Sonoff BASIC + DS18B20 jak ugryźć...?

kristover
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 20, 2019 6:46 pm

Witam wszystkich
Zaznaczę od tego, że dopiero zaczynam swoją przygodę z suplą.
Na początek wybrałem Sonoff BASIC + DS18B20 (Firmware: 2.0) gdyż chciałem mieć możliwość sterowania piecem gazowym zdalnie.
Chodziło mi o to by móc ustawić harmonogram załączania, ale zależny od temperatury.
Przekaźnik nie przekazuje zasilania na wyjściu - i o to mi chodziło (piec ma proste sterowanie). Obecnie spięty jest ze starym programatorem. Chciałem go wywalić i zostawić sterowanie z supli (lub zdublować).

Chwilowo mam problem, gdyż w ustawieniach supli nie widzę możliwość ustawienia harmonogramu w korelacji z temperaturą.
Potrzebuję określić histerezę temperatury dla opcji "włącz" na przekaźniku.
Czy jest sposób jak to "ugryźć". Jak mogę osiągnąć zamierzony cel ?

Jeśli na tym sprzęcie się nie da to co proponujecie ?
Awatar użytkownika
slawek
Posty: 2465
Rejestracja: pn mar 14, 2016 11:48 pm
Lokalizacja: Biała Podlaska

Na dzień dzisiejszy - skrypty @fracza...
viewtopic.php?f=24&t=2359
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
kristover
Posty: 10
Rejestracja: śr mar 20, 2019 6:46 pm

Dziękuję , właśnie się zagłębiam w temat :)
Awatar użytkownika
Dawid84
Posty: 154
Rejestracja: pn sty 14, 2019 12:45 pm
Lokalizacja: Piekary Śląskie

Czy da sie podlaczyc do basica 2 czujniki temperatury bo nie znalazlem opisu i softu.
Pozdrawiam
Dawid
pablo5
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 20, 2020 8:56 pm

Witam,
Trochę odkopię stary temat, ale mam pytanie. Bo często czytam na forum, że nie powinno się stosować Sonoff'ów zasilanych z 230V do sterowania bramy, furtki, etc. Z powodu braku separacji galwanicznej, itp.
A co z takim układem jak na zdjęciu?
Obrazek
Sonoff zasilany z 230V i pomiar temperatury np CO lub wody użytkowej. Czy jest to bezpieczne rozwiązanie w perspektywie porażenia prądem?
Wypowiedzcie się Panowie specjaliści, twórcy, programiści Supli
:)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Z reguły transformator to jest coś co zapewnie separację galwaniczną, ale najlepiej upewnić się używając multimetra.

Nie mam w domu Sonoffa Basic. Mam za to jakiś Sonoff DUALR3 (2-Gang). W tym układzie nie ma transformatora. Złącze L (gdzie połdłącza się 230 V jest fizycznie zwarty z padem GND z ESP32. Oznacza to, że jak do tego układu byś podłączył DS18B20, to na GND każdego czujnika będzie potencjał z przewodu L. Także dla tego modułu nie jest to bezpieczne.

Do bram, czujników itp. nie polecamy urządzeń zasilanych na 230 V, bo tutaj jest ryzyko, że może separacji galwanicznej nie być (a może jest - trzeba by to sprawdzać dla każdego urządzenia).
Natomiast biorąc urządzenia zasilane < 30 V DC masz pewność, jakie jest napięcie. Także to taka "reguła kciuka" - urządzenia na <30 V DC powinny być bezpieczne.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
pablo5
Posty: 32
Rejestracja: ndz wrz 20, 2020 8:56 pm

Ok - dzięki wielkie za odpowiedź.
Sonoff o którego pytam, wg schematu dostępnego na tej stronie: https://wiki.iteadstudio.com/Sonoff ma transformator. Czyli powinno być ok.
Zdjęcie, które wyżej pokazywałem pochodzi z serwisu aukcyjnego, więc mam nadzieję, że nikt nie sprzedaje tam ludziom niebezpiecznych rzeczy.
Jakby ktoś jeszcze miał coś mądrego do powiedzenia w tym temacie, to bardzo proszę.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8178
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

pablo5 pisze: wt paź 04, 2022 8:15 am Ok - dzięki wielkie za odpowiedź.
Sonoff o którego pytam, wg schematu dostępnego na tej stronie: https://wiki.iteadstudio.com/Sonoff ma transformator. Czyli powinno być ok.
Zdjęcie, które wyżej pokazywałem pochodzi z serwisu aukcyjnego, więc mam nadzieję, że nikt nie sprzedaje tam ludziom niebezpiecznych rzeczy.
Jakby ktoś jeszcze miał coś mądrego do powiedzenia w tym temacie, to bardzo proszę.
Zdjęcie pokazuje przeróbkę urządzenia na 230 V z wywierconą dziurą, przylutowanymi przewodami i wyprowadzonymi termometrami...
Takie rzeczy nigdy nie są bezpieczne i prawdopodobnie nikt nie daje na to gwarancji. O ile na sonoffie widać "CE", to nie ma to zastosowania do urządzeń po przeróbkach.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sonoff Basic”