Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

W supli też możesz precyzyjnie sterować lamelami

https://youtu.be/PEjARqtBP90

Jak zarejestrujesz urządzenia SRW w Supla Cloud to tam tworzysz grupę żaluzji, ustawić akcje przytrzymanie przycisku np. zamykasz wszystkie żaluzje, 1 kliknięcie otwierasz żaluzje na 5 % 2 kliknięcia otwierasz całkowicie żaluzje 3,4,i 5 kliknięć kolejne akcje.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 3:14 pm Dzięki @klew ,

zdaje się, że ten włącznik będzie idealny jeśli wszystko działa tak jak opisał @Rem125 :)

W somfy miałem okazję obejrzeć aplikację i wygląda to tak, że lamelami można sterować bardzo precyzyjnie bo po prostu ustawia się ich kąt osobno na suwaku, a otwarcie/zamknięcie osobno, dodatkowo jest to bardziej system typu plug and play ;) mają też piloty smoove np 4-kanałowe, które w moim przypadku by się fajnie sprawdziły jednak cena powala.

Czy znasz może odpowiedź na to pytanie?

Mam w salonie w sumie 5 żaluzji - biorąc pod uwagę to co mówisz, byłbym w stanie za pomocą jednego wybranego przycisku zamknąć całą grupę przytrzymując przycisk. Czy byłbym w stanie tylko je zamknąć lub oworzyć czy mógłbym też zmienić tylko położenie lameli np poprzez przerwanie zamykania?

Nie za bardzo jestem w stanie sobie to wyobrazic przy uzyciu prycisku na ścianie.
W Supli będzie dodane dedykowane wsparcie dla żaluzji fasadowych (włączając w to osobne ustawienie nachylenia lamelek).

Ja osobiście mam przy każdej rolecie przycisk. Nie chciałem z tego rezygnować, bo roletą mogą też sterować osoby, które nie posiadają dedykowanie aplikacji (np. teściowa ;) ).

Sterowanie grupowe przyciskiem jest bardziej na zasadzie "zamknij wszystko", "otwórz wszystko".

Co do Somfy gdy szukałem jaki system wybrać, to w Somfy mnie odstraszało to, że system był zamknięty. Urządzenia często są sterowane radiem i przez to ciężko jest coś zintegrować z zewnątrz.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

Ja mam to w taki sposób ustawione pod innym fizycznym przyciskiem którym Włączam światło zupełnie nie związanym ze sterowaniem żaluzjami

jak przytrzymam przycisk to wszystkie lamele żaluzji otwierają się o 90 stopni.
Załączniki
Zrzut ekranu (10).png
Zrzut ekranu (10).png (77.88 KiB) Przejrzano 910 razy
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

Dziękuję za wyjaśnienia. Wygląda to wszystko obiecująco :)

Mam jeszcze jedno pytanie - czy da się w jakiś sposób połączyć sterowanie z komórki ze sterowaniem z pilota?

Czy musiałbym przed srw-01 dołożyć jakiś moduł do pilota?
Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bono122b pisze: wt lis 30, 2021 12:01 pm Dziękuję za wyjaśnienia. Wygląda to wszystko obiecująco :)

Mam jeszcze jedno pytanie - czy da się w jakiś sposób połączyć sterowanie z komórki ze sterowaniem z pilota?

Czy musiałbym przed srw-01 dołożyć jakiś moduł do pilota?
Macie jakiś pomysł jak to rozwiązać?
Z pilotami jest problem.
Po pierwsze jeśli kupisz napęd (do rolet/żaluzji) z pilotem, to takie napędy najczęściej mają wbudowane sterowniki i integracja z jakimkolwiek innym systemem automatyki jest problematyczna lub niemożliwa bez mocniejszych przeróbek. Dotyczy to prawie każdego systemu automatyki - nie tylko Supli.
Także jak bym unikał jakichkolwiek silników, którymi steruje się inaczej niż poprzez podanie napięcia 230 V na jeden z dwóch przewodów. Napęd powinien mieć wyprowadzone dwa przewody fazowe (góra/dół), przewód N, oraz PE (czasem tego nie ma - zależnie od klasy ochronności napędu).
Takie są najprostsze napędy i 99% systemów do automatyki i sterowników bez problemu podłączysz. Każdy inny to "problem" :)

