Mini BME280

dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Cześć przedstawiam zminiaturyzowany czujnik BME280.
.
Mini BME280.jpg
Mini BME280.jpg (46.91 KiB) Przejrzano 3903 razy
.
Ze względu, że moduł WiFi Switch Module z BME i OLED zamontowany testowo w gabinecie podczas załączenia przekaźnika zaczyna przekłamywać temperaturę - zdjęcie poniżej.
.
Gabinet.jpg
Gabinet.jpg (54.36 KiB) Przejrzano 3903 razy

Postanowiłem spróbować, że dokonam miniaturyzacji tego czujnika, która jak widać się udała.
Docelowa wersja płytki PCB jest dwustronna by łatwiej się lutowało przewody i nie przeszkadzały w montażu.
PCB ma 5mm średnicy dlaczego średnicy, a no dlatego aby łatwiej się taki czujnik montowało bo wystarczy wiertłem fi5 wywiercić otwór w obudowie (np. ramki) i można już montować nie ma potrzeby dodatkowej obróbki jaka była by potrzebna gdyby PCB było wykonane w kwadracie.

Filmik z działania czujnika https://www.youtube.com/watch?v=1PWOuguTe30
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Wygląda fajnie
Awatar użytkownika
Duch__
Posty: 1779
Rejestracja: śr sie 24, 2016 7:26 pm
Lokalizacja: Opole

Miło byłoby zobaczyć kod źródłowy :)
Obrazek
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Miło byłoby zobaczyć kod źródłowy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Jeśli chodzi o firmware to bazuje na jednej z pierwszych wersji Primary GUI V2 kolegi @krycha88
Ja tylko dokonałem wpisów odnośnie GPIO.

W tym temacie (filmik) chciałem zaprezentować udane zmniejszenie wielkości czujnika BME280.

Natomiast w ramce z wyświetlaczem jest jego oryginalna wersja (13x10mm) ale wskazania są przekłamywane ze względu na wydzielające się ciepło z pracy przekaźnika. Dlatego zminiaturyzowana wersja będzie w ramce od dołu.

Tak to wygląda obecnie ze standardowym czujnikiem BME280.
IMG_20200224_194738.jpg
IMG_20200224_194738.jpg (57.27 KiB) Przejrzano 3782 razy

Jeśli chodzi o kod źródłowy to załączam go niżej razem z binarką.
Primary_GUI-OLED_14.10.2019 Tuya.7z
(247.66 KiB) Pobrany 176 razy
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Fajnie to wyglada dlatego może jeszcze zamieścisz jakiś schemat/poradnik w formie DIY dla kogoś kto chciałby zrobić coś podobnego ?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Jest to do rozważenia ;)

W niedługim czasie planuję zakupić małą frezarkę CNC. Za jej pomocą chcę powycinać otwory pod pozostałe zaślepki w pomieszczeniach i wstawić tam wyświetlacze OLED z wyciętą szybką z plexi.

Rozważam tez zakup drukarki żywicznej ale muszę poszukać jak z wytrzymałością wydruków z żywicy. Wtedy za pomocą takiej drukarki zrobił bym osłonkę dla mini BME 280 montowanego jednak na froncie zaślepki.
Może to by wystarczyło aby czujnik BME nie przekłamywał temperatur co wiąże się też z wilgotnością i ciśnieniem, które dokonują korekty swoich danych na podstawie temperatury.
Awatar użytkownika
pzygmunt
Posty: 18277
Rejestracja: wt sty 19, 2016 9:26 am
Lokalizacja: Paczków
Kontakt:

Tak swoją drogą mamy w firmie nową nieużywaną drukarkę 3D może ktoś co by chciał druknąć....
Maniek913
Posty: 491
Rejestracja: czw lut 22, 2018 9:46 pm

Też miałem problem z przekłamywaniem czujnika. Nie musisz przerabiać czujnika, jeżeli masz miejsce to po prostu przebuduj moduł z przekaźnikiem do puszki obok.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Puszkę mam podwójną bez "separacji" i nie jest ona też zbyt głęboka może na styk weszło by za włącznik ale ciepło i tak się w niej rozejdzie.
Standardowy czujnik BME ciężko będzie osłonić jakimś elementem, który by odizolował czujnik od wnętrza. Natomiast jeśli tą wersję mini wstawię, że PCB będzie na równi z grubością plastiku, a poza obrysem wędzie wystawał tylko czujnik z osłonką by zakryć PCB powinno być ok
lub tak jak pisałem wcześniej zamontować go w ramce od spodu sam czujnik jest tak mały, że nie było by go widać i nie było by potrzeby nakładać osłonki.
mini BME.png
mini BME.png (65.08 KiB) Przejrzano 3724 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”