Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

LukaszH pisze: ndz sie 09, 2020 8:28 am Ja ten temat właśnie także przerabiam i około listopada będą u mnie żaluzje fasadowe zainstalowane. Na chwilę obecną kable zostawione w głębokich puszkach i sterowanie z przycisku. Natomiast wstępnie będę używał softu INCAN w trybie bistable dzięki czemu impuls trwa około 0,6 sek z aplikacji i około 0,4sek z fizycznego przycisku co będzie pozwalało na ustawianie kąta - to będzie najczęstsze sterowanie. Jeśli chodzi o całe podniesienie lub opuszczenie to już z aplikacji z wyliczonego czasu. Tak naprawdę przydało by się uzupełnić soft rolet o:
1. Aplikacja jak i przycisk fizyczny aby mogły podać impuls około 0,1-0,2 sek (jakaś minimalna wartość aby odfiltrować zakłócenia) + oczywiście tak długo jak trzymany jest dany przycisk. Pozwoliło by to na precyzyjne ustawianie nachylenia lamel
2. Dodatkowo mogła by się przydać wartość czasowa obrotu lamel do 90 stopni. Później można by ją wykorzystać że np. podnosimy żaluzje do połowy i później jest ruch wsteczny o zadaną wartość czasową aby żaluzje były otwarte albo utrzymywany dany kąt.
3. Przytrzymanie przycisku fizycznego przez np 4sek (lub np 3 krotne naciśnięcie) powoduje całkowite podniesienie lub opuszczenie żaluzji.

Ogólnie także czekam za rozwiązaniem od Zamela ale na chwilę obecną pośrednio można poradzić sobie z INCAN w trybie bistabilnym, ponieważ aplikacja do rolet ma przyciski góra/dół ale także pełne zamknięcie/otwarcie co pozwala na w miarę sensowne użytkowanie żaluzji.
No to imienniku trzymam kciuki za rozwiązanie. Z tego co napisałeś zrozumiałem co drugie zdanie :) Także będę zobowiązany, po Twoich testach, o jakiś przewodnik how-to dla Suplowego nooba :)
Popularność żaluzji fasadowych rośnie wykładniczo. W związku z czym nawet tymczasowe rozwiązanie, pracujące z Suplą, byłoby bardzo cenne.
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Znajdź na forum urządzenie Incan (soft jest tez pod tą samą nazwą) autora Espablo. Jest tam praktycznie wszystko dobrze opisane i na stronie konfiguracji wybierz rolety ale z przyciskami „bistabilne” aby żaluzje mogły funkcjonować w miarę sensownie. Urządzenie można także kupić wystarczy zapytać na forum:)
Dodatkowo jak koledzy nam pomogą z próbnym softem to po testach oczywiście dam znać. Po udanych testach softu mogę zaprojektować płytkę i zamówić w JLCPCB
lukaszpoznan
Posty: 6
Rejestracja: śr mar 11, 2020 8:47 am

LukaszH pisze: pn sie 10, 2020 6:14 am Znajdź na forum urządzenie Incan (soft jest tez pod tą samą nazwą) autora Espablo. Jest tam praktycznie wszystko dobrze opisane i na stronie konfiguracji wybierz rolety ale z przyciskami „bistabilne” aby żaluzje mogły funkcjonować w miarę sensownie. Urządzenie można także kupić wystarczy zapytać na forum:)
Dodatkowo jak koledzy nam pomogą z próbnym softem to po testach oczywiście dam znać. Po udanych testach softu mogę zaprojektować płytkę i zamówić w JLCPCB
Dobry punkt startu - dziękuję za wskazówki! Zapoznam się ze szczegółami.
caleb
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2020 10:40 am

klew pisze: ndz sie 09, 2020 12:20 pm Mogę pod Arduino ide wrzucić jakaś testową obsługę żaluzji
Mógłbyś rozwinąć proszę ? Ja myślałem aby zrobić to jakby niezależnie "schodowo" puściłem okablowanie 5x1 do każdego siłownika -> puszka z przyciskiem -> centrala.

Właśnie zastanawiałem się czy może zrobić idiot proof na przycisku i schodowo spiąć to z arduino i potem na jakiejś malinie zrobić do tego sterowanie.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

caleb pisze: śr sie 12, 2020 10:42 am Mógłbyś rozwinąć proszę ? Ja myślałem aby zrobić to jakby niezależnie "schodowo" puściłem okablowanie 5x1 do każdego siłownika -> puszka z przyciskiem -> centrala.

