Sterownik TUYA - Wi-Fi Switch Module - jak wgrać Suplę

jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

Obrazek

Mam takie same moduły. Wgrałem inCan easy. Poustawiałem gpio. Działają, ale czasami nie reagują na przyciski sprzętowe. Z aplikacji działa ok. Myślałem, że mam jakiś uszkodzony moduł, ale mam ich 10, na wszystkich jest podobnie. Jest jakiś inny soft do obsługi rolet zamiast inCan? Próbowałem wgrać oficjalny roller shutter, ale chyba nie ogarniam zmiany gpio przed kompilacją. Ma ktoś jakiś tutorial, w jaki sposób krok po kroku zmienić gpio? Czasami działają kilka dni ok, a czasami wogóle się nie da sterować z wyłączników ściennych. Mam przyciski dzwonkowe, ustawione monostabilne, więc powinno być ok. Najczęściej jest tak, że roleta zacznie jechać, ale nie da się jej zatrzymać przyciskiem. Trzeba zatrzymać przez aplikację, lub przytrzymać przycisk kilka sekund (czasami zaskoczy).

Gdyby ktoś był taki dobry i skompilował soft do rolet pod następujące gpio, to byłbym bardzo wdzięczny:
W środku siedzi ESP8266EX
Przekaźniki
L1 na GPIO14
L2 na GPIO15 (GPIO15 podciągane do GND przez rezystor 760 Ω )
Przełączniki
S1 na GPIO13
S2 na GPIO12
Przycisk programowania GPIO2
GPIO0 jest wyprowadzone przy GND i jest ono wolne.
GPIO4 jest podłączone do buzera (tak w tym modelu zamiast LED jest buzer)
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Ten moduł jest słabej jakości i wg mnie nie warto oszczędzać. Ja walczyłem długo. Próbowałem ustawić w konfiguracji zwykłej i schodowej, również z włącznikami mono i bi-stabilnymi. Jako schodowy praktycznie nie ma szans, działa zupełnie nieprzewidywalnie. Jeden kanał, wybudza drugi itp. W przypadku konfiguracji tradycyjnej (jeden włącznik per kanał) działa tak jak już tutaj zostało kilka razy opisane, czyli klawisze manualne działają/nie działają jak chcą. Dodatkowo moduł potrafi wyłapać zakłócenia z sieci i sam się włączyć (na szczęście u mnie bardzo rzadko).
Wg mnie nadaje się jako tako, tylko do przypadków gdy nie używamy włączników manualnych.

W końcu kupiłem ROW-02 i nie ma porównania. Jest 2x droższy, ale też działa o niebo lepiej.

PS. Jest jeszcze coś takiego: Blitzwolf BW-SS5 . Może działa lepiej... ale z wyglądu jest bardzo podobny do Tuya.
Załączniki
Blitzwolf BW-SS5
Blitzwolf BW-SS5
Screenshot 2020-04-06 at 12.45.32.jpg (191.81 KiB) Przejrzano 5725 razy
jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

Przeczytałem w temacie o shelly 2.5 że ma takie same objawy na sofcie inCan, też ma przycisk na gpio13, więc na pewno jedno z drugim ma jakiś związek. Ktoś wgrał tasmote do modułu i działa ok. Jest coś innego niż supla, co nie wymaga serwera lokalnego?
juras
Posty: 102
Rejestracja: pn lut 03, 2020 5:39 am

Chyba wszystko laczy sie z jakims serwerem/chmura.
Supla nie musi miec lokalnego ale musisz polaczyc sie z chmura supli - tak czy siak serwer musi byc a do niego podlaczone urzadzenie zebys mogl jakos sterowac tym urzadzeniem. Samo polaczenie WiFi nie wystarczy zeby miec dostep np. z telefonu do urzadzenia albo jakis harmonogram wykonac.
Lokalna instancja to bardzo dobre rozwiazanie zeby nie byc uzaleznionym od polaczenia internetowego a miec dostep z lokalnej sieci - wieksza niezawodnosc/niezaleznosc
Tasmota to juz inna bajka, tam zdaje sie nie ma wogole servera sieciowego (chmury) i musisz miec swoj, postawiony lokalnie zeby to dzialalo.
jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

Już sobie poradziłem. Wejścia S1 i S2 w tym module, to liczniki a nie przyciski, dlatego się to rozjeżdża i czasami nie działa. Zamiast kombinować wyprowadziłem sobie dodatkowe 3 przewody (gpio3, gpio0, oraz gnd). W konfiguracji inCan włączyłem obsługę. Jak na razie działa elegancko od 4 dni.
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

jqtz3k możesz podzielić się informacją jak skonfigurowałeś inCana i co zwierasz z czym? Co masz na myśli pisząc liczniki ?
jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

Tu masz opisane, nawet w tasmocie ten moduł nie działa tak jak każdy inny.
https://templates.blakadder.com/moes-MS-104B.html

Wyprowadziłem sobie GND, TX (gpio3), oraz gpio0,

W inCan ustawiłem:

Przekaźnik1 -gpio14
Przekaźnik2 -gpio15
Przycisk1 -gpio0
Przycisk2 -gpio3
Przycisk konfiguracji -gpio2.

