moduł z 4 przekaźnikami + czujnik DS/sensor + BME + OLED

Awatar użytkownika
klew
Posty: 8177
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

dobo pisze: wt lut 09, 2021 8:43 am @klew nie idźmy tą drogą trzeba znaleźć inne wytłumaczenie ;) mi się wydaje, że to puszki za bardzo schudły :D
Może trzeba im wgrać inny soft? :idea:
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Za dużo płytek zamówiłem wiec mogę ich trochę sprzedać.
Info w linku viewtopic.php?f=44&t=7921
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Udało mi się wreszcie na weekendzie ukończyć moje zabaweczki (familię 3 zestawów modułów do puszki) ale nie obyło się to bez strat :( moja lutownica dokonała tego ostatnim tchnieniem zanim dostała gorączki.
Pierwszy od lewej moduł do puszki zbudowany jest w oparciu o 4 przekaźniki SSR (2A).
Drugi moduł na 4 przekaźnikach mechanicznych (5A).
Trzeci moduł również w oparciu o 2 przekaźniki mechaniczne (10A) posiadający wyprowadzenia NO i NC z możliwością rozszerzenia o kolejne 2 przekaźniki.

Dodatkowo każdy z modułów ma wyprowadzone gniazdo do 4 włączników/przycisków, gniazdo do podłączenia czujników DS, gniazdo analogowe i gniazdo z wyprowadzeniem dla TX i RX (zamiennie dla SDA i SCL), pod zewnętrzny przycisk CFG oraz zasilanie 3,3V i GND.
Dodatkowo na PCB znajduje się LED, który może sygnalizować połączenie z siecią WIFI.
.
Family 4 x relay ESP01m.jpg
Family 4 x relay ESP01m.jpg (229.62 KiB) Przejrzano 1744 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Powyższe moduły obecnie są zasilane 230V ale będą mogły być podłączane też bezpośrednio do 5V przez dodatkową płytkę-adapter lub do wyższych napięć poprzez przetwornicę zamontowaną na adapterze w zakresie napięć 6-55V.
.
Moduł zasilania.jpg
Moduł zasilania.jpg (59.82 KiB) Przejrzano 1725 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Parę dni temu dotarło do mnie zamówienie z płytkami PCB - adapter do przetwornic napięcia DC-DC, wszystko pasuje idealnie.

Od teraz moje moduły dopuszkowe mogą również pracować z napięciem bezpiecznym.
.
IMG_20210714_221318.jpg
IMG_20210714_221318.jpg (200.76 KiB) Przejrzano 1452 razy
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Moduły doczekały się nowej częściowo otwartej - uniwersalnej obudowy.
.
IMG20220403151053.jpg
IMG20220403151053.jpg (382.56 KiB) Przejrzano 801 razy
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

Właśnie takiego czegoś szukałem :-) niestety nie znalazłem niczego dedykowanego dopuszkowego z 4 przekaźnikami. Szukam takiego modułu do podwójnych rolet okiennych dla brata. Rozumiem że można tam wgrać GenericGUI i sterować lokalnie i z supli dwoma roletami?

Jest możliwość kupić u ciebie pcb + obudowę? Elementy mam w zapasach i nie powinno być problemu. No może za wyjątkiem ESP ale pewnie na allegro są?
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Gui-generic bez problemu można tam wgrać. Natomiast nie sprawdzałem jeszcze czy można ustawić sterowanie dwiema roletami na jednym module choć sam będę potrzebował takiego sterowania do zamówionych markiz VMZ Electro 230.
Jeśli Cię interesuje to mam sporo wcześniejszej wersji 1.0 viewtopic.php?t=7921 różnica względem nowej wersji 2.0 to minimalnie zmniejszony wymiar PCB ścięte dwa rogi i możliwość wstawienia przekaźnika mechanicznego z diodą zabezpieczającą na cewce ale ich zamówiłem mało i zostały mi 4 PCB na SSR i 9 sztuk na przekaźniki mechaniczne 10A z ekspanderem.
Jeśli jest minimum podwójna puszka to bez problemu wejdzie. Mi wersja 1.0 SSR steruje oświetleniem kuchni i jadalni.
mareks6
Posty: 259
Rejestracja: sob sty 13, 2018 4:39 pm
Lokalizacja: Opole

no właśnie w tym rzecz, że co prawda elektryk u brata robił puszki kieszeniowe w strategicznych miejscach, ale jednak, wszędzie montował pojedyncze, łączone w np poczwórną :? Nie wiem, czy te wielkie płytki da się zmieścić w kieszeniowej, tzn czy przejdzie przez wąskie gardło jakim jest frontowy otwór takiej puszki.

Przyznam szczerze, że najchętniej bym kupił na próbę PCB ze wszystkich Twoich modułów jakie robiłeś pod 4 przekaźniki (najlepiej po dwa zestawy). Jestem świadom tego że filament troszkę kosztuje i obudowa pewnie kilkukrotnie przewyższa wartość płytek, ale jeśli jest możliwość to chciałem też kupić przynajmniej po jednej obudowie do tych modułów jakie masz dostępne płytki.

Napisz mi jeszcze proszę, jakiej przetwornicy (230V AC - > 5V DC) użyłeś do tych modułów (najlepiej link do oferty z aliexpress), bo w opisie nie znalazłem wpisu. Mam różne przetwornice kupowane kiedyś na zapas z aliexpress, ale niestety żadne nie mają wyprowadzeń w formie wypustek na PCB które później się osadza pionowo w otworach prostokątnych na docelowej PCB. Zamówiłbym sobie znów z 10szt z chin. Znalazłem różne tego typu przetwornice na aliexpress, ale chciałbym byc pewny wymiarów oraz rozstawu tych wyprowadzeń.
dobo
Posty: 1042
Rejestracja: ndz kwie 07, 2019 8:14 pm
Lokalizacja: Nadarzyn

Do głębokiej wejdzie bez problemu bo wersja V1 jest węższa o 2mm.
Obudowy mam tylko w 2 wersjach.
Obudowa do V1.0 ale z białymi (mechanicznymi - elektromagnetycznymi) przekaźnikami drukowana była na drukarce FDM.
Obudowa do V2.0 jest przystosowana dla PCB z białymi (mechanicznymi) i czarnymi (SSR) przekaźnikami drukowana była na drukarce SLA.
Natomiast nie robiłem jeszcze obudowy do wersji V2.0 z niebieskimi (mechanicznymi) przekaźnikami i rozszerzeniem. Główne PCB jest tutaj z jednej strony większe o 0,5mm i ma o jedno złącze skręcane więcej w porównaniu do wersji SSR V2.0.



Mogę ewentualnie odstąpić 2 zestawy PCB (główna płytka i rozszerzenie) pod niebieskie przekaźniki i jak pisałem wcześniej wersję 1.0.
Tylko te wersje nie mają zaprojektowanej obudowy no poza wersją V1.0 do której wcisnąłem białe przekaźniki jak na pierwszej stronie.

Zasilanie takie jak na tej stronie https://pl.aliexpress.com/item/10050017 ... 1c24DXZWFd

Poniżej zdjęcie z wymiarami PCB V1.0 i V2.0 (mechaniczne i SSR)
.
porównanie PCB SSR.png
porównanie PCB SSR.png (537.08 KiB) Przejrzano 671 razy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zrób to sam”