Właśnie zastanawiałem się czy może zrobić idiot proof na przycisku i schodowo spiąć to z arduino i potem na jakiejś malinie zrobić do tego sterowanie.
Nie wiem co oznacza "spiąć schodowo".
Rozumiem, że masz z rozdzielni 5x1 i to idzie do puszki i stamtąd do silnika rolety/żaluzji. Masz więc sporo opcji podłączenia tego. Możesz dać sterowanik w rozdzielni, albo w puszcze.

Soft pisany w Arduino IDE, możesz wrzucić na różne płytki: Arudino Mega, płytki oparte o ESP8266, ESP32. Pod Arduino IDE jest biblioteka SuplaDevice, której możesz użyć, aby zrobić swój program. Podstawowe funkcje, w stylu przekaźnik, rolety, itd. sprowadzają się do dodania jednej-kilku linijek kodu. Można też dać przycisk równolegle do sterownika, ale wtedy tracisz informację o stanie rolety/żaluzji
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
caleb
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2020 10:40 am

klew pisze: śr sie 12, 2020 11:31 am
caleb pisze: śr sie 12, 2020 10:42 am Mógłbyś rozwinąć proszę ? Ja myślałem aby zrobić to jakby niezależnie "schodowo" puściłem okablowanie 5x1 do każdego siłownika -> puszka z przyciskiem -> centrala.

Właśnie zastanawiałem się czy może zrobić idiot proof na przycisku i schodowo spiąć to z arduino i potem na jakiejś malinie zrobić do tego sterowanie.
Nie wiem co oznacza "spiąć schodowo".
Rozumiem, że masz z rozdzielni 5x1 i to idzie do puszki i stamtąd do silnika rolety/żaluzji. Masz więc sporo opcji podłączenia tego. Możesz dać sterowanik w rozdzielni, albo w puszcze.

Soft pisany w Arduino IDE, możesz wrzucić na różne płytki: Arudino Mega, płytki oparte o ESP8266, ESP32. Pod Arduino IDE jest biblioteka SuplaDevice, której możesz użyć, aby zrobić swój program. Podstawowe funkcje, w stylu przekaźnik, rolety, itd. sprowadzają się do dodania jednej-kilku linijek kodu. Można też dać przycisk równolegle do sterownika, ale wtedy tracisz informację o stanie rolety/żaluzji
Wiesz co troche zgłupiałem w temacie niby można brać siłownik gaigera tylko kultra pracy nie powala, jak idzie się w somfy na full wypasie to przy 17 oknach koszt rośnie mi o prawie 10k. myślałem że są jakieś centralowe rozwiązania które da się zastosować, a teraz patrze na arduino.
Jakie masz siłowniki i jak zrobiłeś u siebie, może po prostu to zreplikuje albo usprawnie ?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

caleb pisze: wt wrz 01, 2020 8:15 pm Wiesz co troche zgłupiałem w temacie niby można brać siłownik gaigera tylko kultra pracy nie powala, jak idzie się w somfy na full wypasie to przy 17 oknach koszt rośnie mi o prawie 10k. myślałem że są jakieś centralowe rozwiązania które da się zastosować, a teraz patrze na arduino.
Jakie masz siłowniki i jak zrobiłeś u siebie, może po prostu to zreplikuje albo usprawnie ?
Niestety nie mam żaluzji fasadowych, więc o napędach do nich nie będę się wypowiadał :). Ważne, aby silnik miał sterowanie na przewodach na zasadzie: podajesz napięcie 230V na jeden przewód, to jedzie do góry, na drugi przewód - jedzie w dół. Im bardziej wypasiony silnik z bajerami (sterowanie po radiu i inne), tym bardziej skomplikowana może być jego integracja do Supli.

Rozwijam natomiast bibliotekę Supli, której można używać w Arduino IDE. Planuję dodać tam testowo wsparcie dla żaluzji fasadowych.
Kompletne wsparcie dla żaluzji w Supli też jest planowane (jest ticket na to https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/170 ).
Soft robiony na Arduino IDE można wrzucić na różne płytki (Arduino Mega, praktycznie wszystko z EPS8266, oraz ESP32).
17 rolet/żaluzji to dość sporo. Każda potrzebuje 2 przekaźniki do sterowania góra/dół. Jeśli do tego dołożysz fizyczne przyciski, to dochodzą po dwa przyciski na roletę. Na to potrzeba 68 GPIO/pinów i 17 kanałów. Na jednym Arduino Mega braknie pinów, a do tego może braknąć pamięci (chyba, że jakoś się zużycie pamięci zoptymalizuje). Więc może lepiej to na ESP zrobić z ekspanderami wyjść. Albo podzielić całość na kilka układów (wtedy w przypadku awarii jednego, nie padną wszystkie żaluzje)

Jest trochę projektów na forum na większą ilość przekaźników. Spróbuj się w tym zorientować i wybrać w jakim kierunku sprzętowo chciałbyś to mieć. Jak już zdecydujesz się na jakim sprzęcie chcesz to zrobić, to mogę pomóc od strony programowej.

