Czujka obecności

heis
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 19, 2020 5:50 pm

Witam wszystkich, mój pierwszy post :D

Czy istnieje na rynku czujka obecności na WiFi działająca w Supla?
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Nie ma gotowych produktów tego typu. Ogólnie brak jest jakichkolwiek czujek.
Natomiast DIY można zrobić samemu. Jeśli są też jakieś inne gotowce działające na ESP8266, to bez problemu powinno dać się to osuplować
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1968
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Co kolega rozumie pod nazwą "czujka obecności" - czego lub kogo ta obecność ma dotyczyć :D
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Ja rozumiem, że koledze @heis chodzi o czujkę obecności ludzi w mieszkaniu / pomieszczeniu. Zastosowanie typowych czujek PIR nie ma sensu, bo jak zinterpretować np. bezruch śpiącej osoby. Jedynie co mi sensownego przychodzi do głowy, to wystawienie z systemu alarmowego sygnału zazbrojenia i rozbrojenia. Choć i ty nie do końca się to sprawdzi, jeśli np. korzystamy z czuwania nocnego.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Na rynku jest dostępnych dużo czujek obecności. Ja spotkałem się z taką, która liczyła czas załączenia przekaźnika od nowa, gdy wykryła ruch.
Czyli śpiącego człowieka nie wyczuje, ale światło nie gaśnie gdy jest ruch.
Niektóre zwykle czujki ruchu załączają przekaźnik na określoną ilość czasu i po tym zawsze się wyłączają - niezależnie od tego czy w trakcie był ruch, czy nie
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Dlatego też Autor pytania musiałby doprecyzować, jakiej funkcjonalności oczekuje od takiej czujki. :D
Bo jeśli chodzi np. o wykonanie jakiejś sceny po wyjściu wszystkich domowników, to czujki ruchu się nie sprawdzą.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
heis
Posty: 3
Rejestracja: śr sie 19, 2020 5:50 pm

Przepraszam za późną reakcję ale już śpieszę z odpowiedzią.
Czujkę obecności potrzebuję do oświetlenia w łazience :D
Wykańczam mieszkanie i zaczynam coś robić przy elektryce. Na początek wszedł dla łazienki przycisk sonoff z radiem i czujka PIR (z bramką oczywiście). Deweloper zamontował przycisk po "złej" stronie drzwi i chciałem sobie tymczasowo ułatwić korzystanie. Ale nie mam cierpliwości to machania czujce jak zgaśnie światło. Dla dziewczyny nieważne na ile czasu ustawie świecenie, i tak będzie za mało :lol: . A 20min świecenia po minucie obecności też trochę bez sensu. Więc tylko czujka obecności jak dla mnie może się nadawać, czyli tak jak napisał @klew, po każdym wykryciu ruchu zlicza od początku i charakteryzuje się większa czułością na ruch. Typowy element, który montuje się w "publicznych" łazienkach (centra handlowe, muzea czy uczelnie).
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Pytanie zasadnicze: po co Ci wifi/supla czy cokolwiek innego w tym stylu?
W sieci znajdziesz sporo czujek obecności na 230 V, do których podłączasz światło.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3970
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Supla potrzebna, aby zdalnie wyłączyć dziewczynie światło, jak zbyt długo siedzi w łazience :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Robert Błaszczak pisze: wt sie 25, 2020 11:15 am Supla potrzebna, aby zdalnie wyłączyć dziewczynie światło, jak zbyt długo siedzi w łazience :lol: :lol: :lol:
Do tego wystarczy dowolny ROW/sonoff odcinający zasilanie przed czujką ;)
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”