Kotłownik

Adamo28
Posty: 136
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

W domu jest piec pelletowy, dość ubogi jeśli chodzi o ficzery. Jakiś rok temu dołożyłem do niego powiadomienie SMS na modemie GSM MG300b jeśli piec złapie jakiś błąd (np nie rozpali się bo skończy się pellet lub z innego powodu...) W sterowniku jest wyjście OC o sygnalizacji więc było łatwo. Ale zawsze marzył mi się pomiar pelletu w zasobniku i tak oto dokonało się :D
Pomiar pelletu w zrobiony na VL53L0X w obudowie po antenie GPS (idealnie się mieści plus są magnesy od spodu i można dowolnie manewrować) do tego pomiar temperatury i wilgotności w kotłowni na BME, temperatura kotła (pieca) na DS18B20 i pomiar temperatury spalin na MAX6675 i dołożony RCWL0516 jako czujnik ruchu/wejść do kotłowni. Wszystko pięknie spięte na GUI Genericu. Włączona obsługa Pushover i warunkowanie przekaźnika więc po zejściu poziomu pelletu do poziomu minimum przychodzi push na telefon :) miodzio. Temperatury ładnie pracują, widać na wykresach jak piec rozpala się i jak wygląda rozbiór ciepła. RCWL działa nawet za dobrze po zamknięciu obudowy i za każdym razem jak wykryje ruch zmienia się ikonka w Supli (można też dołożyć do tego powiadomienie push o wykryciu ruchu ale z jakiegoś powodu czasami pokazuje ruch pomimo że nic się tam nie dzieje a myszy nie ma) dodatkowo spiąłem go z licznikiem impulsów i na wykresach już widać wyraźnie gdy ktoś się kręci koło pieca. Gui Generic mega, chylę czoła za dołożenie Pusha i warunkowanie przekaźnika.
Załączniki
4.jpg
4.jpg (78.73 KiB) Przejrzano 2283 razy
2.jpg
2.jpg (198.11 KiB) Przejrzano 2283 razy
1.jpg
1.jpg (210.45 KiB) Przejrzano 2283 razy
Adamo28
Posty: 136
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

I zdjęcia z apki, gdy wykrywa ruch złodziej idzie w drugą stronę, uśmiecha się i na worku jest symbol $ :lol:
Załączniki
6.jpg
6.jpg (92.43 KiB) Przejrzano 2282 razy
5.jpg
5.jpg (95.17 KiB) Przejrzano 2282 razy
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Może wrzuć jeszcze screeny jak to wszystko poustawiałeś w GUI-Generic :) zwłaszcza warunkowania.
https://gui-generic-builder.supla.io/
bigthomas
Posty: 234
Rejestracja: pn sie 12, 2019 3:35 pm

Mnie ciekawi czy poziom pelletu nie skacze Ci co chwila na tym czujniku VL53L0X.
I czy różny kąt padania światła (bo pellet to nie ściana) nie przeszkadza.
Adamo28
Posty: 136
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

Poziom pelletu obecnie wskazuje 55cm (od czujnika do lustra pelletu jest 55cm ), i skacze od 54.7 do 56.1 tak mniej więcej, dla mnie akceptowalne. W samym zasobniku panuje ciemność (klapa na której jest przyczepiony VL53L0X) więc tylko na plus dla tego czujnika. Bardziej się boje że z czasem to oczko się zakurzy i trzeba będzie przecierać, trochę się bałem tych ultradźwiękowych właśnie ze względu na pył. Gdy pelletu ubędzie do 80cm wyśle pusha o dosypaniu. Gdy dosypie pełen zasobnik i czujnik wskaże poniżej 30cm następuje zresetowanie warunku (przekaźnik wirtualny warunkuje się na off - gdy się dosypie mniej nie zresetuje się ale można zrobić to z apki/strony albo zmiennie warunkowanie na razie trwają testy).

Wymyśliłem to tak. Dwa przyciski i dwa przekaźniki wirtualne. Jeden zestaw jest dla czujnika ruchu (ten jest dodatkowo powiązany z pinem do licznika impulsów - ta finezyjna zworka na DO i D5) Drugi zestaw jest dla czujnika poziomu. Pierwszy przekaźnik uruchamiam przyciskiem z czujnika RCWL czyli zmieniam jego stan włącz - wyłącz i tu mogę dodać powiadomienie pushover. Drugi przekaźnik warunkuje poziomem z czujnika VL53L0X i gdy poziom spadnie do 80cm uruchamia przekaźnik (ukryty dla urządzeń klienckich) który wysyła powiadomienie pushover. Po dosypaniu pelletu do stanu 30cm warunkowanie wyłącza przekaźniki i cykl się zamyka.

