Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

Witam,

pod koniec roku stanę przed wyzwaniem zintegrowania żaluzji fasadowych z Suplą. Wiem, że na teraz nie ma dedykowanego sterownika Zamela pod żaluzje fasadowe. W związku z czym pytania:
1. Czy znany jest wstępny/ramowy termin premiery sterownika dedykowanego pod żaluzje fasadowe od Zamela?
2. Czy znany jest społeczności sterownik nie-Zamela ale współpracujący z żaluzjami fasadowymi i Suplą?

Z góry dziękuję za wsparcie w temacie.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Trudno określić czy w tym roku pojawi się taka funkcjonalność. Wszystko zależy od tego ilu programistów uda nam się zaangażować do projektu.
lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

Piszesz, ze znakiem zapytania, ale o tym roku - to już jest bardzo dobra wiadomość :D
Na ścianie będą przyciski - więc spokojnie się poczeka.
Jeżeli realnie to drugi/trzeci kwartał 2021 to dalej brzmi ok.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Masz już te żaluzje? Jaki napęd? Jak są sterowane?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

Żaluzje fasadowe Sierant będą fizycznie we wrześniu. Proste napędy przewodowe Geigera, bez detekcji. Krańcówki mechaniczne.
Do każdej żaluzji ścienny włącznik żaluzji z puszką głębokości 80 - co ma pozwolić dozbroić w sterowanie wifi Zamel.
Dlaczego pytasz? Stoisz przed zakupem czy już masz i tez borykasz się z wpięciem w Supla?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

lukaszpoznan pisze: pt sie 07, 2020 9:59 am Żaluzje fasadowe Sierant będą fizycznie we wrześniu. Proste napędy przewodowe Geigera, bez detekcji. Krańcówki mechaniczne.
Do każdej żaluzji ścienny włącznik żaluzji z puszką głębokości 80 - co ma pozwolić dozbroić w sterowanie wifi Zamel.
Dlaczego pytasz? Stoisz przed zakupem czy już masz i tez borykasz się z wpięciem w Supla?
W wolnych chwilach zastanawiam się nad implementacją obsługi sterowania żaluzji fasadowych i zbieram informacje w jaki sposób tym sterować.
Widziałem jedno rozwiązanie, gdzie sterowanie było robione przez podanie napięcia na jeden z dwóch przewodów (jak w zwykłych roletach) góra/dół, z tym że przez pierwszą chwilę żaluzje zmieniały nachylenie, a dopiero potem zaczynały jechać góra/dół.
Geigerami chyba też w taki sposób się steruje.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

Zgadza się przewód sterująco-zasilający rolet i żaluzji jest taki sam.
To czy żaluzja porusza się góra-dół czy zmienia się kąt położenia lamelek to zależy od czasu trwania impulsu.
Ale nie testowałem - mogę się mylić.
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Ja ten temat właśnie także przerabiam i około listopada będą u mnie żaluzje fasadowe zainstalowane. Na chwilę obecną kable zostawione w głębokich puszkach i sterowanie z przycisku. Natomiast wstępnie będę używał softu INCAN w trybie bistable dzięki czemu impuls trwa około 0,6 sek z aplikacji i około 0,4sek z fizycznego przycisku co będzie pozwalało na ustawianie kąta - to będzie najczęstsze sterowanie. Jeśli chodzi o całe podniesienie lub opuszczenie to już z aplikacji z wyliczonego czasu. Tak naprawdę przydało by się uzupełnić soft rolet o:
1. Aplikacja jak i przycisk fizyczny aby mogły podać impuls około 0,1-0,2 sek (jakaś minimalna wartość aby odfiltrować zakłócenia) + oczywiście tak długo jak trzymany jest dany przycisk. Pozwoliło by to na precyzyjne ustawianie nachylenia lamel
2. Dodatkowo mogła by się przydać wartość czasowa obrotu lamel do 90 stopni. Później można by ją wykorzystać że np. podnosimy żaluzje do połowy i później jest ruch wsteczny o zadaną wartość czasową aby żaluzje były otwarte albo utrzymywany dany kąt.
3. Przytrzymanie przycisku fizycznego przez np 4sek (lub np 3 krotne naciśnięcie) powoduje całkowite podniesienie lub opuszczenie żaluzji.

Ogólnie także czekam za rozwiązaniem od Zamela ale na chwilę obecną pośrednio można poradzić sobie z INCAN w trybie bistabilnym, ponieważ aplikacja do rolet ma przyciski góra/dół ale także pełne zamknięcie/otwarcie co pozwala na w miarę sensowne użytkowanie żaluzji.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Mogę pod Arduino ide wrzucić jakaś testową obsługę żaluzji
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Jak coś piszę się na testy :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”