbus /usr/bin/rtl_wmbus

############################## INSTALACJA WMBUSMETERS   #########################################
git clone https://github.com/weetmuts/wmbusmeters.git
cd wmbusmeters
make && make test
sudo make install
cd
###################################################################################################
sudo apt-get autoclean
sudo systemctl daemon-reload
sudo reboot
###################################################################################################



***********************************************************************************************************************************
***********************************************************************************************************************************
**** /// TERAZ NAJWAŻNIEJSZE ABY ODNALEŚĆ SWOJE WODOMIERZE************ PRZYKŁADOWY TEST DZIAŁANIA I SZUKANIA NASZYCH WODOMIERZY ***
***********************************************************************************************************************************
***********************************************************************************************************************************

# musimy znaleźć nasze liczniki więc dla DONGLA DVBT ja mam taką komendę:

wmbusmeters --format=json rtlwmbus:868.9M:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY
lub dla oryginalnego USB DONLE za ~400 ZŁ
wmbusmeters --format=json auto:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY
lub
wmbusmeters --format=json rtlwmbus:868.95M:t1 MyWater mkradio4 '*' NOKEY
lub
..... etc kombinuj !! :)

jak znalazłeś to dalej edytujemy:

#################################################################################################################################
sudo nano  /etc/wmbusmeters.conf

#NIE KOPIJU TEJ LINI - ja mam tak skonfigurowany wmbusmeters.conf:

loglevel=normal
# poniższa linia jest NAJWAŻNIEJSZA do odczytu, ponieważ tak znajduję swoje (rtlwmbus:868.9M:t1,c1) : wmbusmeters --format=json rtlwmbus:868.9M:t1,c1 MyWater izar '*' NOKEY:
device=rtlwmbus:868.9M:t1    
#
logtelegrams=false
format=json
meterfiles=/var/log/wmbusmeters/meter_readings
meterfilesaction=overwrite
logfile=/var/log/wmbusmeters/wmbusmeters.log


###########################################################################################################################
Teraz jak znajdziemy nasze Wodomierze to tworzymy pliki: 

# wychodzimy do gł katalogu i piszemy komendę:

cd /etc/wmbusmeters.d

# tworzymy pliki wodomierzy z których to będą przesyłane dane do Supla Virtual Device : 

sudo nano wodomierz0   // pierwszy wodomierz

# jak mamy ID np 22334455 to zawartość pliku ma być taka: 

name=wodomierz0
id=22334455

# analogicznie dla kolejnego:

sudo nano wodomierz1   // drugi wodomierz

name=wodomierz1
id=33445566

# i kolejnego:

name=wodomierz2
id=44556677

# i kolejnego:

name=wodomierz3
id=66778899


############################### komenda aby system wmbusmeters wsawał po resecie RPI ###################################

pi@raspberrypi:~ $ sudo systemctl enable wmbusmeters


##########################################################################################################################################################################
##########################################################################################################################################################################
###################################### instalacja Supla Virtual Device wg Robert Błaszczak - https://www.blaszczak.pl/supla-virtual-device-bramka-dla-czujnikow-xiaomi-lywsd03mmc/################################################
######### mając aktualną instalację nie musimy już aktualizować RPI tylko lecimy: ##################################
##########################################################################################################################################################################
##########################################################################################################################################################################

sudo apt-get install -y mc git libssl-dev bc python3-pip supervisor

# gdybyśmy chcieli mieć też bramkę dla  czujników temp i wilg Xiaomi ( myślę , że też można to instaować z marszu) :

pip3 install bluepy

###########################################################################################################################

git clone https://github.com/lukbek/supla-virtual-device.git
cd supla-virtual-device
./install.sh

nano supla-virtual-device.cfg

# ja mam tak:
[GLOBAL]
device_name=TWOJA_NAZWA_BRAMKI

[SERVER]
host=svrXX.supla.org
protocol_version=12

[AUTH]
email=twojemaildokontasupla@domena.com

##################### zgodnie z nazwami co wyzej tworzyliśmy ######################################

[CHANNEL_0]
function=IC_WATER_METER
file=/var/log/wmbusmeters/meter_readings/wodomierz0

[CHANNEL_1]
function=IC_WATER_METER
file=/var/log/wmbusmeters/meter_readings/wodomierz1

[CHANNEL_2]
function=IC_WATER_METER
file=/var/log/wmbusmeters/meter_readings/wodomierz2

[CHANNEL_3]
function=IC_WATER_METER
file=/var/log/wmbusmeters/meter_readings/wodomierz3

#####################################################################################

sudo nano /etc/supervisor/supervisord.conf

# sekcja ma być:
[unix_http_server]
file=/var/run/supervisor.sock ; (the path to the socket file)
chmod=0770 ; sockef file mode (default 0700)
chown=root:pi
# 
# teraz tworzymy / edytujemy :

sudo nano /etc/supervisor/conf.d/supla-virtual-device.conf

# ma być:

[program:supla-virtual-device]
command=/home/pi/supla-virtual-device/supla-virtual-device
directory=/home/pi/supla-virtual-device
autostart=true
autorestart=true
user=pi

# i reset :

sudo service supervisor restart
supervisorctl restart supla-virtual-device
sudo reboot
############################################################################################################



EDIT 22:14
WAŻNE O CZYM ZAPOMNIAŁEM - W CLOUD NALEŻY WPISAĆ 1000imp/m3
Clip_3.jpg
Clip_3.jpg (30.24 KiB) Przejrzano 3494 razy
.
EDIT 22:18 do niedzieli postaram się wrzucić też obraz SD RPI aby tylko wyedytować parę plików i mieć gotowe. Dziś padam na twarz bo przejechałem ~600 km od 7 rano i idę spać :)
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”