Supla i żaluzje fasadowe - kiedy?

Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am Witam wszystkich,

@Rem125 Twoje sterowanie żalujami wygląda całkiem fajnie.

Mam parę pytań:

1. Czy korzystasz też z przycisków na ścianie? Jeśli tak to jakich (mono czy bi?) Czy po podniesieniu żaluzji do połowy z przycisku na scianie, aplikacja będzie to odzwierciedlać?
2. Czy jest możliwość połączenia włącznika trójpozycyjnego z supla srw-01? Np takiego jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-2x-tr ... s3EALw_wcB

Jestem przed zakupem żaluzji i zastanawiam się co lepszego jestem w stanie uzyskać z Somfy IO w porównaniu do rozwiązania supli - somfy IO wychodzi 7 tys drożej.
ad 1) Ja nie mam zamontowanych żadnych Włączników na ścianie. Ponieważ nie chciałem instalować żadnych włączników. Jeżeli chodzi o włączniki to na pewno muszą spełniać jeden warunek żeby nie było możliwości podania napięcia na dwa wejścia w tym samym momencie żeby nie spalić silników. Tak aplikacja pokaże ci w jakim położeniu są obecnie żaluzje. jedynie przy sterowaniu samymi lamelami pokaże że żaluzja podniosła się o 5 % czyli stan będzie 95%.
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am Witam wszystkich,

@Rem125 Twoje sterowanie żalujami wygląda całkiem fajnie.

Mam parę pytań:

1. Czy korzystasz też z przycisków na ścianie? Jeśli tak to jakich (mono czy bi?) Czy po podniesieniu żaluzji do połowy z przycisku na scianie, aplikacja będzie to odzwierciedlać?
2. Czy jest możliwość połączenia włącznika trójpozycyjnego z supla srw-01? Np takiego jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-2x-tr ... s3EALw_wcB

Jestem przed zakupem żaluzji i zastanawiam się co lepszego jestem w stanie uzyskać z Somfy IO w porównaniu do rozwiązania supli - somfy IO wychodzi 7 tys drożej.
ad 1) Ja nie mam zamontowanych żadnych Włączników na ścianie. Ponieważ nie chciałem instalować żadnych włączników. Jeżeli chodzi o włączniki to na pewno muszą spełniać jeden warunek żeby nie było możliwości podania napięcia na dwa wejścia w tym samym momencie żeby nie spalić silników. Tak aplikacja pokaże ci w jakim położeniu są obecnie żaluzje. jedynie przy sterowaniu samymi lamelami pokaże że żaluzja podniosła się o 5 % czyli stan będzie 95%.
ad 2) tak masz możliwość podłączenia tego przycisku pod żaluzje nawet pod dwie żaluzje.

Jeżeli zdecydujesz się na inny system niż somfy to musisz sprzedawcy o tym powiedzieć żeby silnik miał przewody sterujące ponieważ te systemy z somfy przeważnie mają wyprowadzone przewody tylko zasilające i wtedy nie będziesz miał możliwości podłączenia innego systemu np. SUPLI. Ja zdecydowałem się na SUPLĘ raz ze względu na koszty a dwa na dużo większe możliwości sterowania. Po za tym w SUPLI jest możliwość ustawiania wyzwalaczy akcji a to rozszerza całą gamę ustawień sterowania różnymi urządzeniami.
[/quote]
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2021 12:16 pm przez Rem125, łącznie zmieniany 1 raz.
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

Rem125 pisze: pn lis 29, 2021 9:12 am
Rem125 pisze: pn lis 29, 2021 9:02 am
bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am Witam wszystkich,

@Rem125 Twoje sterowanie żalujami wygląda całkiem fajnie.

