Co na poczatek

BooNi3
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 02, 2021 8:57 am

Hey, czytam i strasznie dużo tematów jest i ciężko się odnaleźć. Chciałbym was poprosić o polecenie które moduły kupić na początek i może od razu sprawdzony sklep na Aliexpres.
Chyba najwięcej postów jest o sonoffie ale czy jest to najprostsze, najlepsze a może najtańsze rozwiązanie. Może coś innego polecacie na początek zabawy. Chcialbym kupić sobie zestaw by móc już coś się pobawić.
Ogólnie docelowo chciałbym sterować bramami, roletami, światłem, ledami RGB, chciałbym też włączniki szklane.
Mam już pierwsze kroki za sobą, i pierwsze zabawy z sonoff Basic i zamelem więc jakieś podstawy są.
Dzięki za pomoc i podpowiedź
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Polecam NodeMCU lub Arduino MEGA aby poćwiczyć.
BooNi3
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 02, 2021 8:57 am

no jak czlowiek nie ma na ten temat pojecia to nie wiem czy to bedzie takie dobre,
chodzilo mi o to co wymienilem wyzej
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Wgrywałes już soft supli do jakiegoś chińczyka za pomocą programatora?

Jesli tak to z moich doświadczeń:

- rolety - tylko srw01 zamela (chyba nie ma dobrego stabilnego chińczyka z softem supli)
- bramy - dla mnie najszybciej i wygodnie przerabiać sonof sv - i cena kusząca u majferndow ca. 19 zl
- Oświetlenie - sonoff mini r2 - soft można wgrać poprzez wifi bez podłączania programatora (ale to jest 1 przekaźnik czyli na 1 obwód oświetlenia)
- gniazda - ja tam sie nie bawie we wkładanie modułów do puszek, używam smart socket np. sonoff s26 a jesli powyżej 10A to jest moduł zamela ROW01/16A

Generalnie jak chcesz się pobawić w zautomatyzowanie domu to masz sprawdzone moduły zamela z suplà ma pokładzie.
Jak nie chcesz się bawić w lutowanie i wgrywanie softu to jest parę miejsc w necie gdzie w/w moduły sonoffa sprzedają już z suplą- drożej niż u chińczyka ale tylko troszkę (np. Elty.pl)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
BooNi3
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 02, 2021 8:57 am

Dzięki wielkie za odpowiedź właśnie o taki rozpis mi chodziło. Już przerabiałem Basica, i mam jednego mini ale chcę resztę popróbować. Zamela jak trzeba daje klientom, bo wykonuje instalacje elektryczne, alarmowe trochę automatyki i inteligentnego domu. Więc zautomatyzowanie domu to mam opanowane ale chciałbym pobawić sie tym, by poznać od podszewki i mieć rozwiązanie bo czasami klient chce a nie zawsze się da albo cena zaporowa. Choć średnio mi się widzi sprzedawać mu przerobione chińczyki, bo bał bym się o awaryjnosc.
Dzięki jeszcze raz za podpowiedź, dziś zamawiam i mam nadzieję że szybko przyjadą. Masz może jakiś sprawdzony sklep od majfrendow który szybko dostarcza ?

Jest opcja przesłania stanu za pomocą jakiś modułów ? Np. centrala alarmowa załącza przekaźnik mono lub bi stabilny i jakieś urządzenie które po podpięciu do centrali , przekaże jego stan do innego urządzenia ?

Dzięki jeszcze raz
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Jeśli działasz jako profesjonalista, to ja osobiście nie bawiłbym się w żadne rzeczy ściągane z Chin. Nie bawiłbym się też w układy ze zmienianym oprogramowaniem, ani w żadne inne składane samodzielnie. I nie chodzi tutaj o jakąś zwykłą awaryjność, bo jak coś się popsuje, to wymienisz i git, natomiast w przypadku jakiegoś pożaru, to może być już większy problem.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

klew pisze: śr sty 27, 2021 8:58 am Jeśli działasz jako profesjonalista, to ja osobiście nie bawiłbym się w żadne rzeczy ściągane z Chin. Nie bawiłbym się też w układy ze zmienianym oprogramowaniem, ani w żadne inne składane samodzielnie. I nie chodzi tutaj o jakąś zwykłą awaryjność, bo jak coś się popsuje, to wymienisz i git, natomiast w przypadku jakiegoś pożaru, to może być już większy problem.
popieram w 100%. temat ewentualnego pożaru był już wielokrotnie wałkowany. Jak przyjdzie do wypłaty ubezpieczenia to brak certyfikatu albo dokonanie zmiany w oprogramowaniu ubezpieczycielowi wystarczy zeby próbować odmówić wypłaty i robi sie problem.

ja gdy instaluje coś u znajomych to tylko na ZAMELU poza gniazdkami - wtedy im proponuję zeby sobie kupili gotowy sonoff s26 z suplą...a jak dodać do clouda to już ich szkolę. W każdym razie to nie ja instaluję tylko sami sobie kupują w legalnie działajacym sklepie.

zresztą z modułami Zamela nie miałem nigdy problemów a przerobione sonoffy, którymi sie bawie w domu potrafią wariować co jakiś czas.

jedyny moduł sonoffa który nigdy mnie nie zawidół i jest w miarę bezpieczny bo niskonapieciowy to sonoff sv do bram, furtek
AKTUALIZACJA
a i jeszcze H801 do ledów - też niskonapięciowy, u mnie już 2 rok na zewnątrz (co prawda w puszcze hermetycznej) i śmiga
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
BooNi3
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 02, 2021 8:57 am

Nawet nie zwróciłem uwagi że nie ma certyfikacji. No ogólnie to nie chciałbym nikomu sprzedawać chińskich bajerów, tak jak i nie założę nikomu chińskich kamer mimo że 4x tańsze a i o raz czasami lepszy.
Czasami to wręcz wstyd było by zaproponować.
Niestety czasami zdarzają się sytuacje że człowiek zapomni i czymś i jest za późno na poprawę, dlatego trzeba znać różne systemy i różne rozwiązania. Zamek nie posiada jeszcze wszystkiego.
Swoją drogą piszesz że nie ma stabilnego modułu do rolet prócz zamelowskiego, co aż dziwne że widząc co tu ludzie budują to nie zrobili takiej "pierdoły".
Ale tak jak mówię chciałbym potestowac. Prawdopodobnie niebawem pójdę na szkolenie z Loxone, kolejny system inteligentny, tylko to wszystko drogie niestety, a cena sonofow wręcz śmieszna a możliwości spore.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Aktualizacja
kolega z forum mnie wyprostował ,ze mamy już stabilny moduł do rolet.
nazywa się loratap. ale nie testowałem osobiście.
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
szymboz
Posty: 18
Rejestracja: pn cze 03, 2019 7:55 pm

Ale ja testowałem i testuję nadal... są swietnle. Mialem już różne moduły ( w tym zamel), dużo tego zakładam i pisanie, że chinczyk jest zły to nonsens. Większość urządzeń lub podzespołów to Made in China, które są coraz lepsze, natomiast co do pożaru i "certyfikatów" w mojej ocenie to takze nonsens. Pożar moze powstać na skutek złego dokręcenia przewodów w sterowniku lub w wyłączniku i wiele innych.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”