ROW-01 jako wyzwalacz elektrozaczepu (ustawienie czasu zwarcia przekaźnika)

Sterownik jednokanałowy
fireboy
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 26, 2020 8:25 pm

Witam,
Na początek się przywitam, bo to pierszy post na forum.
Przeglądam już jakiś czas, ale dopiero teraz zdecydowałem się napisać.
Chciałbym użyć ROW-01 jako wyzwalacz elektrozaczepu. Obecnie jest tylko opcja, żeby wyzwalać, ale trzeba pamiętać później, żeby zamknąć co jest mało wygodne. Problem rozwiązany (tylko do testów) przy pomocy supla scripts i sceny, która uruchamia przekaźnik a po 5s wyłącza go. W podobnym temacie jest napisane, że to moduł a nie chmura powinna odliczać czas.
Czy nie ma możliwości dodania w firmware kolejnej opcji, coś jak gate? Jest gniazdko i oświetlenie a przydałaby się ta 3 opcja w której można by ustawić czas załączenia przekaźnika.
W ROW-01 szczególnie przydałaby się taka opcja ze względu na beznapięciowy przekaźnik. Można by wtedy znaleźć wiecej zastosowań takiego rozwiązania, szczególnie tam gdzie nie można za bardzo podać 230V do układu. Mam np. urządzenie, w którym sterowanie odbywa się za pomocą przycisku chwilowego i ROW-01 z opcją czasowego uruchomienia, wpięty równolegle do tego przycisku, załatwiłby mi sprawę.
Awatar użytkownika
flowerek
Posty: 411
Rejestracja: wt mar 06, 2018 2:24 pm

Obawiam się że nie będzie takiej funkcji w row-01 - sam już kiedyś o tym wspominałem na forum.

Zamel ma dedykowane urządzenie do celów bram/furtek tj. sbw-01 i sbw-02
I chociażby porównanie cen tych produktów z row-01 daje pewną odpowiedz na twoje pytanie.

Pomysł ze skryptem jest fajny...tylko pytanie czy elektrozaczep wytrzyma gdy skrypt z różnych powodów nie przełączy przekaźnika i napięcie będzie podawane cały czas.

Jeśli chcesz to zrobić na gotowym module to moze warto zamienić row-01 na sbw-02 ( tańsze od sbw-01).
A jeśli tanim kosztem to np. Sonoff SV + oprogramowanie Supla (sam moduł u chińczyka to 19 zl)
11xSRW-01, 1x Sonoff mini schodowy, 3xSonoff SV, 5xSonoff S26, 4xSonoff Basic, 1xGosund Sp-111, 1xSonoff Touch, 1xH801, 1xSonoff Dual, czujnik poczty w skrzynce DIY, 1x Loratap roletowy (test trwa), 1x MiniTiger (test trwa), 1 x zawór wody BQ05 DIY
fireboy
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 26, 2020 8:25 pm

Tyle, że oba wspomniane przez Ciebie moduły sa zasilane 24v. Wykorzystanie już obecnego 230V byłoby mi bardziej na rękę. Nie sądzę, że to aż tak wyrachowane. W końcu soft jest udostępniany i zamel słucha użytkowników. A skoro mialbym wybrać sonoffa albo kombinować z wemosem to wtedy kasy wcale w Zamelu nie zostawiam. Może jest to jednak do zrobienia, a jeśli nie to jest konkretny powód (np ograniczenia konstrukcyjne urządzenia) dlaczego jest to niemożliwe.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Urządzenia zasilane 230V nie będą miały funkcji „furtka”/„brama” ze względu na kreatywność użytkowników, która może skończyć się porażeniem. Modułu dopuszkowe Zamel-a nie mają transformatora na pokładzie.
fireboy
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 26, 2020 8:25 pm