Powiem szczerze że mocno tam grzebałem w tych ustawieniach i już sam nie pamiętam dokładnie jak to zostawiłem. Zrobię jakieś zrzutki z ustawień po 11 listopada to wrzucę. Zrobiłem dwa przyciski choć jednego nie wykorzystuje bo występował problem z tą odwróconą logiką dla pierwszego przycisku na liście co wprowadzało esp w tryb config. Jedyne co mi na tą chwile przeszkadza to wyzwalanie się RCWL ale to bardziej sprzętowy problem do którego usiądę w wolnej chwili jak tylko ją znajdę :lol:
Awatar użytkownika
MadOnion78
Posty: 1060
Rejestracja: ndz lis 24, 2019 3:53 pm
Lokalizacja: Głubczyce

Zastanawia mnie to czy można by było użyć do stacji uzdatniania. A może już ktoś z powodzeniem używa ?
3x SRW-01, 1x mSRW-01, 7x ROW-02, 2x SBW-02, 2x LIW-01, 1x SLW-02, 1x SLW-02, 1x MEW-01, 1x DIW-01, RNW-01 ;)
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1772
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Jak autorowi skacze pomiar to rób pomiary co 1 sekundę i licz średnią z ostatnich 10-20 pomiarów.
Obrazek
Adamo28
Posty: 136
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

Korzystam z GUI więc sobie nic nie uśrednię, wahania jednego centymetra są dla mnie nie istotne w tym układzie. Najbardziej zależało mi na pushover, co ciekawe pierwsze pająki robiłem na nodeMCU v3 gdzie z powodzeniem mi to funkcjonowało, potem zmontowałem układ na zwykłym wemosie i tam za każdym razem po wysłaniu albo tuż przez wysłaniem pusha wemos się resetował i w sumie nie mogłem sobie z tym poradzić, wgrałem do pro i wszystko działa jak malina na tym samym wsadzie. Dodam że wcześniej próbowałem lepić swoje wypociny w Arduino IDE na podstawie wersji GUI zanim krycha88 przepisał wszystko po nowemu i powrzucał wszystko w progmem-y w poszukiwaniu pamięci i tam pushe na nodeMCU działały tak że 1 na 10 push resetował nodeMCU ( przynajmniej po tym jak zacząłem w nim grzebać). Dla mnie jest nie pojęte jak TYLE wszystkiego jest zmieszczone w tym układzie i działa to bez wykrzaczania się kiedy korzystam z pushovera.
krycha88
Posty: 5175
Rejestracja: pt lis 16, 2018 7:25 am
Kontakt:

Adamo28 pisze: śr lis 03, 2021 4:37 pm Korzystam z GUI więc sobie nic nie uśrednię, wahania jednego centymetra są dla mnie nie istotne w tym układzie. Najbardziej zależało mi na pushover, co ciekawe pierwsze pająki robiłem na nodeMCU v3 gdzie z powodzeniem mi to funkcjonowało, potem zmontowałem układ na zwykłym wemosie i tam za każdym razem po wysłaniu albo tuż przez wysłaniem pusha wemos się resetował i w sumie nie mogłem sobie z tym poradzić, wgrałem do pro i wszystko działa jak malina na tym samym wsadzie. Dodam że wcześniej próbowałem lepić swoje wypociny w Arduino IDE na podstawie wersji GUI zanim krycha88 przepisał wszystko po nowemu i powrzucał wszystko w progmem-y w poszukiwaniu pamięci i tam pushe na nodeMCU działały tak że 1 na 10 push resetował nodeMCU ( przynajmniej po tym jak zacząłem w nim grzebać). Dla mnie jest nie pojęte jak TYLE wszystkiego jest zmieszczone w tym układzie i działa to bez wykrzaczania się kiedy korzystam z pushovera.
Ja z tego co pamiętam to wyliczam mediane z 5 pomiarów ale pomiar jest robiony co 100ms. Wiadomo jak się ten czas wydłuży do 1s to pomiar będzie stabilniejszy ale czujnika parkowania na tym już nie zrobisz :)
https://gui-generic-builder.supla.io/
Adamo28
Posty: 136
Rejestracja: ndz lis 08, 2020 2:54 pm

krycha88 pisze: wt lis 02, 2021 8:00 pm Może wrzuć jeszcze screeny jak to wszystko poustawiałeś w GUI-Generic :) zwłaszcza warunkowania.
Załączniki
Screenshot_2021-11-13-08-52-41.jpg
Screenshot_2021-11-13-08-52-41.jpg (245 KiB) Przejrzano 1753 razy
Screenshot_2021-11-13-08-51-37.jpg
Screenshot_2021-11-13-08-51-37.jpg (248.54 KiB) Przejrzano 1753 razy
Screenshot_2021-11-02-19-02-24.jpg
Screenshot_2021-11-02-19-02-24.jpg (220.95 KiB) Przejrzano 1753 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”