ROW-01 zasilanie i sterowanie - różne fazy

Sterownik jednokanałowy
Krzysztof-KP
Posty: 65
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 1:18 pm

Witam!

Pytanie następujące:
- czy moduł ten może być sterowany napięciem z innej fazy lub obwodu niż jest zasilany?

Przykładowa sytuacja:
- zasilenie modułu z obwodu gniazdek (faza i neutralny)
- sterowanie fazą z obwodu oświetleniowego.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Może. Zaciski 11 i 14 mogą załączać dowolny obwód i może to też być inna faza.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4007
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Przemek, jak rozumiem autora pytania, to chce on zasilić ROWa z jednej fazy (zaciski N i L), a na zacisk IN1 celem wysterowania podać inną fazę. Nie jestem pewien, czy to zadziała.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Krzysztof-KP
Posty: 65
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 1:18 pm

pzygmunt pisze: pn maja 04, 2020 9:02 pm Może. Zaciski 11 i 14 mogą załączać dowolny obwód i może to też być inna faza.
To wiem. Tutaj mamy całkowitą niezależność - styki beznapięciowe.
Chodzi mi o to czy na zaciski IN1 i IN2 możemy podać inną fazę niż ta, która jest na zacisku L.
Awatar użytkownika
Robert Błaszczak
Posty: 4007
Rejestracja: sob gru 22, 2018 8:55 pm
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

Zastanawiając się głębiej nad tematem to chyba jednak to zadziała. Między N a L1 lub N a L2 będzie zawsze 230V które powinno wysterować wejście IN1. Przesunięcie międzyfazowe nie wpłynie przecież na wysterowanie wejścia IN1 ROWa.
Pozdrawiam
Robert Błaszczak


Moja prywatna strona: www.blaszczak.pl
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2814
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Nie wiem czy to zadziała, ale wiem na pewno, że nawet jeśli zadziała tak jak Robert pisze, a obwody zabezpieczone są wyłącznikami różnicowo prądowymi, to wszystko zgaśnie :)
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

IN1 ... Aaaa no to tego już nie wiem. Obawiam się, że może to nie zadziałać. W dodatku nie wiem czy jakieś 400V się gdzieś tam nie zrobi pomiędzy L1 i L2.
Krzysztof-KP
Posty: 65
Rejestracja: ndz sty 05, 2020 1:18 pm

Panowie - moduł ROW-01 ma tylko jeden zacisk L, a nie L1 i L2.
Boję się zaryzykować, że spalę moduł ;-)

Dwie różne fazy lub dwa różne obwody w ramach tej samej fazy najprawdopodobniej zabezpieczone są odrębnymi różnicówkami.
I tutaj może być kłopot. Co o tym sądzicie?
Awatar użytkownika
lesny8
Posty: 2814
Rejestracja: pn gru 11, 2017 9:43 pm

Jeżeli masz jedną fazę ale dwa obwody to przy zabezpieczeniu choćby jednego obwodu wyłącznikiem róznicowo prądowym, to po naciśnięciu klawisza wszystko zgaśnie, bo zadziała różnicówka.
Jeśli masz dwie różne fazy (gnizda na L1, oświetlenie na L2) i L1 podłączysz do L w ROW-01, a na IN1 podasz L2 to moim zdaniem będzie BOOM :o
Czekam na kolejne Supla Offline Party 👍
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18328
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Krzysztof-KP pisze: pn maja 04, 2020 9:25 pm Panowie - moduł ROW-01 ma tylko jeden zacisk L, a nie L1 i L2.
Boję się zaryzykować, że spalę moduł ;-)

Dwie różne fazy lub dwa różne obwody w ramach tej samej fazy najprawdopodobniej zabezpieczone są odrębnymi różnicówkami.
I tutaj może być kłopot. Co o tym sądzicie?
To był skrót myślowy. L1 do L, a L2 do IN1 raczej nie będzie działać. Co więcej jak kolega wyżej napisał będzie boom.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-01”