Supla GPRS

Sheezo
Posty: 34
Rejestracja: czw paź 21, 2021 1:28 pm

Dzień dobry,

Jestem nowy na forum więc proszę o wyrozumiałość.
Chciałbym przedstawić 8 kanałowy sterownik GSM. Powstał, gdyż znajomy nalegał, aby mieć kontrolę po supli w domku letniskowym.
Sterownik wyposażony jest w:
- modem GSM SIM800C
- mikrokontroler Cortex M3
- magistralę USB do konfiguracji sterownika (dedykowana aplikacja PC na windows)
- magistralę RS485 do rozbudowy systemu.
- 8 wyjść przekaźnikowych (NC, NO, COM)
- 8 wejść stykowych
- wejście alarmowe (należy podłączyć równolegle z syreną alarmową, ma się dzięki temu powiadomienie SMS)

Zasilanie sterownika od 8VDC do 35VDC.

Modułem można sterować zarówno po SMS-ach jak i poprzez suple. Zaimplementowana jest także funkcja clip.
Do konfiguracji sterownika napisana jest aplikacja PC. Sterownik może pracować w 2 trybach, jako zwykłe wyjścia przekaźnikowe lub sterowanie roletami.
Sterownik w trybie pracy jako wyjścia przekaźnikowe rejestruje w supli 8 kanałów jako:
- włącznik światła
- włącznik zasilania
- otwieranie/zamykanie bramy garażowej
- otwieranie/zamykanie bramy wjazdowej
- otwieranie/zamykanie furtki
- otwieranie/zamykanie drzwi

Jeżeli skonfigurowany zostanie jako sterowanie roletami, zarejestruje 4 kanały.
Ponadto każde z wejść można skonfigurować jako czujnik otwarcia/zamknięcia.

Już nawet paru osobom udało mi się sprzedać ten wynalazek i sobie bardzo chwalą.
Wydaje się być idealnym rozwiązaniem w miejscach gdzie nie ma dostępu do wifi.

Co o tym sądzicie?
IMG_20200927_114746.jpg
IMG_20200927_114746.jpg (1.09 MiB) Przejrzano 1837 razy
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Czy sterownik pokazany na zdjęciu to gotowiec kupiony od chińczyków, czy to Twój projekt elektroniki?
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Sheezo
Posty: 34
Rejestracja: czw paź 21, 2021 1:28 pm

Witam.

Wszystko zrobiłem sam. PCB zlecone w JLCPCB.
Nie ukrywam, że bardzo podobne na wifi też robiłem, ale akurat GPRS to było małe wyzwanie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

No to gratuluję. Wygląda naprawdę ciekawie.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wygląda nieźle. Podziel się schematami i źródłami.
Sheezo
Posty: 34
Rejestracja: czw paź 21, 2021 1:28 pm

Jak tylko skończę całkowicie firmware to udostępnię. Zostało mi kilka rzeczy do zrobienia w obsłudze rolet przy pracy z wieloma połączonymi sterownikami. Idea jest taka, że jeden moduł wyposażony jest w modem GSM, a reszta po RS485 pracują jako slave bez modemu. Master musi na bierząco odczytywać status położenia każdej rolety i w razie zmiany aktualizować na serwer. Tryb wyjść przekaźnikowych już fajnie działa, zostały rolety.
System master-slave zrobiony został dlatego, aby przy większej liczbie kanałów nie trzeba było stosować kolejnych kart SIM. Będzie można zarejestrować do 32 kanałów w trybie wyjść przekaźnikowych lub 16 kanałów dla pracy w trybie rolet na jednej karcie SIM. Konfiguracja może być też mieszana, np. 16 kanałów oświetlenia i 8 kanałów rolet.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Właśnie zastanawiałem się co to są zaciski oznaczone A i B. A to magistrala RS485. No to jeszcze bardziej ciekawy sterownik się zapowiada. Fajny projekt do domków letniskowych, itp, gdzie nie mamy stałego łącza do sieci Internet.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Sheezo pisze: wt paź 26, 2021 5:31 pm [...] Modułem można sterować zarówno po SMS-ach jak i poprzez suple. Zaimplementowana jest także funkcja clip. [...]
Witam,
sprzęt prezentuje się i zapowiada bardzo ciekawie. Czym jest funkcja clip?
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Sheezo
Posty: 34
Rejestracja: czw paź 21, 2021 1:28 pm

Funkcja clip to reakcja na połączenie głosowe. Sterownik automatycznie rozłącza połączenie i wykonuje ustawione zadanie np. przełączenie kanału 3.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

A CLIP (Calling Line Identification Presentation) to prezentacja numeru. W sterowniku programujesz numery telefonów które mogą sterować kanałami.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”