Pytanie bezpiecznik zamel row 02m

Sterownik dwukanałowy
Awatar użytkownika
Mirosław F.
Posty: 1780
Rejestracja: wt sie 22, 2017 8:09 pm
Lokalizacja: Pszczyna - ZAMEL

Instalowanie urządzenia w rozdzielnicy powinien dokonać wykwalifikowany elektryk. My nie wiemy co klient posiada w rozdzielnicy. Może mieć ją pustą, a jedynym zabezpieczeniem może być wyłącznik różnicowo - prądowy 40A. Może też to być rozłącznik 100A. Schemat który jest na forum pokazuje przykładowe podłączenie. Zabezpieczenie obwodu za urządzeniem jest jak najbardziej prawidłowe. Jeżeli dojdzie do zwarcia ( nawet w skrajnym przypadku) to mamy pewność, że urządzenie się nie uszkodzi.
43-200 Pszczyna
ul. Zielona 27
Wsparcie techniczne: 32 211-35-55
andrew01
Posty: 162
Rejestracja: pt maja 24, 2019 6:49 am

Chodzi mi tylko o umiejscowienie bezpieczników nadprądowych na wyjściu ROW'a zamiast na wejściu. Może się mylę, ale najczęściej jest tak, że RCD jest na kilka obwodów, potem na każdym nadprądowy i to wszystko. Mówienie, że umieszczenie nadprądowych przed ROW'em nie zabezpieczy go przed uszkodzeniem może prowadzić do niebezpiecznego wniosku, że wszystkie inne elementy Supli (i nie tylko) montowane w gniazdkach (o wszelakich projektach DIY tu nie wspomnę) nie są należycie zabezpieczone. Druga sprawa to taka, że wyłączając wszystkie 3 S'ki ze schematu powyżej nie wyłączamy całkowicie napięcia na ROW'ie.

Inaczej mówiąc, czy jeżeli w układzie jest RCD 25A, potem B16, czy jednak należałoby samego ROW'a zabezpieczac poprzez B6 i jeszcze na każdym wyjściu dać B16? Rozumiem, ze B16 na wejściu ogranicza nam już maksymalny pobór prądu ale to jest, w tym przypadku, dla mnie akceptowalne.

Pozdrawiam
Andrzej
Awatar użytkownika
klew
Posty: 8184
Rejestracja: czw cze 27, 2019 12:16 pm
Lokalizacja: Wrocław

Ja bym się czuł bezpieczeniej, gdybym dał najpierw zabezpieczenia nadprądowe i dopiero potem podłączał to pod jakieś urządzenia (np ROW). Nie wiem co jest w obudowie. W przypadku jakiegoś zwarcia/uszkodzenia w ROW, do tego gdy na oba przekaźniki damy inne fazy, to może nam się ognisko zrobić w rozdzielni, a ochronę mogą nam zapewnić tylko zabezpieczenia w rozdzielni "na ulicy". Ja tam mam bezpieczniki 64A.

Więc jeśli pod ROW-02m chcemy dać odbiorniki o większej mocy (do 16 A), to dałbym po prostu dwa naprądowe 16 przed ROW i z jednego z nich zasilił również samego ROW-a. Dokładanie osobnego zabezpieczenia 6 A niczemu chyba tutaj nie służy.
andrew01 pisze: wt cze 09, 2020 7:16 am Inaczej mówiąc, czy jeżeli w układzie jest RCD 25A, potem B16, czy jednak należałoby samego ROW'a zabezpieczac poprzez B6 i jeszcze na każdym wyjściu dać B16? Rozumiem, ze B16 na wejściu ogranicza nam już maksymalny pobór prądu ale to jest, w tym przypadku, dla mnie akceptowalne.
Idea stojąca za ROW-02m jest taka, że ma on przekaźniki z dopuszczalnym obciążeniem 16 A każdy. Więc jedno zabezpieczneie 16 przed to raczje za mało na takie zastosowanie.
Robert Błaszczak pisze: pn cze 08, 2020 3:18 pm Krzysiek, na wejściu jest wyłącznik różnicowo-prądowy, więc stosowanie dodatkowego zabezpieczenia na wejściu nie ma tak naprawdę sensu.
Różnicowo-prądowy z reguły nie zabezpiecza przed przeciążeniem. Po to są zabezpieczenia nadprądowe.
Widzimy się na Supla Offline Party vol. 2 :!:
andrew01
Posty: 162
Rejestracja: pt maja 24, 2019 6:49 am

klew pisze: wt cze 09, 2020 7:51 am Idea stojąca za ROW-02m jest taka, że ma on przekaźniki z dopuszczalnym obciążeniem 16 A każdy. Więc jedno zabezpieczneie 16 przed to raczje za mało na takie zastosowanie.
Oczywiście tutaj zgoda, ta jak pisałem, w moim przypadku akceptuję to ograniczenie, poniewaz i tak podłączone urządzenia nie pobiorą łącznie 16A.
ODPOWIEDZ

Wróć do „ZAMEL ROW-02”