Mam parę pytań:

1. Czy korzystasz też z przycisków na ścianie? Jeśli tak to jakich (mono czy bi?) Czy po podniesieniu żaluzji do połowy z przycisku na scianie, aplikacja będzie to odzwierciedlać?
2. Czy jest możliwość połączenia włącznika trójpozycyjnego z supla srw-01? Np takiego jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-2x-tr ... s3EALw_wcB

Jestem przed zakupem żaluzji i zastanawiam się co lepszego jestem w stanie uzyskać z Somfy IO w porównaniu do rozwiązania supli - somfy IO wychodzi 7 tys drożej.
ad 1) Ja nie mam zamontowanych żadnych Włączników na ścianie. Ponieważ nie chciałem instalować żadnych włączników. Jeżeli chodzi o włączniki to na pewno muszą spełniać jeden warunek żeby nie było możliwości podania napięcia na dwa wejścia w tym samym momencie żeby nie spalić silników. Tak aplikacja pokaże ci w jakim położeniu są obecnie żaluzje. jedynie przy sterowaniu samymi lamelami pokaże że żaluzja podniosła się o 5 % czyli stan będzie 95%.
ad 2) tak masz możliwość podłączenia tego przycisku pod żaluzje nawet pod dwie żaluzje.

Jeżeli zdecydujesz się na inny system niż somfy to musisz sprzedawcy o tym powiedzieć żeby silnik miał przewody sterujące ponieważ te systemy z somfy przeważnie mają wyprowadzone przewody tylko zasilające i wtedy nie będziesz miał możliwości podłączenia innego systemu np. SUPLI. Ja zdecydowałem się na SUPLĘ raz ze względu na koszty a dwa na dużo większe możliwości sterowania. Po za tym w SUPLI jest możliwość ustawiania wyzwalaczy akcji a to rozszerza całą gamę ustawień sterowania różnymi urządzeniami.
Dziękuję za odpowiedzi. Szkoda, że nie masz przyciskó na ścianach bo mi by na tym zależało a nie do końca wiem jak zachowuje się to z suplą.
Czy masz możliwośc sterowania z aplikacji grupą żaluzji?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 10:56 am Dziękuję za odpowiedzi. Szkoda, że nie masz przyciskó na ścianach bo mi by na tym zależało a nie do końca wiem jak zachowuje się to z suplą.
Czy masz możliwośc sterowania z aplikacji grupą żaluzji?
Przyciski bez problemu będą współpracować z SRW.
Najlepiej aby były to przyciski monostabilne (praktycznie do każdej automatyki monostabilne są lepsze niż bistabilne).
Przyciski trójpozycyjne będą współpracować, tylko upewnij się, że są monostabilne.
Przy bistabilnych każda zmiana stanu powoduje ruch rolety, a więc jak ktoś zostawi włączone "do góry", i potem chce dać "w dół" na takim trójpozycyjnym, to SRW dostanie prawie jednocześnie sygnał, że ma iść w górę i w dół.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am
Dziękuję za odpowiedzi. Szkoda, że nie masz przyciskó na ścianach bo mi by na tym zależało a nie do końca wiem jak zachowuje się to z suplą.
Czy masz możliwośc sterowania z aplikacji grupą żaluzji?
Tak mam możliwość sterowania grupą żaluzji. Ustawiasz to sobie w supla cloud
mało tego po aktualizacji sterownika zamel srw masz możliwość wyzwalania akcji i pod jeden z przycisków np, przytrzymanie przycisku spowoduje zamknięcie danej grupy żaluzji. Dlatego najlepiej montować włączniki monostabilne (tkz. dzwonkowe) i takie doradzam tym bardziej że teraz na rynku można kupić podwójne włączniki monostabilne.
Ostatnio zmieniony pn lis 29, 2021 12:13 pm przez Rem125, łącznie zmieniany 1 raz.
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am 2. Czy jest możliwość połączenia włącznika trójpozycyjnego z supla srw-01? Np takiego jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-2x-tr ... s3EALw_wcB
ten przycis możesz zamontować jeśli chcesz on nie jest przyciskiem monostabilnym ale ma zabezpieczenie przed podaniem drugiej fazy. Działa to tak wciśniesz pozycję w górę żaluzja podnosi się wciśniesz na pozycję środkową żaluzja zatrzymuje się wciśniesz w dół opuszcza się. Nawet jak wciśniesz. pozycja góra a potem w dół to i tak nic się nie stanie ponieważ pierwszy stan Góra odbiję i załączy się stan w dół.
monostabilny działana na zasadzie klikasz w góre idzie w górę klikasz ponownie zatrzymuje się klikasz ponownie w górę idzie w górę i tak samo jest z pozycją w dół. Jak klikniesz w górę to i dzie w górę jak klikniesz w dół to zatrzymasz i odwrotnie.
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