Zwierasz gpio0 do gnd, żeby działał przekaźnik1, oraz gpio3, do gnd, żeby działał przekaźnik2. Pe przewody lutujesz tam, gdzie kabelki do programowania.
Awatar użytkownika
lukosław
Posty: 116
Rejestracja: pn paź 28, 2019 8:20 am

Wielkie dzięki :) Daj znać jak wypadną testy po nieco dłuższym czasie.
elmaya
Posty: 1482
Rejestracja: śr cze 27, 2018 5:48 pm
Lokalizacja: El Saucejo - Sevilla

if someone wants to test soft for Moes MS-104B with the inputs set as counter (correct reading of the AC pulse inputs).

GPIO # Component
GPIO02 Button1 "WiFiConfig"
GPIO04 Buzzer
GPIO12 Counter2
GPIO13 Counter1
GPIO14 Relay1
GPIO15 Relay2

configurable as bistable (light switch) or as monostable (stairs timer),
if we select light switch in the cloud the input works as on/off,
if we select stairs timer in the cloud (after cycling on/off from the App ) the input turns on for the same time as the App (it learns in time),
to return to bistable mode (light switch) we only have to change in the cloud and cycle on/off from the App.
full offline functionality.

WiFiConfig = Gpio2 Button 10 seconds


To bring the device into configuration mode,hold the Button for at least 10 seconds
When in configuration mode, the device goes into Access Point mode.

In order to enter or change the settings, you need to:

- Sign in at https://cloud.supla.org (registration is free of charge)
- Connect to WiFi called „Moes_MS-104B” from any computer with a wireless network card and Internet browser.
- access: http://192.168.4.1
- Enter user name and password to the WiFi through which the device will get Internet access.
- Enter Server address, Location ID and Location Password, which will be provided once you sign in at cloud.supla.org
- Supla Device Name (name with which it will be seen in the cloud)
- username and password for OTA Firmware update.
read-only field for Supla Last State.
- To finish click on Save to save the configuration data.

WiFiConfig.png
WiFiConfig.png (20.67 KiB) Przejrzano 5507 razy


WiFi Firmware update (OTA) = http://"IP":81/update
username and password = defined in WiFiConfig

Moes_MS-104B_DOUT_8Mbit.rar
(279.94 KiB) Pobrany 147 razy
jqtz3k
Posty: 13
Rejestracja: ndz wrz 15, 2019 1:21 pm

elmaya pisze: śr kwie 15, 2020 11:22 am if someone wants to test soft for Moes MS-104B with the inputs set as counter (correct reading of the AC pulse inputs).

GPIO # Component
GPIO02 Button1 "WiFiConfig"
GPIO04 Buzzer
GPIO12 Counter2
GPIO13 Counter1
GPIO14 Relay1
GPIO15 Relay2

configurable as bistable (light switch) or as monostable (stairs timer),
if we select light switch in the cloud the input works as on/off,
if we select stairs timer in the cloud (after cycling on/off from the App ) the input turns on for the same time as the App (it learns in time),
to return to bistable mode (light switch) we only have to change in the cloud and cycle on/off from the App.
full offline functionality.

WiFiConfig = Gpio2 Button 10 seconds


To bring the device into configuration mode,hold the Button for at least 10 seconds
When in configuration mode, the device goes into Access Point mode.

In order to enter or change the settings, you need to:

- Sign in at https://cloud.supla.org (registration is free of charge)
- Connect to WiFi called „Moes_MS-104B” from any computer with a wireless network card and Internet browser.
- access: http://192.168.4.1
- Enter user name and password to the WiFi through which the device will get Internet access.
- Enter Server address, Location ID and Location Password, which will be provided once you sign in at cloud.supla.org
- Supla Device Name (name with which it will be seen in the cloud)
- username and password for OTA Firmware update.
read-only field for Supla Last State.
- To finish click on Save to save the configuration data.


WiFiConfig.png



WiFi Firmware update (OTA) = http://"IP":81/update
username and password = defined in WiFiConfig


Moes_MS-104B_DOUT_8Mbit.rar
@elmaya, Could you compile such a firmware, with roller shutter support? I have monostable switches.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”