Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

caleb pisze: śr wrz 02, 2020 11:48 am Przeprowadzka to perspektywa roku, montaż na tygodniach,miesiącach.

Obczaje to SRW-02m , jeśli ogarneło by to żaluzje fasadowe no to mi to problem rozwiązuje. Tylko teraz zejde na przyziemne pytanie czy ten przekaźnik wymaga chmury do działania czy mozna też to lokalnie ogarnąć. Masz jakieś demo zeby zobaczyć jak to działa na roletach ?

Dobrze powiedziales nie mam takich potrzeb żeby wszystkim sterować np oświetlenie średnio mnie kręci. Raczej zależy mi na podstawach wiekszych tematów
1. Brama/Furtka
2. Zaluzje ze scenami w pomieszczeniach poszczególnych + tak żeby mozna było dosyć płynnie sterować
3. Ogrzewanie, ale to pieśn bardzo dalekiej przyszłości. Kocioł ma tą jakaś szyne komunikacji otwartą już nie pamiętam nazwy,
4. Alarm raczej na satelu, albo czymś prostym i niezależnym od DIY
Wrzuć w youtube "zamel srw". Filmiki są chyba tylko na SRW-01, ale to działa identycznie, tylko SRW-01 to moduł dopuszkowy do jednej rolety, a SRW-02m to moduł do rozdzielni, który ogarnia dwie rolety.

Każde urządzenie Supla wymaga dostępu do serwera. Są dostępne publiczne serwery, ale możesz sobie też lokalnie w domu na jakimś serwerze to postawić i być niezależnym od publicznych serwerów.
Jeśli urządzenie było skonfigurowane i utraci połączenie z serwerem (np. brak internetu), to nadal powinny działać lokalne fizyczne przyciski. Nie będą natomiast działać harmonogramy, sterowania z telefonu itd.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Dodam tylko, że nie wiem, czy SRW-02m będzie miało kiedykolwiek wpsarcie dla żaluzji fasadowych. Także zanim się na to rozwiązanie zdecydujesz, to upewnij się, czy takie coś jest/będzie planowane.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
falder
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 04, 2020 4:59 pm

Witam serdecznie forumowiczów.

Ja również jestem zainteresowany obsługą żaluzji fasadowych z poziomu Supli.

Żaluzje na dzień dzisiejszy są sterowane z przycisku (na razie w liczbie 1 - bistabilny) jeśli do Supli będzie potrzebny monostabilny to wymienię ma monostabilne.
Sterowanie:
Przycisk w dół opuszcza żaluzję z zamkniętymi lamelami w dół,
Jak dam przycisk do góry to lamele się najpierw otwierają - w moim przypadku o 180 stopni (jest możliwość o 90 stopni w zależności od rodzaju żaluzji ) a potem cała żaluzja się podnosi.
Jak dam ponownie w dół to lamele się zamykają a po ich zamknięciu całą żaluzja się opuszcza.

Krańcówki blokują ruch żaluzji w skrajnych położeniach.
Sterowanie jest na dwóch kablach - góra, dół i oczywiście zasilanie i neutralny.

Myślałem że moduł SRW-01 wystarczy do obsługi żaluzji.

Ideałem by było np: przycisk monostabilny , krótkie naciśniecie odpowiada za ruch lamelami a długie np 2-3 s powoduje zwinięcie/rozwinięcie żaluzji.

Czy ktoś już może ma oprogramowanie do żaluzji? Jeśli nie to czy jest szansa zaimplementowania?

Pozdrawiam
Falder
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

Ja mam zainstalowane żaluzje fasadowe 11 szt. do każdej podłączyłem po 1 sterowniku zamela do sterowania roletami srw-01. Działa to u mnie bardzo dobrze.