Rem125 pisze: pn lis 29, 2021 12:10 pm
bono122b pisze: pn lis 29, 2021 8:13 am 2. Czy jest możliwość połączenia włącznika trójpozycyjnego z supla srw-01? Np takiego jak tutaj:
https://allegro.pl/oferta/lacznik-2x-tr ... s3EALw_wcB
ten przycis możesz zamontować jeśli chcesz on nie jest przyciskiem monostabilnym ale ma zabezpieczenie przed podaniem drugiej fazy. Działa to tak wciśniesz pozycję w górę żaluzja podnosi się wciśniesz na pozycję środkową żaluzja zatrzymuje się wciśniesz w dół opuszcza się. Nawet jak wciśniesz. pozycja góra a potem w dół to i tak nic się nie stanie ponieważ pierwszy stan Góra odbiję i załączy się stan w dół.
monostabilny działana na zasadzie klikasz w góre idzie w górę klikasz ponownie zatrzymuje się klikasz ponownie w górę idzie w górę i tak samo jest z pozycją w dół. Jak klikniesz w górę to i dzie w górę jak klikniesz w dół to zatrzymasz i odwrotnie.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Trochę mi się rozjaśnia.

Czy są takie włączniki dzwonkowe, które są w stanie sterować 2 silnikami (2 kanałowe)? Chodzi o to, że przy jednym oknie mam 2 żaluzje i nie chciałbym montować 2 osobnych włączników tylko jeden dwukanałowy.

Mam w salonie w sumie 5 żaluzji - biorąc pod uwagę to co mówisz, byłbym w stanie za pomocą jednego wybranego przycisku zamknąć całą grupę przytrzymując przycisk. Czy byłbym w stanie tylko je zamknąć lub oworzyć czy mógłbym też zmienić tylko położenie lameli np poprzez przerwanie zamykania?

Jeśli podniosę żaluzje przyciskiem na ścianie i to będzie widoczne w aplikacji tak jak mówisz, to nie za bardzo widzę przewagę Somfy IO nad tym rozwiązaniem.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Do sterowania dwoma roletami używam przycisku:
https://www.hager.pl/katalog-produktow/ ... e=53503404

Do niego osobno dokupuje się przyciski i osobno ramki. Przyciski są chwilowe, 4 styki zwierne. Do 2x roleta/żaluzja są idealne :)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Rem125
Posty: 125
Rejestracja: pn mar 26, 2018 3:00 pm

A kto Tobie naopowiadał że somfy jest wyższe od innych systemów sterowania? No chyba że chodzi o Cenę.

Możesz nawet ustawić harmonogram że mają otworzyć się 5% czy 7% i uchylą się tylko lamele do pozycji 90 stopni? Harmonogramy możesz tworzyć w odniesieniu do zachodu i wschodu słońca aby za wcześnie się nie otwierały ani zamykały.
bono122b
Posty: 45
Rejestracja: pn lis 29, 2021 7:57 am

Dzięki @klew ,

zdaje się, że ten włącznik będzie idealny jeśli wszystko działa tak jak opisał @Rem125 :)

W somfy miałem okazję obejrzeć aplikację i wygląda to tak, że lamelami można sterować bardzo precyzyjnie bo po prostu ustawia się ich kąt osobno na suwaku, a otwarcie/zamknięcie osobno, dodatkowo jest to bardziej system typu plug and play ;) mają też piloty smoove np 4-kanałowe, które w moim przypadku by się fajnie sprawdziły jednak cena powala.

Czy znasz może odpowiedź na to pytanie?

Mam w salonie w sumie 5 żaluzji - biorąc pod uwagę to co mówisz, byłbym w stanie za pomocą jednego wybranego przycisku zamknąć całą grupę przytrzymując przycisk. Czy byłbym w stanie tylko je zamknąć lub oworzyć czy mógłbym też zmienić tylko położenie lameli np poprzez przerwanie zamykania?

Nie za bardzo jestem w stanie sobie to wyobrazic przy uzyciu prycisku na ścianie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”