Videofon wysterowanie elektrozaczepu

biju
Posty: 54
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 6:57 pm

Witam Panowie

Posiadam klasyczny chiński videofon, chętnie sterowałbym elektrozaczepem przez suple
Videofon steruje (zasila) elektrozaczep z kasety, natomiast nie mam pojęcia jk jest on wysterowywany przyciskiem furtki na panelu monitora
Może ktoś mierzył sie z podobnym problemem, bezinwazyjnie mógłbym się wpiąć przy monitorze.
Wiem że można by na krótko z drugiego źródła napięcia ale nie nie o to chodzi
Poniżej schemat połączeń videofonu[
VDD (R+) wyglada na jakieś sterowanie potencjałami....
img][/img]
Załączniki
Screenshot_20210928-225722_Chrome.jpg
Screenshot_20210928-225722_Chrome.jpg (142.67 KiB) Przejrzano 1370 razy
Pietras81
Posty: 1675
Rejestracja: ndz lut 17, 2019 6:56 am
Lokalizacja: Osielsko

A nie masz może na panelu wejściowym opcji podłączenia przycisku dzwonkowego ?? Ja tak mam i tam właśnie steruje Suplą.
https://pietras-81.aqi.eco/
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

[wszystko co tu napisałem możesz zrobić na własne ryzyko. Jest szansa że spalisz sobie domofon]

Musiałbyś sprawdzić co jest na wyjściach do elektrozaczepu. Prawdopodobnie jeden styk jest na stałe zwarty do GND, a drugi załączany przekaźnikiem daje 12 V.

Ja bym zmierzył co jest na którym wejściu i wtedy prawdopodobnie można podać 12 V równolegle z pinu "12 V" na elektrozaczep.
Coś w stylu jak na tym rysunku:
elektrozaczep.png
elektrozaczep.png (41.24 KiB) Przejrzano 1321 razy
Tylko musisz najpierw sprawdzić na którym przewodzie jest GND, a na którym pojawia się 12 V.
Jest też szansa, że sterowanie jest przez zwarcie do GND (wtedy na jednym wyjściu będzie stale podane 12 V) - w takim przypadku dodatkowy przycisk/przekaźnik podłączasz do GND a nie do 12 V.
Ten "kwadrat" na moim "rysunku" to dodatkowy przycisk/przekaźnik.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Gdzieś na forum był przykład podpięcia się do linii sygnałowych (nie mogę teraz znaleźć). Nie wiem tylko czy producent był ten sam ale może i tutaj jest na to patent. Sugerowałbym skontaktować się z producentem.
emg
Posty: 64
Rejestracja: sob sty 04, 2020 2:56 pm
Lokalizacja: Żerniki Wrocławskie
Kontakt:

klew pisze: śr wrz 29, 2021 9:54 am [wszystko co tu napisałem możesz zrobić na własne ryzyko. Jest szansa że spalisz sobie domofon]
ale jak dasz podwójny przekaźnik/przycisk w taki sposób (prostokąt to elektrozaczep) to już się robi jakby bezpieczniej i nie spalisz domofonu, a tam gdzie zaznaczyłem + i - możesz dać dowolne napięcie ac/dc
supla.jpg
supla.jpg (81.97 KiB) Przejrzano 1274 razy
........._____.........______........______.........

supla: zamel x15, shelly x 16, wemos x4, sonoff
konkurencja: blebox, tuya, nuki
biju
Posty: 54
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 6:57 pm

Dzięki Panowie za podpowiedzi jednak wszystkie rozwiązania wymagają dostępu do kasety na bramie i tu pojawia się problem, przewodów wolnych brak

Wpinając się z modułem Wifi w bramie, w kasecie nie bardzo mam z czego go zasilić, musiałbym wpinać się linie która idzie z monitora , a nie mam pewności czy nie wprowadzę zakłóceń w układ
Druga sprawa że nie bardzo mam tam miejsce.

Upraszczając nie mam możliwości wpięcia się w połączenie elektrozaczep - kaseta
biju
Posty: 54
Rejestracja: ndz wrz 19, 2021 6:57 pm

klew pisze: śr wrz 29, 2021 9:54 am [wszystko co tu napisałem możesz zrobić na własne ryzyko. Jest szansa że spalisz sobie domofon]

Musiałbyś sprawdzić co jest na wyjściach do elektrozaczepu. Prawdopodobnie jeden styk jest na stałe zwarty do GND, a drugi załączany przekaźnikiem daje 12 V.

Ja bym zmierzył co jest na którym wejściu i wtedy prawdopodobnie można podać 12 V równolegle z pinu "12 V" na elektrozaczep.
Coś w stylu jak na tym rysunku:
elektrozaczep.png

Tylko musisz najpierw sprawdzić na którym przewodzie jest GND, a na którym pojawia się 12 V.
Jest też szansa, że sterowanie jest przez zwarcie do GND (wtedy na jednym wyjściu będzie stale podane 12 V) - w takim przypadku dodatkowy przycisk/przekaźnik podłączasz do GND a nie do 12 V.
Ten "kwadrat" na moim "rysunku" to dodatkowy przycisk/przekaźnik.
A jak by tak wpiąć diodę prostowniczą pomiędzy kasetę a elektrozaczep

Obrazek
Załączniki
Przechwytywanie.JPG
Przechwytywanie.JPG (25.86 KiB) Przejrzano 1237 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18207
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Podstawowa sprawa to sprawdzenie na którym zacisku elektrozaczepu "Pojawia" się +12V.
Pod ten zacisk podłącz wyjście 21.
Upewnij się, że panel załącza elektrozaczep "plusem", a nie "minusem", czyli minus powinien być na stałe, a plus tylko gdy załączany jest elektozaczep. Jak źle podłączysz wyjście 21 to spalisz elektronikę. Sprawdzisz to multimetrem.
Jest jeszcze kwestia zasilania SBW. Możesz podłączyć pod 12V i GND w panelu. Nie wiem czy można te zaciski obciążyć SBW ale biorąc pod uwagę, że z tego jest też zasilany elektrozaczep to nie powinno być problemu.

Podłączasz na własną odpowiedzialność.

Inne rozwiązanie to podłączenie się w monitorze pod przycisk (inwazyjne). Albo wpięcie się w linie sygnłowe. Teoretycznie powinno się dać to zrobić ale nie wiem jak (musiałbyś skonsultować z producentem).
Załączniki
sbw-videofon.png
sbw-videofon.png (71.63 KiB) Przejrzano 1212 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt”