Nawadnianie ogrodu, Arduino/Raspberry i Supla

ChrisB
Posty: 2
Rejestracja: ndz gru 05, 2021 4:00 pm

Witam wszystkich elektroników i programistów!
Planuje budowę własnego systemu nawadniania z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Tzn. projekt będzie się składał z:
- 6 sekcji zraszających opartych na elektrozaworach np.: Rainbird 24V,
- sterowanie pompą zanurzeniową poprzez przekaźnik - włączanie pompy głębinowej na czas podlewania,
- dodatkowy przycisk monostabilny uruchamiający pompę do napełnia konewki przez czas np 15 sekund (osobny elektrozawór, kran na stałe otwarty),
- dwa czujniki poziomu wody w studni (kontaktrony).
- ewentualnie jeszcze czujnik opadów - zwykły mechaniczny stycznik (2 przewody) - lub może Wasze propozycje?
- Wszystko to obsługiwane przez wifi i aplikację Supla.
Mechanicznie nie ma problemu temat mam opracowany. Proszę jednak o wskazówki na jakich podzespołach najlepiej się oprzeć i jak powinien wyglądać przykładowy lub podobny program na arduino (ewentualnie raspberry - wady/zalety?)? Czy mógłbym prosić o wskazówki/linki w punktach jak po kolei budować taki system od strony elektroniki i programowania? Dodam że jeśli chodzi o programowanie to jestem początkujący. Dawno temu miałem trochę do czynienia z C++, a obecnie próbuję sił z Arduino.
Przyszedł w końcu czas aby w długie zimowe wieczory pobawić się z elektroniką i programowaniem. Proszę o pomoc/wskazówki w wyżej opisanym projekcie. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
QLQ
Posty: 2276
Rejestracja: ndz wrz 03, 2017 9:13 am
Lokalizacja: Koszalin

ChrisB pisze: ndz gru 05, 2021 4:38 pm Witam wszystkich elektroników i programistów!
Planuje budowę własnego systemu nawadniania z kilkoma dodatkowymi funkcjami. Tzn. projekt będzie się składał z:
- 6 sekcji zraszających opartych na elektrozaworach np.: Rainbird 24V,
- sterowanie pompą zanurzeniową poprzez przekaźnik - włączanie pompy głębinowej na czas podlewania,
- dodatkowy przycisk monostabilny uruchamiający pompę do napełnia konewki przez czas np 15 sekund (osobny elektrozawór, kran na stałe otwarty),
- dwa czujniki poziomu wody w studni (kontaktrony).
- ewentualnie jeszcze czujnik opadów - zwykły mechaniczny stycznik (2 przewody) - lub może Wasze propozycje?
- Wszystko to obsługiwane przez wifi i aplikację Supla.
Mechanicznie nie ma problemu temat mam opracowany. Proszę jednak o wskazówki na jakich podzespołach najlepiej się oprzeć i jak powinien wyglądać przykładowy lub podobny program na arduino (ewentualnie raspberry - wady/zalety?)? Czy mógłbym prosić o wskazówki/linki w punktach jak po kolei budować taki system od strony elektroniki i programowania? Dodam że jeśli chodzi o programowanie to jestem początkujący. Dawno temu miałem trochę do czynienia z C++, a obecnie próbuję sił z Arduino.
Przyszedł w końcu czas aby w długie zimowe wieczory pobawić się z elektroniką i programowaniem. Proszę o pomoc/wskazówki w wyżej opisanym projekcie. Pozdrawiam
Mamy teraz GuiGeneric:
Wystarczy WeMos D1 mini i Expander Mcp23017 plus 8 przekaznikow.
Ew możesz wykorzystać projekt @elmaya . Sam na nim zrobiłem sterowanie podlewania tu masz link: https://forum.supla.org/viewtopic.php ... nie+ogrodu
Ostatnio zmieniony ndz gru 05, 2021 5:00 pm przez QLQ, łącznie zmieniany 1 raz.
jak coś nie działa to włącz zasilanie.....
Mmof
Posty: 781
Rejestracja: ndz sty 26, 2020 5:49 pm

Ja z mojej strony jednak proponuję wykorzystać napewno jeszcze sterownik do pomp głębinowych bo jak ktoś nie wyłączy pompy lub coś nie zadziała z twoich zabezpieczeń to to urządzenie ochroni pompę przed spaleniem ja korzystam z kilku różnych jedne zasilają 3ha borówki a dwie mam w domu w studniach. Osobiście korzystam z tych dwóch.
https://www.dostudni.pl/wylacznik-cisni ... d4552.html
https://allegro.pl/oferta/elektroniczny ... 9125236963
ChrisB
Posty: 2
Rejestracja: ndz gru 05, 2021 4:00 pm

Dzięki za te linki, było co analizować...
Pytanie 1
Udało mi się wszystko zasuplować i jak mam Wemos podpięty pod usb to wszystko działa, jak tylko usb odepnę to tracę połączenie WiFi. Na podpiętym USB komunikacja WiFi z ruterem działa - widzę to na przesyle danych na ruterze. Dodam że moduł zasilam na 3,3V.
Jaka może być tego przyczyna?

Pytanie 2
Przypisanie pinów GPIO:
Esp8266 WEMOS D1 MINI
- Zasilanie na 3,3V
GND--GND
Gpio 5(D1) -- SCL
Gpio 4(D2) -- SDA

Mcp23017 -expander
- Zasilanie na 3,3V

w VCC -- +3,3V
w Gnd-a0-a1-a2 (A0-A1-A2 zlutowane razem) --GND
SCL -- esp Gpio 5(D1)
SDA -- esp Gpio 4(D2)
Gpio A0 -- Out 1 przekaźnik / 230V pompa
Gpio A1 -- Out 2 przekaźnik / 24VAC kran
Gpio A2 -- Out 3 przekaźnik / 24VAC sekcja 1
Gpio A3 -- Out 4 przekaźnik / 24VAC sekcja 2
Gpio A4 -- Out 5 przekaźnik / 24VAC sekcja 3
Gpio A5 -- Out 6 przekaźnik / 24VAC sekcja 4
Gpio A6 -- Out 7 przekaźnik / 24VAC sekcja 5
Gpio A7 -- Out 8 przekaźnik / 24VAC sekcja 6
Gpio B0 – włącznik kranu monostab.
Gpio B1 – czujnik poziomu 1 – dolny NC
Gpio B2 -- czujnik poziomu 2 – środkowy NC
Gpio B3 -- czujnik poziomu 3 – górny NO
Gpio D5 – czujnik temperatury zewn. DATA żółty, GND czarny, 3,3V czerwony

Muszę uzależnić włączanie jednego przekaźnika od innego. Jest to w supli możliwe?
Chodzi mi o to żeby pompa GPIO A0 była załączana gdy włączą się któraś z sekcji uruchamianych wg harmonogramu.
Podobnie dla wody w kranie, jest przycisk GPIO B0 który musiałby włączać pompę GPIO A0 i elektrozawór GPIO A1.
Proszę o wskazówki.

Pytanie 3
Jak uzależnić przekaźnik pompy GPIO A0 od dolnego czujnika poziomu GPIO B1? Jak ustawić uwarunkowanie przekaźnika pompy w supli?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty użytkowników”