Moje żaluzje fasadowe działają tak:

- jak żaluzje są zamknięte całkowicie na 100% to przy podnoszeniu żaluzji w przedziale od 100% - 95% steruję tyko lamelami
- od 95% - 0% żaluzje podnoszą się z otwartymi lamelam
- jak żaluzje fasadowe opuszczam to lamele zamykają się i żaluzja opuszcza się jako całkowicie zamknięta.
Mam ustawione harmonogramy i działa to w taki sposób że otwierają lub zamykają się tylko lamele (przedziale 95%-100%). Działa to identycznie jak ze sterowaniem SOMFY.
Jedynie co może przeszkadzać to to, że w supli jest animacja podnoszenia opuczania rolet a nie żaluzji (mankamet który zupełnie w niczym nie przeszkadza).
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

lukaszpoznan pisze: ndz sie 09, 2020 8:38 pm
LukaszH pisze: ndz sie 09, 2020 8:28 am Ja ten temat właśnie także przerabiam i około listopada będą u mnie żaluzje fasadowe zainstalowane. Na chwilę obecną kable zostawione w głębokich puszkach i sterowanie z przycisku. Natomiast wstępnie będę używał softu INCAN w trybie bistable dzięki czemu impuls trwa około 0,6 sek z aplikacji i około 0,4sek z fizycznego przycisku co będzie pozwalało na ustawianie kąta - to będzie najczęstsze sterowanie. Jeśli chodzi o całe podniesienie lub opuszczenie to już z aplikacji z wyliczonego czasu. Tak naprawdę przydało by się uzupełnić soft rolet o:
1. Aplikacja jak i przycisk fizyczny aby mogły podać impuls około 0,1-0,2 sek (jakaś minimalna wartość aby odfiltrować zakłócenia) + oczywiście tak długo jak trzymany jest dany przycisk. Pozwoliło by to na precyzyjne ustawianie nachylenia lamel
2. Dodatkowo mogła by się przydać wartość czasowa obrotu lamel do 90 stopni. Później można by ją wykorzystać że np. podnosimy żaluzje do połowy i później jest ruch wsteczny o zadaną wartość czasową aby żaluzje były otwarte albo utrzymywany dany kąt.
3. Przytrzymanie przycisku fizycznego przez np 4sek (lub np 3 krotne naciśnięcie) powoduje całkowite podniesienie lub opuszczenie żaluzji.

Ogólnie także czekam za rozwiązaniem od Zamela ale na chwilę obecną pośrednio można poradzić sobie z INCAN w trybie bistabilnym, ponieważ aplikacja do rolet ma przyciski góra/dół ale także pełne zamknięcie/otwarcie co pozwala na w miarę sensowne użytkowanie żaluzji.
No to imienniku trzymam kciuki za rozwiązanie. Z tego co napisałeś zrozumiałem co drugie zdanie :) Także będę zobowiązany, po Twoich testach, o jakiś przewodnik how-to dla Suplowego nooba :)
Popularność żaluzji fasadowych rośnie wykładniczo. W związku z czym nawet tymczasowe rozwiązanie, pracujące z Suplą, byłoby bardzo cenne.
odnośnie punktu 1. nie wiem czy aż taka precyzja jest konieczna ja wciskam przycisk na aplikacji krok po kroku i przynajmniej dla moich potrzeb w zupełności to wystarcza. szczególnie gdy chcę osłonić się przed słońcem lub nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia przed słońcem.
odnośnie punktu 2. w orginale żaluzje fasadowe przy opuszczaniu zamykają się i niewiem czy będzie możliwość opuszczania żaluzji przy otwartych lamelach
LukaszH
Posty: 639
Rejestracja: sob gru 14, 2019 11:49 pm

Na ten moment najlepszy soft do żaluzji fasadowych jest tutaj: viewtopic.php?f=11&t=7133 - w wersji develop. Bardzo precyzyjny i wystarczy ustawić w GUI przyciski "reakcja na: zmiana stanu".
mikron77
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 09, 2021 5:16 pm

Rem125 pisze: pn paź 05, 2020 4:19 pm Ja mam zainstalowane żaluzje fasadowe 11 szt. do każdej podłączyłem po 1 sterowniku zamela do sterowania roletami srw-01. Działa to u mnie bardzo dobrze.

Moje żaluzje fasadowe działają tak:

- jak żaluzje są zamknięte całkowicie na 100% to przy podnoszeniu żaluzji w przedziale od 100% - 95% steruję tyko lamelami
- od 95% - 0% żaluzje podnoszą się z otwartymi lamelam
- jak żaluzje fasadowe opuszczam to lamele zamykają się i żaluzja opuszcza się jako całkowicie zamknięta.
Mam ustawione harmonogramy i działa to w taki sposób że otwierają lub zamykają się tylko lamele (przedziale 95%-100%). Działa to identycznie jak ze sterowaniem SOMFY.
Jedynie co może przeszkadzać to to, że w supli jest animacja podnoszenia opuczania rolet a nie żaluzji (mankamet który zupełnie w niczym nie przeszkadza).
Mam pytanie - żaluzje fasadowe (silnik elero przewodowy) z lamelą z90. Zakupiłem sterowniki dopuszkowe srw01, przycisk żaluzjowy monostabilny WL0320 Lumina Hager. nie mam sieci i na razie nie działa przez aplikację supla tylko przycisk
Góra/dół chodzą przez poj naciśnięcie. Jak się zasuną to po nasiśnięciu przycisku lamela obraca się w zakresie zamknięta/otwarta, nie ma opcji żeby otworzyć np 10% czy 20%. Jak żaluzja jest wpięta tylko przez przycisk wtedy płynnie steruję kątem lamelki. Czy da się korzystając z srw-01 sterować kątem lameli mając tylko przycisk, czy płynne sterowanie lamelą jedynie przez aplkę supla, będę wdzięczny za pomoc
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

SRW-01 nie nadaje się do żaluzji fasadowych. Generalnie Supla żaluzji jeszcze nie wspiera. Jak się takie wsparcie pojawi to nie jest przesądzone czy dla SRW pojawi się update.
mikron77
Posty: 2
Rejestracja: ndz maja 09, 2021 5:16 pm

pzygmunt pisze: ndz maja 09, 2021 8:49 pm SRW-01 nie nadaje się do żaluzji fasadowych. Generalnie Supla żaluzji jeszcze nie wspiera. Jak się takie wsparcie pojawi to nie jest przesądzone czy dla SRW pojawi się update.
Użytwkownik wyżej ma i pisał, że mu działa, czekam na jego odp, a przy okazji jaki zamel supla działa z żaluzjami fasadowymi?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

mikron77 pisze: pn maja 10, 2021 6:43 am
pzygmunt pisze: ndz maja 09, 2021 8:49 pm SRW-01 nie nadaje się do żaluzji fasadowych. Generalnie Supla żaluzji jeszcze nie wspiera. Jak się takie wsparcie pojawi to nie jest przesądzone czy dla SRW pojawi się update.
Użytwkownik wyżej ma i pisał, że mu działa, czekam na jego odp, a przy okazji jaki zamel supla działa z żaluzjami fasadowymi?
Aktualnie nie ma żadnego gotowego sterownika typowo pod żaluzje fasadowe. Nie ma też odpowiedniego kanału do sterowania (tak aby dało się np. niezależnie ustawić nachylenie i otwarcie).
Jest w planach dodanie do Supli wsparcia dla żaluzji fasadowych, ale nie wiem kiedy. Na chwilę obecną ludzie ratują się używając kanału rolet i tam masz po prostu sterowanie otwarciem. Żaluzje fasadowe działają na pozobnej zasadzie (tzn. podaje się sygnał w górę lub w dół) z tym, że na początku żaluzje zamiast jechać góra/dół, to obracają się. Przez to tzw. "kalibracja" rolet się potrafi rozjechać (czyli sterownik zakłada inną pozycję rolety niż w rzeczywistości).
Jeśli chcesz sterować przyciskiem, to musisz wcisnąć drugi raz przycisk, wtedy ruch się zatrzyma. Super precyzyjnie tym nie wysterujesz lamelkami, ale powinno się dać.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”