W ROW-01 przekaźnik może pracować jednak jako beznapięciowy czyli nie podawać napięcia na zamykany obwód. Czy wykorzystanie tego modułu jako zwieracz w ukladzie zasilanym np 5v jest bezpieczne? Mam na myśli wykorzystanie zacisków tylko 11 i 14. W czym zatem czasowe (wbudowane w firmware) uruchomienie takiego układu mogłoby przeszkadzać?
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18282
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

W niczym jak wiesz co robisz. Nie bez powodu przy produktach kierowanych do masowego klientach pisze się „nie wkładaj języka do kontaktu”. Tutaj jest podobna zasada. Tam gdzie 230V nie zachęca się do instalacji tam gdzie ktoś może sobie zrobić krzywdę jeśli nie ma świadomości/umiejętności. Patrząc co ludzie robią z sonoff-ami strategia Zamel-a wydaje się słuszna.

PS. To co wyżej pisze to tylko moje prywatne wnioski, a nie oficjalne stanowisko firmy Zamel.
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

fireboy pisze: ndz wrz 27, 2020 6:13 pm Tyle, że oba wspomniane przez Ciebie moduły sa zasilane 24v. Wykorzystanie już obecnego 230V byłoby mi bardziej na rękę. Nie sądzę, że to aż tak wyrachowane. W końcu soft jest udostępniany i zamel słucha użytkowników. A skoro mialbym wybrać sonoffa albo kombinować z wemosem to wtedy kasy wcale w Zamelu nie zostawiam. Może jest to jednak do zrobienia, a jeśli nie to jest konkretny powód (np ograniczenia konstrukcyjne urządzenia) dlaczego jest to niemożliwe.
Na jakie napięcie masz elektrozaczep?
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
fireboy
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 26, 2020 8:25 pm

pzygmunt pisze: ndz wrz 27, 2020 7:20 pm W niczym jak wiesz co robisz. Nie bez powodu przy produktach kierowanych do masowego klientach pisze się „nie wkładaj języka do kontaktu”. Tutaj jest podobna zasada. Tam gdzie 230V nie zachęca się do instalacji tam gdzie ktoś może sobie zrobić krzywdę jeśli nie ma świadomości/umiejętności. Patrząc co ludzie robią z sonoff-ami strategia Zamel-a wydaje się słuszna.

PS. To co wyżej pisze to tylko moje prywatne wnioski, a nie oficjalne stanowisko firmy Zamel.
Doskonale rozumiem względy bezpieczeństwa. Niemniej jednak nawet w obecnym stanie można to tak podłączyć, zeby zabić siebie albo przypadkową osobę :) Mimo wszystko z tego sprzętu korzystają raczej bardziej świadomi amatorzy i pasjonaci (poza profesjonalistami oczywiście), którzy orientują się w temacie.

@klew
Co do zaczepu jutro zrobię zdjęcie tego ustrojstwa. Jest podłączany normalnie do gniazdka. Na pewno nie jest to konstrukcja z tego wieku ;)
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

fireboy pisze: ndz wrz 27, 2020 8:02 pm Co do zaczepu jutro zrobię zdjęcie tego ustrojstwa. Jest podłączany normalnie do gniazdka. Na pewno nie jest to konstrukcja z tego wieku ;)
Raczej nie ma elektrozaczepów na 230 V. Pewnie gdzieś między tym gniazdkiem a elektrozaczepem jest transformator lub zasilacz.
A jeśli masz na 230 V, to zmień go, bo to niebezpieczne dla życia jest ;).
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
fireboy
Posty: 16
Rejestracja: sob wrz 26, 2020 8:25 pm

Zwracam honor. Faktycznie na 230V jest transformator. Całość jest tak zabudowana, że tylko kabel zasilający i napis 230V na transformatorze widziałem. Z braku czasu nie sprawdziłem na jakie napięcie jest zaczep.
Nie zmienia to faktu, że opcja czasowego otwarcia przekaźnika byłaby przydatna ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-01”