Wg mnie ciekawą alternatywą jest też SRW-02m - moduł do rozdzielni do sterowania dwoma roletami. Niestety na chwilę obecną wspiera tylko zwykłe rolety. Technicznie powinno wystarczyć zaktualizować soft, aby dało się tam sterować żaluzjami, ale nie wiem, czy takie plany są.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
caleb
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2020 10:40 am

klew pisze: śr wrz 02, 2020 8:13 am
caleb pisze: wt wrz 01, 2020 8:15 pm Wiesz co troche zgłupiałem w temacie niby można brać siłownik gaigera tylko kultra pracy nie powala, jak idzie się w somfy na full wypasie to przy 17 oknach koszt rośnie mi o prawie 10k. myślałem że są jakieś centralowe rozwiązania które da się zastosować, a teraz patrze na arduino.
Jakie masz siłowniki i jak zrobiłeś u siebie, może po prostu to zreplikuje albo usprawnie ?
Niestety nie mam żaluzji fasadowych, więc o napędach do nich nie będę się wypowiadał :). Ważne, aby silnik miał sterowanie na przewodach na zasadzie: podajesz napięcie 230V na jeden przewód, to jedzie do góry, na drugi przewód - jedzie w dół. Im bardziej wypasiony silnik z bajerami (sterowanie po radiu i inne), tym bardziej skomplikowana może być jego integracja do Supli.

Rozwijam natomiast bibliotekę Supli, której można używać w Arduino IDE. Planuję dodać tam testowo wsparcie dla żaluzji fasadowych.
Kompletne wsparcie dla żaluzji w Supli też jest planowane (jest ticket na to https://github.com/SUPLA/supla-core/issues/170 ).
Soft robiony na Arduino IDE można wrzucić na różne płytki (Arduino Mega, praktycznie wszystko z EPS8266, oraz ESP32).
17 rolet/żaluzji to dość sporo. Każda potrzebuje 2 przekaźniki do sterowania góra/dół. Jeśli do tego dołożysz fizyczne przyciski, to dochodzą po dwa przyciski na roletę. Na to potrzeba 68 GPIO/pinów i 17 kanałów. Na jednym Arduino Mega braknie pinów, a do tego może braknąć pamięci (chyba, że jakoś się zużycie pamięci zoptymalizuje). Więc może lepiej to na ESP zrobić z ekspanderami wyjść. Albo podzielić całość na kilka układów (wtedy w przypadku awarii jednego, nie padną wszystkie żaluzje)

Jest trochę projektów na forum na większą ilość przekaźników. Spróbuj się w tym zorientować i wybrać w jakim kierunku sprzętowo chciałbyś to mieć. Jak już zdecydujesz się na jakim sprzęcie chcesz to zrobić, to mogę pomóc od strony programowej.

Wg mnie ciekawą alternatywą jest też SRW-02m - moduł do rozdzielni do sterowania dwoma roletami. Niestety na chwilę obecną wspiera tylko zwykłe rolety. Technicznie powinno wystarczyć zaktualizować soft, aby dało się tam sterować żaluzjami, ale nie wiem, czy takie plany są.
Dzięki za odpowiedź, no własnie też naliczyłem troche tych IO potrzebnych aby ogarnąć wszystko.
Koszt dopłaty żeby zrobić na Somfy io (radio z informacja zwrotną) do rozwiązania przewodowego dla somfy w moim przypadku to jakieś 10k PLN.
Daje to pewne fajne aspekty : rozwiązanie działa z pudełka parujesz tylko siłownik do pilotów somfy, do puszek ładujesz sterowniki wifi somfy i wszystko działa niezależnie, potem można wejść w tą ich Tahomę i bawić się w aplikacji/asystentami. No i ma jedną fajną rzecz której żaden przewodowy aktualnie nie ma, mianowicie informacja zwrotna o położeniu zaluzji - wtedy między sterowaniami jest komunikacja np że jak zmienisz jednym to drugie też będzie wiedzieć jaki stan jest aktualny. Pewnie da się to zrobić też na arduino + jakimś małym PC z OS żeby to pamiętał ale poziom skomplikowania zaczyna rosnąć. Boję się że jak pójde w DIY to okaże się że polegne, albo czynnik kobiecy zakwestionuje jakość wdrożenia pomysłu o zawieszaniu się z dziwnych powodów już nie wspomnę.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

