Yunshan wi-fi relay jako Gate module - wielki powrót

mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

podłączę się do tematu bo mam podobną sprawcię :-)

Otóż mam bramę przesuwną firmy Hato model 400Y. Zgodnie ze schematem podanym przez kolegę Zybi bez problemu podłączę sterowanie z supli, ale:

Czy da radę sam soft supli (pewnie to sprawa samej aplikacji w telefonie, ale mogę się mylić) przerobić tak by zamiast czujnika otwarcia bramy podpiąć się w napędzie pod sygnalizator świetlny i dzięki temu uzyskać w aplikacji supla więcej informacji niż tylko "brama otwarta" ???

Chodzi mi konkretnie o fakt iż sygnalizator w tym napędzie ma kilka stanów:

1. Nie świeci - brama zamknięta lub zatrzymana na stałe w jakiejś pozycji
2. Świeci - brama w pełni otwarta (i wtedy następuje odliczanie czasu do automatycznego zamknięcia, ja mam ustawione 2min)
3. Wolne miganie - brama w ruchu - OTWIERANIE
4. Szybkie miganie - brama w ruchu - ZAMYKANIE

Z elektronicznej strony jest to bezproblemowe (przynajmniej dla mnie), bo wystarczy podpiąć się w sterowniku bramy pod odpowiedni sygnał z przekaźnikiem NO i już mam niejako symulację kontaktronu.

Nie wiem jednak co w takiej sytuacji zobaczę w aplikacji na telefonie? Domyślam się, że będę mieć zmianę stanu otwarta brama i nie otwarta w rytm jaki generuje sygnalizator, ale może by uwzględnić powyższe stany pracy sterownika bramy i wyświetlać w samej supli to co trzeba?

Dlaczego mi na tym zależy? Ano dlatego, że klikając na otwarcie bramy w supli chciałbym widzieć co się z nią dzieje i np w odpowiedniej chwili klikając kilka razy zatrzymać ją na stałe w pozycji otwartej nie widząc jej fizycznie (gdy jeszcze jestem daleko od domu).
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Zybi pisze: ndz mar 04, 2018 11:35 am Kompletne podłączenie układu YUNSHAN WI-FI RELAY
Dziękuję bardzo, o to chodziło :) .
Póki co nie mam bramy, furtki sterowanej elektrycznie przez co brak mi doświadczenia.
Dopytam o jedną kwestię.
Do wyjścia typu NO do sterownika "krok po kroku" podłączamy np. sterownik = silnik bramy uchylnej lub przesuwnej.
Za pomocą modułu YUNSHAN, przycisku dzwonkowego oraz Supli możemy jedynie otwierać bramę tj. uchylić czy przesunąć. Natomiast zamknięcie bramy realizowane jest tylko i wyłącznie przez oryginalny sterownik bramy gdzie np. jest ustawione samoczynne zamykanie po 2 minutach. Zgadza się?

"Napędy" bram są zwykle wyposażone w piloty do sterowania. Jak posługiwanie się oryginalnymi pilotami ma się do sterowania bramą za pomocą modułu YUNSHAN. Jedno nie wyklucza drugiego? czy może są jakieś kruczki, zależności.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Z tego co ja tu widzę po schemacie podłączenia, wydaje mi się, że nic niczego nie wyklucza - moduł supli symuluje niejako naciskanie przycisku ręcznego w konkretnym modelu sterownika bramy. Dodatkowy kontaktron służy do sprawdzenia czy brama jest już w pełni otwarta.

Z tego względu pytałem wyżej o "lepsze" dopasowanie modułu do sterownika bramy i zrezygnowaniu z kontaktronu. Może się mylę, ale patrząc na inne posesje, widać że każde z popularnych sterowników bram (czy to przesuwne czy też uchylne) mają wyjście na sygnalizator i podpięcie się pod niego da chyba zawsze więcej informacji niż krańcówka, która sygnalizuje jedynie jeden stan - w pełni otwartą bramę (bądź po odpowiednim dostosowaniu aplikacji w pełni zamkniętą).
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

@mareks6 dzięki za informacje. Powiedz mi jeszcze: czy pilotem od swojej bramy masz możliwość zamknięcia bramy?. Czy może zamknięce następuje tylko automatycznie po ustawionym czasie.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

W sterowniku napędu Hato 400Y jaki mam z pilota ZAWSZE mogę zamknąć bramę. Pilot działa w sekwencji: otwórz, zatrzymaj, zamknij, zatrzymaj, otwórz, itd - każde naciśnięcie przycisku pilota to następna pozycja. Tak samo działa lokalny przycisk pod który można podpiąć sterownik supli.

To automatyczne zamykanie po czasie jest funkcją dodatkową, którą należy na płycie głównej włączyć i ustawić czas zamknięcia.
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Zybi pisze: ndz mar 04, 2018 1:47 pm
andras pisze: ndz mar 04, 2018 1:31 pm Czy dało by się w tym module zwiększyć zasięg wifi ? czy ktoś probował ?
Za jakiś czas będę miał takie moduły oraz ESP-07 i spróbuję wymienić układ ESP.
Chyba także trzeba będzie zmienić soft bo w ESP-07 mogą być zamienione GPIO4 z GPIO5, czyli te co nas najbardziej interesują.
Jeśli zamówiłeś ESP07S to soft będzie pasował...
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

mareks6 pisze: pn mar 05, 2018 11:23 am W sterowniku napędu Hato 400Y jaki mam z pilota ZAWSZE mogę zamknąć bramę. Pilot działa w sekwencji: otwórz, zatrzymaj, zamknij, zatrzymaj, otwórz, itd - każde naciśnięcie przycisku pilota to następna pozycja. Tak samo działa lokalny przycisk pod który można podpiąć sterownik supli.

To automatyczne zamykanie po czasie jest funkcją dodatkową, którą należy na płycie głównej włączyć i ustawić czas zamknięcia.
Wybacz, pomęczę jeszcze. Patrzę na pilota do napędu Hato 400Y i ma kilka, chyba 4 przyciski. W instrukcji jest napisane Ilość funkcji pilota - 4 i to jest zrozumiałe. Dalej Ty piszesz że " Tak samo działa lokalny przycisk pod który można podpiąć sterownik supli." czego właśnie nie mogę pojąć. Do modułu Yunshan tj. Supli podłączamy tylko jeden przycisk dzwonkowy (jest 1 przekaźnik). Więc jakim cudem za pomocą tego przycisku dzwonkowego (Yunshan/supla) możesz sterować tak samo jak z pilota tj. otwórz, zatrzymaj, zamknij, zatrzymaj, otwórz, itd.

Mnie się wydaje że w Yunshan/supla używając przycisku dzwonkowego można jedynie wykonać ruch w jedną stronę, np. otworzyć częściowo lub całościowo i tyle. Przez co trochę nie rozumiem tego rozwiązania. OK otworzę za pomocą Supli a co zamknąć mam już z pilota?
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Awatar użytkownika
Espablo
Posty: 1754
Rejestracja: śr cze 29, 2016 5:04 pm
Lokalizacja: Oświęcim
Kontakt:

Chodzi o to, że modul Yunshan podlaczasz do wyłącznika który masz na ścianie do otwierania i zamykania bramy. W większości sterowników jest to jeden wyłącznik dzwonkowy. Który daje impuls do oryginalnego sterownika od bramy. Jeden impuls otwiera, drugi stop, trzeci zamyka i tak po kolei. Przekaznik z Yunshan podpinasz równolegle z tym wył na ścianie.
Każde urządzenie elektryczne działa o wiele lepiej jeśli podłączysz je do prądu. :? :roll:
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18285
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

edm pisze: pn mar 05, 2018 6:07 pm
mareks6 pisze: pn mar 05, 2018 11:23 am W sterowniku napędu Hato 400Y jaki mam z pilota ZAWSZE mogę zamknąć bramę. Pilot działa w sekwencji: otwórz, zatrzymaj, zamknij, zatrzymaj, otwórz, itd - każde naciśnięcie przycisku pilota to następna pozycja. Tak samo działa lokalny przycisk pod który można podpiąć sterownik supli.

To automatyczne zamykanie po czasie jest funkcją dodatkową, którą należy na płycie głównej włączyć i ustawić czas zamknięcia.
Wybacz, pomęczę jeszcze. Patrzę na pilota do napędu Hato 400Y i ma kilka, chyba 4 przyciski. W instrukcji jest napisane Ilość funkcji pilota - 4 i to jest zrozumiałe. Dalej Ty piszesz że " Tak samo działa lokalny przycisk pod który można podpiąć sterownik supli." czego właśnie nie mogę pojąć. Do modułu Yunshan tj. Supli podłączamy tylko jeden przycisk dzwonkowy (jest 1 przekaźnik). Więc jakim cudem za pomocą tego przycisku dzwonkowego (Yunshan/supla) możesz sterować tak samo jak z pilota tj. otwórz, zatrzymaj, zamknij, zatrzymaj, otwórz, itd.

Mnie się wydaje że w Yunshan/supla używając przycisku dzwonkowego można jedynie wykonać ruch w jedną stronę, np. otworzyć częściowo lub całościowo i tyle. Przez co trochę nie rozumiem tego rozwiązania. OK otworzę za pomocą Supli a co zamknąć mam już z pilota?
Na zaciskach pod które podłączysz Suplę powinieneś mieć pracę w trybie krokowym czyli.
Naciśnięcie przycisku oznacza rozpoczęcie otwierania/zamykania chyba, że otwieranie/zamykanie już trwa to oznacza zatrzymanie.
Jeżeli zatrzymałeś otwieranie to kolejne naciśnięcie rozpocznie zamykanie i vice versa, jeżeli zatrzymałeś zamykanie to kolejne naciśnięcie
rozpocznie otwieranie.
edm
Posty: 440
Rejestracja: pn sty 15, 2018 6:18 pm

Wszystko jasne. Panowie dziękuję za cierpliwość.
Wziąłem udział w Supla Offline Party 2023 :D
Zablokowany

Wróć do „Gotowy sprzęt”