Jeśli znajdziesz jakiś pilot i odbiornik do pilota, który w reakcji na przycisk załącza jakiś przekaźnik, to tego typu sterownik do pilota bez problemu podłączysz do SRW równolegle do fizycznych przycisków.
SRW na wejściach przyjmuje napięcie 230 V (we wszystkich sterownikach wymaga podania tam L, a w mSRW-01 może też być N). Przyciski albo cokolwiek co "zwiera" chwilowo, można podłączać wiele równolegle do jednego wejścia SRW.
Także taki zestaw by działał, ale nie znam oferty sterowników na piloty i nigdy tego nie szukałem, także musiałbyś sprawdzić czy coś znajdziesz.
Ewentualnie możesz podać linki do konkretnych produktów (albo ich pełne nazwy) to mogę sprawdzić.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

@klew gdybym przed srw 01 dołożył coś takiego i dokupił do tego pilot ?

https://zamel.com/pl/exta-free/sterowni ... typ-srp-02
https://zamel.com/pl/exta-life/pilot-z- ... typ-p-521l
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bono122b pisze: wt lis 30, 2021 1:00 pm @klew gdybym przed srw 01 dołożył coś takiego i dokupił do tego pilot ?

https://zamel.com/pl/exta-free/sterowni ... typ-srp-02
https://zamel.com/pl/exta-life/pilot-z- ... typ-p-521l
Wydaje mi się, że to będzie przerost formy nad treścią i nie jestem pewien, czy sterowaniki SRP-02 da się ustawić tak, aby dawały impuls po każdym naciśnięciu pilota. Ktoś z Zamela musiałby tutaj to potwierdzić.
Raczej szukaj czegoś co ma po prostu "przekaźnik", a nie sterownika rolet.

Do czego właściwie jest Ci potrzebny taki pilot? Nie chcesz mieć przycisków na ścianie? Chcesz mieć sterowanie z przycisków, pilotem, oraz z telefonu? Osobny pilot do każdej rolety? Czy może jakieś sterowanie grupą?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

@klew , poszukam czegoś i tutaj podeslę ale narazie nie za bardzo wiem co by się do tego nadawało.

Dokładnie, pomyślałem o tym, że zamiast mieć tak dużo przycisków na ścianach mógłbym w salonie połączonym z kuchnią mieć jeden pilot który ogarniałby 5 żaluzji. Wtedy mógłbym ogarniać wszystko z jego poziomu i zrezygnować z przycisków fizycznych.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bono122b pisze: wt lis 30, 2021 1:40 pm @klew , poszukam czegoś i tutaj podeslę ale narazie nie za bardzo wiem co by się do tego nadawało.

Dokładnie, pomyślałem o tym, że zamiast mieć tak dużo przycisków na ścianach mógłbym w salonie połączonym z kuchnią mieć jeden pilot który ogarniałby 5 żaluzji. Wtedy mógłbym ogarniać wszystko z jego poziomu i zrezygnować z przycisków fizycznych.
Berker/Hager ma przycisk potrójny do żaluzji/rolet (czyli 6 styków zwiernych, który ogarnie 3 rolety), obok dajesz przycisk na dwie rolety i masz cały komplet w dwóch puszkach, ewentualnie dwa podwójne + jeden pojedynczy i całość jest ogarnięta na 3 puszkach.

Dla mnie przyciski mają tą zaletę, że każdy je może obsłużyć (np. goście) i nie potrzeba dedykowanej apki, nie zgubią się (co często doskwiera pilotom - szczególnie przy dzieciach), nie zepsują od upadku. Przyciski działają bez internetu, bez baterii itp.
Do tego mając przyciski podłączone do SRW, możesz sobie zaprogramować dodatkowe akcje używając niedawno dodanej funkcji "wyzwalacza akcji" (np. akcja na przytrzymanie, na kliknięcie 2x, 5x).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

Przy sterownikach zamel extra free ROP-02 MOŻNA NAPEWNO PODŁĄCZYĆ I USTAWIĆ ZAŁĄCZANIE IMPULSOWE. Podłączasz z out1 urządzenia ROP-02 do wejścia in urządzenia SRW-02 SUPLA oraz out2 do in. Pilota programujesz na impuls i możesz już sterować pilotem lub bezprzewodowym przyciskiem np. Karlik zamel.
Załączniki
20211130_183311.jpg
20211130_183311.jpg (2.51 MiB) Przejrzano 804 razy
20211130_183332.jpg
20211130_183332.jpg (2.53 MiB) Przejrzano 806 razy
20211130_183000.jpg
20211130_183000.jpg (736.13 KiB) Przejrzano 807 razy
Ostatnio zmieniony wt lis 30, 2021 5:40 pm przez Rem125, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”