caleb pisze: śr wrz 02, 2020 9:18 am Dzięki za odpowiedź, no własnie też naliczyłem troche tych IO potrzebnych aby ogarnąć wszystko.
Koszt dopłaty żeby zrobić na Somfy io (radio z informacja zwrotną) do rozwiązania przewodowego dla somfy w moim przypadku to jakieś 10k PLN.
Daje to pewne fajne aspekty : rozwiązanie działa z pudełka parujesz tylko siłownik do pilotów somfy, do puszek ładujesz sterowniki wifi somfy i wszystko działa niezależnie, potem można wejść w tą ich Tahomę i bawić się w aplikacji/asystentami. No i ma jedną fajną rzecz której żaden przewodowy aktualnie nie ma, mianowicie informacja zwrotna o położeniu zaluzji - wtedy między sterowaniami jest komunikacja np że jak zmienisz jednym to drugie też będzie wiedzieć jaki stan jest aktualny. Pewnie da się to zrobić też na arduino + jakimś małym PC z OS żeby to pamiętał ale poziom skomplikowania zaczyna rosnąć. Boję się że jak pójde w DIY to okaże się że polegne, albo czynnik kobiecy zakwestionuje jakość wdrożenia pomysłu o zawieszaniu się z dziwnych powodów już nie wspomnę.
Kiedy planujesz montować te żaluzje i na kiedy planowana jest przeprowadzka?

W rozwiązaniu na Supli będziesz miał informację o stanie otwarcia żaluzji i nachylenia.
Jeśli będzie w planach aktualizacja dla SRW-02m, to będziesz potrzebował koło 9 szt - czyli jakieś 2250 zł za całość. Tyko przewody z żaluzji i z przycisków muszą być dociągnięte do rozdzielni.
Jeśli się zdecydujesz na coś bardziej DIY, to koszt może być jeszcze 10x niższy. Od strony programowej, wszyskto powinno być prawie gotowe w samej bibliotece. Wystarczy parę linijek kodu poskładać i będzie działający program. W razie czego pomogę z tym. Natomiast będziesz musiał ogarnąć podłączenie tego wszystkiego razem.

Ogólnie polecam też zastanowić się nad całym domem. To jest męczące, gdy masz kilka aplikacji na telefonie i każda steruje czym innym: jedna roletami, inna oświetleniem, inna bramą, inna odkurzaczem, i jeszcze inna ogrzewaniem ;).
Ja mam już z 5-6 aplikacji, a jeszcze nie wszystko w domu jest "sterowalne" ;).
Supla jest fajna, bo jest bardzo prosta w użytkowaniu, możesz do niej kupić gotowe moduły, ale możesz też bez problemu dołożyć układy DIY - jeśli lubisz się tym bawić.
Ale są też inne systemy. Warto zapoznać się z tym co jest, zobaczyć ich wady i zalety i zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujesz.
Człowiek ma milion pomysłów co może być "smart" w domu, a potem się okazuje, że 90% nie było potrzebne
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
caleb
Posty: 4
Rejestracja: śr sie 12, 2020 10:40 am

Przeprowadzka to perspektywa roku, montaż na tygodniach,miesiącach.

Obczaje to SRW-02m , jeśli ogarneło by to żaluzje fasadowe no to mi to problem rozwiązuje. Tylko teraz zejde na przyziemne pytanie czy ten przekaźnik wymaga chmury do działania czy mozna też to lokalnie ogarnąć. Masz jakieś demo zeby zobaczyć jak to działa na roletach ?

Dobrze powiedziales nie mam takich potrzeb żeby wszystkim sterować np oświetlenie średnio mnie kręci. Raczej zależy mi na podstawach wiekszych tematów
1. Brama/Furtka
2. Zaluzje ze scenami w pomieszczeniach poszczególnych + tak żeby mozna było dosyć płynnie sterować
3. Ogrzewanie, ale to pieśn bardzo dalekiej przyszłości. Kocioł ma tą jakaś szyne komunikacji otwartą już nie pamiętam nazwy,
4. Alarm raczej na satelu, albo czymś prostym i niezależnym od DIY
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”