Wemos NodeMCU V3

Kuba.DeX
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 02, 2021 4:00 pm

Czołem,
Nabyłem Wemosa NodeMCU V3 na ESP8266 z konwerterem USB-UART CH340. Po podłączeniu moduł zgłasza sieć, ale nie jestem w stanie go w żaden sposób zmusić do przyjęcia firmware. Podłączenie z przytrzymanym przyciskiem flash, trzymanie flash i reset. Dioda gaśnie, ale komputer w ogóle nie wykrywa urządzenia. Tak samo przy próbie przez CP2102, nie zgłasza się żaden port COM. Ktoś ma pomysł?
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1950
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Jaki soft chcesz wgrać ? Plik bin czy prosto z Arduino IDE ? Jeśli bin to jakiego programu używasz? Zwykle wgrywając program do wemos'a nie trzeba niczego naciskać. Prawdopodobnie masz problem z obsługa ch340. Sprawdź w menadżerze urządzeń czy po podpięciu urządzenia pojawia ci się port com i czy nie świeci się przy nim żółta ikonka w postaci pytajnika lub wykrzyknika. Jeśli tak to musisz poprawnie zainstalować sterowniki .
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
Kuba.DeX
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 02, 2021 4:00 pm

shimano73 pisze: czw mar 18, 2021 6:06 am Jaki soft chcesz wgrać ? Plik bin czy prosto z Arduino IDE ? Jeśli bin to jakiego programu używasz? Zwykle wgrywając program do wemos'a nie trzeba niczego naciskać. Prawdopodobnie masz problem z obsługa ch340. Sprawdź w menadżerze urządzeń czy po podpięciu urządzenia pojawia ci się port com i czy nie świeci się przy nim żółta ikonka w postaci pytajnika lub wykrzyknika. Jeśli tak to musisz poprawnie zainstalować sterowniki .
Jeszcze nic nie wgrywałem, ale docelowo chciałem .bin. Nic się nie zgłasza w menedżerze po podłączeniu microusb
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Port COM powinien Ci się pojawić po podłączeniu Wemosa. W menadżerze urządzeń rozwiń sobie Porty (COM i LPT) i podłącz Wemosa. Musi się tu pojawić port COM.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Kuba.DeX
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 02, 2021 4:00 pm

Robert Błaszczak pisze: czw mar 18, 2021 6:16 am Port COM powinien Ci się pojawić po podłączeniu Wemosa. W menadżerze urządzeń rozwiń sobie Porty (COM i LPT) i podłącz Wemosa. Musi się tu pojawić port COM.
A więc nie... Niezmiennie jest tam tylko COM1 i LPT, niezależnie czy podłączam z flashem czy bez przyciskania
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Sprawdź na innym komputerze / kablu / itp. Jeśli będzie bez zmian, to masz uszkodzonego Wemosa.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
shimano73
Posty: 1950
Rejestracja: ndz lut 28, 2016 12:27 pm
Lokalizacja: Orzesze
Kontakt:

Duża ilość przewodów microUSB , szczególnie dodawanych do smartfonów ma tylko dwie żyły zasilania , poszukaj taki który po podłączeniu smartfona do komputera zostanie rozpoznamy
W elektronice jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o zasilanie

Wezmę udział w Supla Offline Party 2024 :)
jaku2k
Posty: 830
Rejestracja: ndz maja 24, 2020 8:40 pm
Kontakt:

Kuba.DeX pisze: wt mar 16, 2021 7:41 pm Czołem,
Nabyłem Wemosa NodeMCU V3 na ESP8266 z konwerterem USB-UART CH340. Po podłączeniu moduł zgłasza sieć, ale nie jestem w stanie go w żaden sposób zmusić do przyjęcia firmware. Podłączenie z przytrzymanym przyciskiem flash, trzymanie flash i reset. Dioda gaśnie, ale komputer w ogóle nie wykrywa urządzenia. Tak samo przy próbie przez CP2102, nie zgłasza się żaden port COM. Ktoś ma pomysł?
Witam,
aby widzieć porty COM musiałem zainstalować odpowiednie sterowniki (tak samo przy np. korzystaniu z OBD II, ale to jest inna sprawa). Ja szukałem ich "na ślepo", ale Ty podałeś nazwę konwertera, więc udało się znaleźć na szybko:
https://sparks.gogo.co.nz/ch340.html
jeśli te nie zatrybią, to wystarczy poszukać innych:
https://www.google.com/search?q=usb+uar ... e&ie=UTF-8
Pozdrawiam
Jakub

PS. Czekam na Supla Offline Party 2024
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 3944
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

W Windows 10 nic nie trzeba instalować. Jeśli OS nie znalazłby poprawnych sterowników, to w menadżerze urządzeń mielibyśmy urządzenie ze znakiem zapytania.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Kuba.DeX
Posty: 33
Rejestracja: wt lut 02, 2021 4:00 pm

Te sterowniki zainstalowałem w próbach podłączenia, ale tak jak wyżej - nie pokazuje żadnego urządzenia. Ogarnę inny kabel i komputer i sprawdzimy. Tylko problem jest też taki że przy CP2102 też się nie komunikuje, zgłasza wykrycie nieznanego urządzenia, a pierwszego z brzegu sonoffa wykrywa
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”